Connect with us

Uudised

Peaministrit üllatas osavalla staatus

Harda Roosna
Peaministrit üllatas Hiiumaal haldus­reformi käigus kasutusele võetud osa­valdade süsteem.
Peaminister Jüri Ratas ütles kohtumisel tulevase Hiiumaa valla juhtidega, et uute kohalike omavalitsuste ja riigi koostöö on hästi oluline. Kärdla büroomajas toimunud kohtumisel küsis ta, mida Hiiumaa valla juhid vajavad, millised on probleemid.
Esmalt võeti jutuks maa­valitsuste sulgemisega seonduv. Mureks on, et laevafirma, maanteeamet ja ministeerium võivad hakata nii laeva- kui lennuühendusi puudutavaid otsuseid tegema n-ö üle hiidlaste pea, ilma Hiiumaa vallaga kooskõlastamata.
“Kui maanteeamet läheb ministeeriumi lepingu­partneriks nii parvlaeva- kui lennuühenduse puhul, oleks hädavajalik lisada lepingusse omavalitsusega kooskõlastamise nõue,” ütles maasekretär maavanema ülesannetes Piret Sedrik.
Teine mure oli, et Kärdla lennujaamale lubatud täppislähenemissüsteemi ILS, mille jaoks vabariigi valitsus eraldas 1 miljon eurot, ei pruugigi tulla. “Praegune olukord on, et enamus sellest rahast läheb rajakattesse ja õige natuke parandatakse lennu­juhtimist, aga ettenähtud ILSsüsteemi ei paigaldata,” selgitas ettevõtjate esindaja Tanel Malk.
“Meie huvi on, et kui riik on selleks eraldanud miljon eurot, et seda kasutataks võimalikult sihtotstarbeliselt,” lisas Sedrik ning palus peaministril hoida silma peal, et kõik jääks nii nagu valitsuse memos kirjas oli.
Tuge uusehitusteks
Muuhulgas küsis vallavanem Reili Rand peaministrilt riigi tuge nii maakondliku spordihalli kui Pargi tänava sotsiaalkeskuse rajamiseks.
Peaminister uuris päris detailselt, mis uude spordihalli tuleb, küsides nii pealtvaatajate tribüünide, korvpalli, võrkpalli, jalgpalli kui tennisemängu võimaluste kohta.
Tema soovitus oli, et spordi­hall rajataks piisavalt suur, et sinna saaks tuua mingeid sarju, näiteks võrkpalli karika­mänge. “Martin Paasoja lõpetab kümne aasta pärast oma karjääri – nii tuleks mõelda,” soovitas Ratas.
Rand ütles, et ettevalmistus­tööd käivad ja ehitustöödega tahetakse alustada 2019. aastal. Ratas kirjutas endale üles, et spordihalli ehitus maksaks 2–3 miljonit eurot.
Siis andis Rand ülevaate Pargi tänava sotsiaalkeskuse senisest eeltööst ja rajamise põhjendustest. Ratas küsis vastu, mida kavatseb Hiiumaa vald teha kolme tühjaks jääva valla­majaga Pühalepas, Emmastes ja Käinas.
Mis on osavald?
Kui Rand vastas, et valla­majadesse jäävad osavallavalitsuse töötajad, küsis peaminister, mida see osavald tähendab.
“Osavald tähendab seda, et kõik igapäevatoimingud, näiteks sotsiaalküsimused, maaasjad ja registritoimingud saab teha kohapeal ja osavalla majas on kohaliku elu keskus,” selgitas Rand. Üllar Padari lisas näite, et iga osavald peab hoolitsema ka selle eest, et teed-tänavad-haljasalad oleks korras.
“Kas osavald on antud juhul sünonüümiks sõnale teenus­punkt?” küsis Ratas.
Reili Ranna vastus oli “ei” ja Piret Sedrik selgitas, et sisuliselt jääb senine vald ametiasutusena alles. Peaministrit üllatas ka see, et osavallal on oma eelarve.
“Eelarve tähendab seda, et me Hiiumaa valla eelarve kokkupanemisel lepime kokku selle proportsiooni, kui palju raha eelarvest läheb osavaldadele ja kui palju jääb niiöelda keskele,” selgitas Rand. Ta nentis, et sisuliselt on tegu pooleteisttasandilise omavalitsusega.
“Te tekitasite nagu Kärdla linnaosad ja siis Hiiumaa kommunaalamet hakkab vaidlema osavaldade haljastus­spetsialistiga, et mis ülesanded on minul ja mis sinul,” küsis peaminister.
Senistel vallajuhtidel kulus päris palju energiat selgitusteks, mis see osavald on ja kuidas toimib.
Hiiumaa osavaldasid märkis pühapäevases ETV saates “Aktuaalne Kaamera” ära ka ekspert Rivo Noorkõiv: “Hiiumaa on näide, kus mindi nii kaugele, et endistes piirides püüti teha osavallad selleks, et autonoomiat ja iseseisvat maksimaalselt püüda säilitada.” Ta oletas, et ilmselt on erinevate territooriumide huvide kokkupanemine uues volikogus päris keeruline.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...