Connect with us

Uudised

Pitsu pood lühendas lahtiolekuaegu ja lõpetab

Väikeettevõtjad Lille Mäeumbaed ja Vendo Liit kavatsesid aasta lõpus sulgeda Pitsu poe, nüüd tuli kriis vahele.
Plaan on jõus, kuid eriolu­korra tõttu on pood juba praegu lühemalt avatud – varasema viie täistööpäeva asemel kolmel lühendatud päeval.
Pitsu pood on kolmel viimasel aastal tegutsenud Tormi kaubanduskeskuses, sissepääsu kõrval olevas müügisaalis. Kuni eriolu­korrani liikus seal palju inimesi, juurdepääs oli lihtne ning poepidajad olid asu­kohaga väga rahul.
Koroonakriisi ajal aga on poeskäijate arv järsult vähenenud. “Liigagi rahulik on,” ütles poe perenaine Lille Mäeumbaed olukorra iseloomustamiseks.
Ta lisas, et ei tea veel, mis edasi saab, ning kas riiklikud abinõud ettevõtjate toetuseks käivad ka nendesuguste, paari töötajaga ettevõtjate kohta.
Käsitööga kauplev omanäolise valikuga Pitsu pood on kümne aasta jooksul saanud populaarseks nii suveniiri jahtivate turistide kui kingitust otsivate Hiiumaa inimeste seas.
Pitsu tähistas kümnendat tegevusaastat märtsi algul ja poe perenaine Lille Mäeumb­aed andis tollal õnnitlejatele teada, et nad kavatsevad selle aasta lõpus oma kaupluse uksed kinni panna ja nii jääbki pood kümne­aastaseks.
“Sulgemise otsus küpses pikka aega ja me oleme selle põhjalikult läbi mõelnud,” kinnitas ta neile, kel seda uudist raske uskuda.
Poeomanikel oli küll plaan Pitsu pood kinni panna, kuid oma muid tegemisi tahaksid nad jätkata nagu seni – Lille valmistab kangastel kootud ja Vendo puidust esemeid.
Kohe algusest peale oli Pitsu poe omanikel põhi­mõte, et nad ise toodavad ja ise ka müüvad oma tooteid. Nii toetasid mõlemad tegevus­suunad üksteist ja selline korraldus toimis hästi kümme tegevusaastat.
Mäeumbaia sõnul nappis neil poepidamise kõrval oma meelistegevuste jaoks aega ja see oli ka üks põhjusi, miks soovitakse kauplus sulgeda.
Lisaks on nad võtnud müüki ka teiste meistrite valmistatud tooteid. “Ega meil Hiiumaal seda käsitööd nii väga palju ei ole, mida müüa. Meistreid on meil suhteliselt vähe. On väikeses mahus tegijaid, kuid neid, kes toodavad, on napilt – mõned inimesed, – aga poodi pidades on mul vaja teada, et toote müügilt lõppemisel neid jälle juurde saan,” rääkis ta oma tähelepanekutest.

KOMMENTAAR
Mida ette võtate, kui Tormi Konsumi Pitsu pood aasta lõpul uksed sulgeb?
Hiiumaa tarbijate ühistu juhataja Kaja Antons: Pitsu pood on olnud meie hea naaber ning meil on olnud soojad ja sõbralikud suhted. Ka tundub mulle, et Tormi poodi kolimine mõjus poele hästi, sest tõi selle inimestele lähedale. Ma saan aru, et nad ei lähe ära sellepärast, et see asukoht ei sobinud, vaid pigem, et nad on mõelnud lihtsalt oma äri kokku tõmmata. Arvan, et niisugust kaupa nagu Pitsu poes, oskab kõige paremini müüa inimene, kes ise ka toodab ja teeb seda käsitööd. Müügil on siis väike võlu juures, kui oskad seda paremini inimestele näidata ja seletada. See on ikka väärtuslik asi, mida Lille ja Vendo Liit on teinud ja välja mõelnud. Pean silmas neid Hiiumaa-tooteid – kõik need kärbsemustrilised käterätikud ja muidugi pitsud ise. Meil on ju Pagarite pargis ka selle mõttega need betoonist pitsud, et need on hästi hiiulikud. Võibolla teeme neile kunagi veel katted peale, et nad oleksid rohkem pitsude moodi. Aga Pitsu pood on Hiiumaal väga vajalik ja ma loodan, et kui praegused omanikud lõpetavad, siis me leiame sinna uue operaatori, kes seal suveniiriäri edasi peab ja pakub samasuguseid toredaid asju, nagu Pitsu pood praegu. Praegu on muidugi raske öelda, kuidas kõik edasi läheb, kuid arvan, et kriisiolukord möödub peagi. Praegu on päevakorral teised teemad ja me pole seda veel arutanud, aga kindlasti me leiame mingi lahenduse, et sarnane pood Kärdlasse jääks.
Küsis KATI KUKK

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa muuseumi selle suve üks suurimaid ettevõtmisi on traditsioonilisel kombel villa ja riide potisiniseks värvimine. See tähendab aga, et muuseumil on vaja sadade liitrite...

Uudised

Kärdla Sadama tänava Suurtrummi remonditakse sel aastal, suur osa tänavast ehitatakse põhjalikult ümber aga järgmisel aastal.  Praegu on Sadama tänaval töös paralleelselt kaks projekti....

Uudised

Kui linnainimesed on harjunud uuesti poodi lippama, kui miski otsa sai või ostmata ununes, siis nüüd on selline võimalus ka kõplastel – suviti on...

Digileht

Hiiu Leht 24.mail Liitri kusega saab tasuta muuseumisse Tobiase sünnipäeva tähistatakse kuue kontserdiga Kõpu sai lõpuks poe Kolme bussipeatusega Jausa Valimissõnumit pea laotama ühtlaselt...