Jälgi meid

UUDISED

Pühalepa festivali uued kontserdipaigad

Fotomontaaž
Festivaliprogrammis seisab, et juba sel laupäeval, 8. augustil kell 21.29, algab kitarristi ja helilooja Lauri-Dag Tüüri Päikeseloojangu­kontsert Lauka
Kultuuriveskis.
Kus ometi asub Lauka kultuuri­veski? Ja kas kellaaeg 21.29 on trükiviga? Nii võib küsida nii mõnigi elektroonilise muusika huviline, kes noore Tüüri kontserdile minna tahaks.
Pühalepa muusikafestivali korraldaja Kristel Üksvärav selgitas, et tegemist on vana nõukogudeaegse kuivatiga, mille leiab üles, kui asuda Laukalt teele Isabella küla poole, aga minna Kurisu neelu­augu sildi juurest otse edasi.
Kontserdipaik asub kohe varsti pärast seda paremat kätt. “Äraeksimist kartma ei pea, sest teed juhatavad Pühalepa rahvarõivapunased festivaliplakatid,” kinnitas ta.
Miks selline kontserdikoht?
“Lauri-Dag Tüüri muusika koos videoinstallatsiooniga ei sobi hästi kirikusse. See vajab ruumi, mis ise väga palju ei kõneleks,” selgitas pikalt õiget ruumi otsinud Üksvärav. “Kaalusime Reigi pastoraati, kuid see ei ole piisavalt suur ning õues ei pääse videoinstallatsioon esile. Vanasse kuivatisse läksime tegelikult hoopis euroaluseid otsima, aga leidsime täiusliku kontserdi­paiga.”
Ka kontserdi algust tähistav kellaaeg ei ole viga – just siis loojub päike ja kontsert algab tõepoolest kell 21.29.
Nime sai Lauka Kultuuri­veski Pühalepa muusika­festivali korraldajatel Tallinna Kultuurikatla eeskujul. “Mõtlesime, et see võiks olla Hiiumaa või Lauka Kultuurikatel. Kuna siin aga kunagi vilja kuivatati, siis katla asemele panime veski,” ütles Üksvärav, et on leiu üle väga rõõmus. “Seal võiks edaspidigi kontserte korraldada.”
Endise viljakuivati keskne ruum on avar ja mahutab palju inimesi, külastajate jaoks on saali paigutatud toolid. Kontserdipäevaks lubatakse küll ülisooja ilma, kuid õhtujaheduse ajaks soovitavad korraldajad igaks juhuks kaasa võtta ka mõne soojema kampsuni või jaki.
Lisainfot ja juhised, kuidas kohale sõita, leiab Kerema Kultuurikoda Facebookist.
Viib teise reaalsusse
Lauri-Dag Tüür esitab värskelt Lauka Kultuuriveski nime saanud hoones oma loomingut kitarril ja arvutis koos videokunstnik Mikk-Mait Kiviga.
“Proovin igal kontserdil ikka ka midagi uut esitada,” ütles Tüür Hiiu Lehele ja lisas, et videoinstallatsioon on tema kontsertide oluline osa. “Mulle ei meeldi endale laval liigselt tähelepanu tõmmata, eriti, kuna ma samal ajal teen palju arvuti taga.”
IX Pühalepa festivali raames toimuv päikeseloojangu­kontsert pakub Tüürile iseloomulikke helimaastikke, sh värskelt albumilt “Polar Night Jet”, mis on tõukunud sügistormidest ja filmi­atmosfääridest.
Suure unistajana on Tüüri soov viia kuulaja endaga kaasa teistesse reaalsustesse. Tema vahetu tunnetusega muusika laseb kuulajal süveneda, mõelda ja tunnetada, jäädes meeltes kauaks kajama.
Tüür on öelnud, et muusika aitab tal kirjeldada maailma, millega aeg-ajalt justkui mingi kontakti saavutab: “See on üks avaram maailm, mis avab ennast hetkedel, mil näen enda ümber imet. Mul puudub oskus anda seda edasi sõnadega, seetõttu on minu väljendusvahendiks muusika. Pikem vorm annab võimaluse sellesse abstraktset laadi kohta sügavamale sisse minna.”
Helilooja ja muusik
Lauri-Dag Tüür on sündinud 18. märtsil 1981. Ta lõpetas 2008 Eesti Muusikaakadeemia elektronmuusika ja kompositsiooni eriala, lisaks on täiendanud ennast Sibeliuse Akadeemia live-elektroonika kursusel.

Veel lugemist: