Connect with us

Persoon

Praktikandi pühad Hiiumaal

Henna Blomster
Soome ametikooli praktikant Henna Blomster (17) veetis pühadeaja koos perega Hiiumaal, praktika lõpuni jäävad loetud päevad.
Infotehnoloogiat õppiv Henna Blomster ütles Hiiu Lehele, et otsus saarele praktikale tulla sündis lihtsalt, sest nende pere on juba paar aastat käinud Hiiumaal puhkamas ja vaba­tahtliku tööd tegemas. “Me oleme jehoovatunnistajad ja teeme palju vabatahtlikku tööd,” selgitas Blomster, “tahtsime kuhugi erilisemasse kohta minna ja pakuti välja kaks varianti: kas Lapimaal üks koht või Hiiumaa.”
Blomsterid valisid Hiiumaa, sest lugesid kohakirjeldustest, et siin on ilusad rannad.
Nüüdseks on neil Hiiumaal omad sõbrad-tuttavad ja terve pere on võtnud plaani õppida eesti keelt. Henna Blomster ise õppis keele väga hästi ära vaid kahe kuuga.
Jõule nad tulenevalt oma usust ei tähista, aga vanemad tulid pühadeks Hiiumaale, et koos Hennaga saarel puhkus veeta.
Kasutajatuge pole
Henna õpib Keuda ametikoolis teist aastat infotehnoloogia kasutajatoe erialal. Novembri alguses tuli ta Hiiumaale tööpraktikale, mis sai võimalikuks Erasmus+ programmi toel. Koos aasta lõpuga saab kahe kuu pikkune praktika läbi ja edasi tuleb aruandeid koostama hakata.
Blomster käis töökogemust omandamas nii Hiiumaa arendus­keskuses, kui ka saare põhikoolides. Arendus­keskuse digitase sai Henna sõnul koos praktikajuhendaja Henri Reederiga kõrgemale viidud.
Reeder kirjeldab Henna esimest praktikanädalat: “Meil tekkis mõte, et Henna võiks teha facebook live video turismi­konverentsist. Pärast seda tekkis suur vajadus, et ka järgmistel konverentsidel võiks see võimalus olemas olla.”
Reederi sõnul on vastav tehniline võimekus arenduskeskuses olemas, aga pole inimest, kes sellega tegeleda jõuaks. Nii avastati arenduskeskuses tänu Henna Blomsteri abile mitmeid võimalusi, mida eelnevalt kasutada ei osatud. “Sellist kasutajatuge oleks saarel väga vaja – seadmeid, mida kasutada on, aga keegi ei raatsi kasutajatuge palgata,” ütles Reeder.
Arvutiõpetaja on ühtlasi kasutajatugi
Blomsteri kutsusid endale külla ka Kärdla, Käina, Suure­mõisa ja Palade põhikool. Kärdla koolis sai ta läbi viia ka arvutitunde. “Sain ise tunni algusest lõpuni planeerida. See oli väga äge!” ütleb Henna, kellele noorte ja laste juhendamine meeldib.
Sarnaselt arenduskeskusele jäi Blomsterile silma, et ka koolides oleks lisaks arvutiõpetajale vaja eraldi kasutaja­tuge: “Ma nägin, et nendes koolides on arvutiõpetaja samal ajal ka kasutajatugi.”
Koolides võeti Henna üldiselt hästi vastu, kuigi algul ei osanud ta eriti eesti keelt ja õpetajad aitasid teda palju. Õpilastel aga võttis välismaalasega harjumine Blomsteri hinnangul kauem aega: “Ma panin tähele, et see oli natuke uus olukord lastele, aga viimasel nädalal nad kõik lehvitasid mulle ja uurisid: “Kas sa oled veel meie juures?”.”

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Reedel anti Käinas toimunud Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva pidulikul aktusel üle Hiiumaa valla teenetemärgid ja tänukirjad. Teenetemärgid said Aili Kibuspuu, Tõnu Otsason, Helle Nittim...

Külalugu

Kassarit on Hiiumaast eraldiseisev, mis siis, et suure saare küljes kinni. Veel rootsi ajal, 17. sajandil oli kahe saare ja laidude (Orjaku, Puulaid jt)...

Juhtkiri

Mönikord juhtub sedavisi, et oma laps vöi möni teina kallis inimene aab so närvi na mustaks, et tahaks taale üsna sandisti ütelda. Ütledkid ja...