Jälgi meid

UUDISED

Praktikale tullakse, arstiks mitte

Arstiks ja õeks õppijad tulevad meelsasti praktikale nii Hiiumaa haiglasse kui Kärdla perearstikeskusesse, õed leiavad siit ka töökoha, arstid mitte.
Viimase kahe aasta jooksul on Hiiumaa haiglas praktikal käinud kümmekond meditsiini­tudengit. Vahel on soovijaid rohkemgi kui praktikakohti.
“Hiiumaa haiglasse tudengeid meelitama ei pea, nad soovivad siia väga tulla,” ütles SA Hiiumaa Haigla juhatuse liige Riina Tamm. “Samas peame mõnele ka ära ütlema, kuna pole ühtegi vaba praktika­kohta,” tõdes ta.
Eelmisel aastal käis Hiiumaa haiglas praktikal kaks üliõpilast õenduse erialalt, üks ämmaemanduse eriala tudeng, üks arstitudeng ja üks füsioteraapia eriala tudeng. Käesoleval aastal on haiglas olnud praktikal kaks ämmaemanduse eriala tudengit ja üks füsioteraapia eriala tudeng.
Tamm ütles, et neil praktikal olnud üliõpilased on Hiiumaa haiglat kiitnud kui väga head praktikakohta. Arstina tööle tulekust aga pole nendega juttu olnud.
“Meil käivad praktikal teise kuni kuuenda kursuse üliõpilased, residente me vastu võtta ei saa, kuna meil ei ole pädevat juhendajat,” selgitas Tamm.
Ta ütles ka välja isikliku arvamuse, et nii väike maa­haigla äsja kooli lõpetanud ja areneda soovivale eriarstile töökohaks ei sobigi. “Tänapäeva noored on nii ambitsioonikad, nii suure lennuga, tahavad väga palju areneda, aga meie haigla võimalused näiteks diagnostikaks, operatsioonideks on väikesed, võrreldes suurte haiglatega,” põhjendas Tamm.
Hiiumaa haigla on Tartu tervishoiu kõrgkooli ja Tallinna tervishoiu kõrgkooli üliõpilaste ning Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna praktikabaasiks. Eelmisel aastal sõlmiti leping ka Tartu ülikooli sporditeaduste ja füsio­teraapia instituudiga.
Hinnatud praktikakoht
Praktikale tullakse meelsasti ka Kärdla perearstikeskusesse. Aastas käib siin praktikal kaks-kolm meditsiinitudengit.
Keskuse juhataja Meeli Paesüld ütles, et ruumi­puuduse tõttu ei saakski nad rohkem praktikante korraga vastu võtta. “Õnneks pole me pidanud kellelegi ära ütlema, aga selles mõttes ootame me väga pingsalt tervisekeskuse avamist, et oleks natuke rohkem ruumi,” ütles Paesüld.
“Algusaastatel oli ehk praktikante vähem, võib-olla nad ei osanud meid leida,” meenutas Paesüld. Oli ju 1998. aastal, kui Kärdla perearstikeskus avati, kogu perearstindus ja -õendus Eestis alles kujunemis­järgus.
Nüüdseks on kohalik perearstikeskus praktikakohana hinnatud, sest siin saab tudeng patsiendile lähemale. “Otsest kontakti on siin kindlasti rohkem ja meil on väga lai ampluaa, nad tõesti näevad kõike,” ütles Paesüld.
Kärdla perearstikeskus on Tartu ülikooli ja Tallinna tervishoiu kõrgkooli praktika­baasiks. Neli tervishoiu kõrgkooli õepraktikanti on ka perearstikeskusesse tööle jäänud.
Paesüld nentis kahetsusega, et ka arstiks õppijad käivad saarel väga hea meelega praktikal, kuid siia tööle jääda ei soovi.
“Üks praktikant ütles otse välja, et tema ambitsioon on suurem, kui Hiiumaale tulla,” tõi Paesüld näite. Ta on mures Hiiumaa perearstiteenuse tuleviku pärast, sest peaaegu kõik saare perearstid on juba pensioniealised ja pealekasvu ei paista.
Terviseameti tervishoiu­teenuste osakonna õigus­nõunik Agne Ojassaar ütles, et praegu on kõikidel Hiiumaa nimistutel perearst olemas.
“Kui mõni perearst Hiiumaal otsustab nimistust loobuda, korraldab terviseamet konkursi nimistule uue pere­arsti leidmiseks,” selgitas Ojassaar. Juhul, kui konkurss ei anna tulemust, on tema sõnul võimalik algatada ka sihtotsingud või leida nimistutele ajutine asendus.
Samas ei pruugi see õnnestuda. Näiteks 2015. aastal kirjutas Hiiu Leht Kõrgessaare perearsti Tiina Miku lahkumisest. Asendajat ei õnnstunud talle leida ei konkursiga ega ka ajutise lahendusena.

Hiiumaa perearstid
Meeli Paesüld 2119 patsienti
Hilja Hiiemets 1900 patsienti
Lia Prigoda 1532 patsienti
Marje Vann 996 patsienti
Kaie Lauter 972 patsienti
Ülo Lember 876 patsienti.

Allikas: Terviseameti registrid

Hiiumaa vallavanem Reili Rand: Tunnustan kõrgelt Hiiumaa haiglat ja Kärdla perearstikeskust, et nad järje­pidevalt võtavad kontakti meditsiinierialadele õppima läinud noortega ja kutsuvad neid praktikale. Loomulikult on uute perearstide ja ka erialaarstide saarele leidmine ka valla jaoks oluliseks küsimuseks. Samuti on valla ja doktor Paesülla vahel toimunud tihe suhtlus teemal, kuidas  perearste ja eriarste siia meelitada. Oleme otsinud lahendusi, et luua Hiiumaale eeliseid, mis meelitaks erialaspetsialiste siin töötama ja siia ka kolima. Kevadel kiitis volikogu heaks stipendiumite süsteemi, millega muuhulgas ka noored Hiiumaal alustavad arstid ja õed saavad taotleda vallalt palgalisa. Võimaluste piires otsime lahendusi eluaseme leidmiseks ja plaanime ka rajada üürielamuid. Vald panustab ka elukeskkonda laiemalt, näiteks parandades koolide ja lasteaedade tingimusi või luues juurde vaba aja veetmise võimalusi. Perearstide ja eriarstide nappus oli teemaks ka juulis, kui Hiiumaad külastas sotsiaal­minister Tanel Kiik. Minister nentis, et arstide maapiirkondadesse leidmine on üleeestiline probleem ning vajab riigi ja kohaliku omavalitsuse koostööd. Seega jätkame selles küsimuses aktiivset suhtlust ka riigiga lahenduste leidmiseks.”

Veel lugemist:

PERSOON

Seni viljandlasi ravinud dr Helve Kansi asub pere­arstina tööle Käinas, esimene vastuvõtupäev on 1. juulil. Küsisime, mis tunnete-mõtetega uus arst Hiiumaal tööd alustab. Kas...

UUDISED

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kommunikatsioonijuhiks asub ajakirjanik ja kommunikatsiooniekspert Airi Ilisson. Ilissonil on varasemalt laialdane kogemus nii meedia­tööst ajakirjanikuna kui ka kommunikatsiooni- ja turundusjuhina nii avalikus...

UUDISED

“Tähtis on kujundada huvi reaalainete vastu, et teha vahet tõel ja ebatõel, faktidel ja paljal jutul,” on veendunud Tartu Rahvusvahelise Kooli loodusainete õpetaja Jaak-Albert...

TERVIS

Haigekassa andmetel on kolmapäevase seisuga Hiiumaal saanud lisa- või tõhustusdoosi 622 soovijat, näiteks kolmapäeval tehti neid 120. “Kõigil, kes soovivad, on võimalus vaktsiini saada,”...