Jälgi meid

UUDISED

Politsei: Parvlaevale pääseb see, kes läbib kontrolli

PILLE VÄLJATAGA
Toimetusele on tulnud murelikke pärimisi, kas saarele kehtestatud liikumis­piirangutest ikka peetakse kinni, et koroonaviirus saarele ei jõuaks.
Eriolukorra ajal on Hiiumaa ja mandri vahel ühendust pidavatel parvlaevadel ühel reisil 10–16 sõidukit. Päevas kasutab mandri ja Hiiumaa vahelist parvlaevaühendust kõigest 75–95 sõidukit. “See näitab, et liikumispiirang on oma eesmärgi täitnud ja abinõu nakkuse leviku piiramiseks töötab,” ütles Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp.
“Arvestades peaministri korraldusel kehtestatud liikumisvabaduse piiranguid, on need peamiselt kaupa vedavad sõidukid, mõned üksikud on koju naasvate saareelanike sõidukid või siis minnakse välja tööle ja jäädakse kuni liikumispiirangu lõpuni,” täpsustas ta.
Sõidukite ja reisijate kontroll toimub nii Heltermaa ja Rohuküla sadamas kui ka Triigi ja Sõru sadamas, samuti teiste parvlaeva­liinide sadamates, mille kaudu peetakse ühendust mandri ja saarte vahel. “Kontrollitakse neid, kes parvlaevale lähevad, mitte mahatulijaid.
Topelt­kontrolli ei tehta,” ütles kohaliku politsei­jaoskonna juht.
Kaubavedu lubatud
Peaministri korraldus, mis seab saarele pääsemiseks eriolukorras erandid, lubab näiteks saarele ja saarelt välja haigustunnusteta inimesi, kes transpordivad saarele või saarelt välja tooraineid ja kaupu.
“Ka puiduvedu loetakse kaubaveo alla,” selgitas Raudsepp neile, kes on märganud metsaveokeid sõitmas edasi-tagasi Hiiumaa vahet ning arvavad, et need juhid ei pea piirangutest kinni.
Tema sõnul reisijad ja veoki­juhid enamasti järgivad piiranguid, ehkki mõned rikkumisjuhtumid on siiski olnud. “Mõnel veoautojuhil on olnud kaasas lisareisija, kuid see ei ole lubatud – kui on kaubavedu, siis teostab seda kaubaveoauto juht,” tõi ta näite.
ASi M ja P Nurst kaupu vedav Andres Nurs sõidab tihti Hiiumaa ja mandri vahel ning on korduvalt läbinud kontrolli Heltermaa ja Rohuküla sadamas. Tema hindas seda ladusaks, öeldes: “Halva asja juures hästi tehtud”.
Nursi sõnul on nende firma sõiduvajadused, mis võivad alati muutuda, politsei- ja piiri­valveametile teada antud ja sadamas kontrollitakse lisaks IDkoodi, et kas ka roolis on tegu õige inimesega.
Erand elutähtsatele teenustele
Raudsepp rääkis, et kontrolli käigus on ette tulnud ka üksikuid juhtumeid, mille lahendamist on eraldi arutatud. Näiteks said saareletuleku loa sidemasti parandajad, kuna nende puhul oli tegemist liikumispiirangu erandiga, mis võimaldab anda saarele sisenemise loa elutähtsate teenuste tagajatele.
Elutähtsate teenuste osutajateks võivad olla ka näiteks arstid ja kaitseliitlased või need, kes aitavad lahendada hädaolukorda.
Mis puudutab eraisikute liikumist saarte ja mandri vahel, siis ka siin kehtib erandeid. Näiteks haigustunnusteta inimestel on lubatud lahkuda töö tõttu mandrile, kuid tagasi saavad need inimesed tulla alles liikumispiirangu tühistamise järel.
Erandina on lubatud haigus­tunnusteta isikul osaleda lähisugulase matustel ja mandrile arsti juurde saab minna, kui inimesel on kaasas saatekiri. “Seda tuleb ette nädalas neljal-viiel korral,” märkis Raudsepp.
Kontroll sadamas
“Politseinikud kontrollivad sadamas isikuid ja sõidukeid ning kui konkreetsel inimesel on õigus saarele minna või sealt tulla, siis politseinik lubab inimesel edasi liikuda. Sadamas töötavatele politseinikele on valitsuse korraldusega jäetud ka õigus konkreetset olukorda hinnates teha kaalutletud otsus ja sõltuvalt olukorrast inimene lubada saarele või mandrile,” selgitas Raudsepp politseinike volitusi.
Raudsepa sõnul on politseil välja kujunenud ladus koostöö kaitseliiduga. Näiteks nüüd, eriolukorras, on sadamates kontrolli tegemisel politseinikel igapäevaselt abiks kuus kaitseliitlast. Vahetuses, üht praami kontrollimas, on korraga kolm politseinikku ja kolm kaitseliitlast.
Kinnisvara omanikud ja väikelaevnikud
Üldjoontes sujub eriolukorra­aegne parvlaevaühendus Raudsepa arvates rahulikult, kuid pahameelt on piirangud äratanud nende hulgas, kel on Hiiumaal kinnisvara, kuid elukoht ei ole saarel – eriolukorra liikumispiirangu tõttu neid saarele praegu ei lasta.
“Pahameelest saan aru, aga paraku piirang selline on ja peame sellest kinni pidama,” pole politseil võimalik järeleandmisi teha.
Raudsepp soovitas mõelda sellele, et seatud piirangud kiirendavad viirusohust ülesaamist ning ühtlasi toovad lähemale aja, mil saab saarele naasta.
“Need, kes väikelaevadega sõidavad, peavad samuti eriolukorra liikumispiiranguid järgima,“ tõi Raudsepp välja tahu, mis võibolla on vähem kajastamist leidnud.
Politsei monitoorib merd mööda toimuvat väikealuste liikumist ja näiteks möödunud nädalavahetusel avastati üks juhtum, kus mandrilt Vormsile suunduti väikealusega. “Samamoodi võib keegi tahta Hiiumaale tulla, kuid sellega peab ootama, kuni liikumispiirangud tühistatakse,” selgitas ta.
Eesliinil olijad terved
Raudsepa sõnul on kogu Kärdla politseijaoskonna isikkoosseis eilse seisuga terve ja haigestumisi ei ole, kuigi ka politseinikud kuuluvad nende hulka, kelle kohta öeldakse, et nad on praeguses eriolukorras eesliinil. Seoses välismaalt naasmisega on kaks ametnikku olnud 14päevases karantiinis, aga see on lähipäevil lõppemas. “Selleks, et oma töötajaid hoida, on praegu kasutusel nakkuskaitsevahendid – maskid, kindad ja desinfitseerimisvahendid,” ütles ta.
Praegu on käigus parvlaevade hõrendatud sõiduplaan ja esmaspäevast laupäevani on mõlemas suunas kuus väljumist päevas, püha­päeviti veel vähem, viis. Sõiduplaani kehtestas vedaja TS Laevad kohaliku omavalitsuse ettepanekul ja maanteeameti otsuse alusel.
Hiiumaa liini teenindusjuht Moonika Teras ütles, et ka parvlaevade Leiger, Tiiu ja Regula laevapere ja kaptenite tervis on hea ning sama kehtib kalda­personali kohta. Töötajatel on tervise kaitseks kasutusel isiku­kaitsevahendid, nad on tihendanud koristustöid ja pindade desinfitseerimist ning palunud töötajatel vähendada kontakte teiste inimestega.
Laevadel on suletud reisijate­salongid, pardapood ja -kohvik, reisijad peavad jääma ülesõidu ajaks sõidukitesse ning jalgsi reisijad juhatab laeva meeskond läbi väliteki laeva viienda korruse reisijatesalongi,” tõi ta välja peamised muutused pardal. Tema hinnangul on inimesed mõistlikud ning arvestavad nii oma tervise hoidmise kui ka teiste inimestega.

Veel lugemist: