Connect with us

Kultuur

Raimo Pullati järjekordne raamat kattis valge laigu ajaloos

Foto: Harda Roosna. Tallinna Tehnika­ülikooli rektor Tiit Land ja ajaloo­professor Raimo Pullat.
Emeriitprofessor Raimo Pullati (87) viimane teadus­teos räägib inseneri- ja arhitektihariduse andmisest Eestis.

Ema poolt Hiiumaa Spriitidest pärit ajalooprofessor Raimo Pullat esitles järjekorras juba 65. teost.
„Oma Alma Mater’it otsimas. Enne teist maailmasõda Euroopa tehnikakõrgkoolidest võrsunud Eesti insenerid ja arhitektid“ valmis koostöös Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu direktori Tõnis Liibekiga. Eesti ja poola keeles ilmus seesama, põhjalikku uurimistööd sisaldav teos 2020. aastal, saksakeelne raamat mullu jõuluajal.
Poola saatkonnas tervitas kutsutuid koos autoritega Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski, kes nimetas professor Pullatit Eesti ja Poola sõprus­suhete suursaadikuks.
Pullat tänas Tallinna tehnikaülikooli rektorit Tiit Landi ning paljude arhiivide töötajaid omakasupüüdmatu abi eest ning ütles, et raskustele vaatamata suutsid nad koos Tõnis Liibekiga täita ühe olulise valge laigu Eesti minevikust.
Tõnis Liibek meenutas, et sada aastat tagasi sai alguse tehnikaharidus Eestis. 1923 omandas esimene Eesti insener praeguse Tallinna Tehnikaülikooli eelkäija, Tallinna Kõrgema Tehnikumi lõpetamisel inseneri­diplomi. Sellest ajast hakati kõrgemat tehnikaharidust andma Eestis, enne õpiti välismaa ülikoolides. Eestlaste seas hakkas tehniline haridus laiemalt levima 20. sajandi alguses ja eestlaste kõrgkoolivalik erines balti­sakslaste omast. Eestimaal elavate baltisakslaste jaoks oli tavapärane minna Euroopasse õppima ja nende valikuteks olid Berliin ja Karlsruhe – tuntud vanad ülikoolilinnad. Eestlaste jaoks said meelispaikadeks pigem väljaspool Saksamaad asuvad saksakeelsed ülikoolid – Danzig Poolas ja Brno ülikool Tšehhis, tsaariajal mindi õppima Peterburi ja Riiga.
Vabadussõja ajal hakati noore Eesti riigi poolt pakkuma stipendiume noortele eesti meestele, et nad saaksid minna õppima Lääne-­Euroopasse ja omandada võimalikult hea tehnika­alase hariduse. Eestlasi, kes omandasid tehnilise kõrg­hariduse ja said inseneridiplomi, oli tollal sadu – neist 500 on nimeliselt ära toodud raamatus „Oma Alma Mater’it otsimas“. Kõik nad tulid tagasi õpitud oskusi rakendama ja noore Eesti riigi tööstust ja majandust edendama.
„Võime öelda, et see, mida Eesti arhitektid ja insenerid 20–30ndatel aastatel pakkusid, oli maailma tipp­tase,“ resümeeris Liibek.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...