Connect with us

Uudised

Rahvusvaheline keelpillikursus kutsub taas

interpreet.ee
hiiukammer.ee
Juba teist aastat muutub Hiiumaa juuli viimasel nädalal, 23.–31. juulini magnetiks keelpillimängijate ja keelpillimuusika sõprade jaoks, kuid sel aastal mitte enam ainult eestlaste hulgas.

Möödunud suvel alustatud kursus on saanud tuult tiibadesse ja tänavu on oodata külalisi kaugemaltki – osavõtjaid on Lõuna-Koreast, Saksamaalt, Šveitsist ja Soomest, kirjutab kursuse üks korraldajaid Aet Ratassepp.

On märkimisväärne ja omamoodi sümboolne, et enamik külalistest alustab tutvumist Eestiga just Hiiumaalt – on ju Hiiumaa Rudolf Tobiase sünnikodu kaudu Eesti professionaalse muusika häll.

Kuna eesmärk oli luua rahvusvaheline meistrikursus, on selle kandev jõud rahvusvaheliselt tunnustatud meister, kes tuleb õpetusi jagama valitud seltskonnale. Müncheni Muusikakõrgkooli professor Mi-kyung Lee seda kahtlemata on, sest tema klassi pääseda on juba suur privileeg ja sugugi mitte lihtne. Seda enam tasub rõõmustada, et see võimalus nüüd eesti viiuldajatele lausa koju kätte tuleb. Möödunud suvel õpetas Mi-kyung Lee video teel viit eesti noort viiuldajat. Kuigi videokursus pole kaugeltki sama mis kohapeal toimuv, oli mulje niivõrd tugev, et kõik viis on ka tänavu agaralt kohal. Tahtjaid tema klassi oli kokku 18, mis on kaugelt rohkem kui mahuks nädalasele kursusele. Mi-kyung Lee ei tahtnud kedagi “välja praakida” ja nii saavad kõik soovijad tunde, osad täismahus, osad vähem.

Avakontsert Kärdla kirikus

Katse Mi-kyung Lee esmakordselt Hiiumaale meelitada oli päevakorras juba 2003.aastal, kui Hiiumaa Kammermuusikapäevade raames pidi toimuma kontsert Reigi kirikus. Siis ei õnnestunud see tema ansamblipartneri, rootsi viiuldaja Ulf Wallini ootamatu haigestumise tõttu. Möödunud aastal segas koroona plaane nii palju, et Mi-kyung Lee soolokontsert jäi ära. Siinkohal on hea oma eesti jonn proovile panna ja näidata, et kui miskit pähe on võetud, siis see ka tehtud saab. Loodame, et saatus rohkem kaikaid kodaraisse ei pillu, ja kursuse avakontsert toimub pühapäeval, 25. juulil algusega kell 19 Kärdla kirikus. Esinevad professor Mi-kyung Lee ja tema ansamblipartner, pianist Mart Ernesaks. Ettekandele tulevad F. Schuberti, C. Debussy ja J. Brahmsi sonaadid.

Uus: tšello meistrikursus

Kursuse laienemine ei avaldu mitte üksnes osavõtjate arvu kahekordistumises. Tänavu alustab tegevust ka tšello meistrikursus, mida tuleb juhendama Bambergi Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeister Indrek Leivategija, kes sügisest alustab paralleelselt tööd ka ERSO tšellorühma kontsertmeistrina. Erakordselt tiheda kontserttegevuse kõrvalt jõuab Indrek Leivategija ka regulaarselt pidada koolitusi Eestimaa eri paigus.

Kohalikest õppejõududest töötavad kursusel veel ERSO II viiulirühma kontsertmeister ja Tallinna Muusikakeskkooli õpetaja Kaido Välja ning Soome Rahvusooperis töötav viiuldaja Aet Ratassepp.

Kohalikud pedagoogid koos pianist Mart Ernesaksa ja vioolamängija Kristiina Väljaga annavad ühise kontserdi kolmapäeval, 28. juulil kell 19 Kärdla kirikus, kavas on C. Debussy ja R. Schumanni teosed.

Kursuslased astuvad üles kolmel korral. Juba traditsiooniks saanud tänukontsert Hiiumaale algab esmas-päeval, 26. juulil kell 19 Pikas Majas. See kannab pealkirja “Monoloogid neljal keelel” ning kõlavad teosed sooloviiulile ja -tšellole, sissepääs muuseumipiletiga.

Kärdla kirikus esinevad kursuslased kahel õhtul – teisipäeval, 27. juulil kell 19 ja kursuse lõppkontserdil, mis algab reedel, 30. juulil kell 16.

Kursuslaste kontsertidel on sissepääsutasu 5 eurot, pedagoogide kontsertidel 10/5 eurot.

Avalikke tunde saab kuulata

Tänavuste kursuslaste hulgas on mitmeid eesti kontserdipublikule tuttavaid nimesid: kahe üleriikliku keelpillikonkursi ja rahvusvaheliste konkursside laureaat Hans Christian Aavik, samuti konkursside laureaadid ja saatest “Klassikatähed” tuttavad Linda-Anette Verte ja Triinu Piirsalu. Põnevusega ootame ka väliskülaliste etteasteid, teades, milline on tase Saksamaa muusikakõrgkoolides.

Õppetöö toimub Kärdla Muusikakooli ruumides, põhiliselt kooli saalis, ja avalikke tunde võivad huvilised tulla kuulama. On oodata palju hoogsaid poognatõmbeid, huvitavaid kohtumisi ja muusikaelamusi, tulge osa saama!

 

Toimetaja

HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...