Jälgi meid

Uudised

Pühalepa Vanamehed – hingelt noored

REPRO
Aasta lõpul on kombeks tagasi vaadata tehtule, võtta aeg maha ja miks ka mitte, teha plaane edaspidiseks. Meie klubile on lõppev aasta, vaatamata üldteatud keerukusele, olnud siiski tegus.
Kevadele vajutas oma pitseri olukord “koroonarindel”, seetõttu saime esimest korda kokku tulla alles aprillis. Sedagi Kärdla pargis, mis oli iseenesest ka tore ettevõtmine.
Meie aastasse mahtusid veel mitmed reisid. Esimene viis Osmussaarele, kus meist varem polnud keegi käinud. Tore vastuvõtt saare pererahva poolt, omapärane loodus, hästi säilinud militaarmälestised ning väga tore merereis – kokkuvõttes kujunes sellest mitme mehe arvates suve tippsündmus.
Augustikuus avastasime Jõgevamaad, alates Põltsamaa lossist-muuseumist-kirikust, seejärel Siimusti keraamikatööstus, militaarmuuseum, roosiaed, Betty Alveri muuseum, Jääaja keskus Äksis ja Soomepoiste muuseum. Taasiseseisvumispäeva künnisel külastasime ka Pilistveres asuvat represseeritute memoriaali. Loomulikult oli huvitav Põltsamaa veinimuuseum, kust sai ka “suveniire” koju kaasa toodud.
Oktoobris tutvusime Hiiumaa korrastatud väikesadamate ja Puski kiriku restaureerimistöödega.
On toimunud mitmeid kohvilauavestlusi erinevate külalistega.
Mehed tegelevad aktiivselt ajaloo uurimisega, lisaks merendusele ka spordi ja hariduse valdkonnas. Aare Ristmägil valmis mahukas Palade kooli kroonika, Lembit Sauerilt ja Raivo Karjamaalt mitmed kirjutised Hiiu Lehes jne.
13. detsembril nägi ilmavalgust Hiiumaa mereajaloo viies kogumik “Meretuulte keskel”. See on paariaastase töö tulemus, milles osales mitmeid klubiliikmeid, lisaks sõbrad ja asjatundjad lähedalt ja kaugelt – kokku 11 erinevat autorit, sh tuntud mereajaloolased Vello Mäss ja Bruno Pao. Seekordses kogumikus on palju huvitavat lugemist kaugemalt minevikust, aga ka lähiajaloost. Tore materjal on valminud ka koostöös heade naabrite – saarlastega. On ju meri meil ühine ja merelugu läbi põimunud tegijatega mõlemalt saarelt. Raamat on saadaval Hiiumaa muuseumis, Kärdla kaubamajas, Hellamaa perekeskuses ja ka otse koostajalt.
Valminud on kaks fotonäitust mereajaloost, mida oli plaanis esitleda koos kogumikuga. See ettevõtmine jääb uude aastasse lootuses, et koroonaolukord ei too piiranguid.
Jõulud võtame vastu ühises peolauas, räägime tehtust ja peame plaane tulevikuks.
Klubi tänab kõiki meie toetajaid ja abilisi.
Kõik meie 17 meest tervitavad saabuval aastavahetusel hiidlasi lähedal ja kaugel. Soovime tervist ja meelerahu kõigile.
ENDEL LEPISTO
Klubi Pühalepa Vanamehed

Veel lugemist: