Connect with us

Uudised

Ornitoloogia ühing kutsub tänasest pühapäevani vaatlema aialinde

Taas on käes jaanuari lõpp ja nädalavahetusel koos sellega ka talvine aialinnuvaatlus. Vaatluspäevad algavad täna, 29. jaanuaril ja vältavad pühapäeva, 31. jaanuarini.
Talvisest aialinnuvaatlusest on kujunenud Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim rahvateaduse algatus. Mullusel vaatlusel osales üle 2700 linnusõbra, kes vaatlesid kokku üle 70 000 linnu. Ettevõtmist on tunnustatud ka aasta keskkonnateo auhinnaga.
Idee jaanuari lõpus ühiselt aialinde vaadelda sai alguse 37 aastat tagasi Suurbritannias. Tava kogus kiirelt populaarsust ning mullu osales Big Garden Birdwatchi nime kandvatel vaatluspäevadel üle 600 000 briti. Üritust korraldatakse samaaegselt enam kui kümnes Euroopa riigis. Eestis tänavu seitsmendat korda.
Aialinnuvaatlus annab suurepärase võimaluse veeta tund aega pere, laste ja loodusega, panustades seejuures ka linnukaitsesse- ja uuringutesse. Väga populaarseks on osutunud Eestis ainulaadne vaatluste online-sisestusankeet (www.eoy.ee/talv/vaatlused/) ning võimalus jälgida teiste vaatlejate tulemusi.
Linnuvaatlusel osalemine on lihtne ja võtab aega vaid ühe tunni. Selleks tuleb valida endale aias või pargis hea nähtavusega vaatluskoht, mis on soovitavalt lindude toidumaja või toitmispaiga läheduses ning leida neil päevil üks tund vaba aega valitud kohas lindude tegevuse jälgimiseks. Nii võib toidumaja ümber askeldavaid linde vaadelda kasvõi toast läbi akna ja seda võib teha nii üksi kui koos pere või sõpradega.
Selle tunni jooksul tuleb kõik vaatluspaigas kohatud linnuliigid ka kirja panna ning iga liigi puhul üles märkida kõige suurem korraga nähtud isendite arv. Tulemused saab sisestada vaatluse kodulehe võrguankeeti www.eoy.ee/talv/vaatlusankeet/ või saata nädala jooksul posti teel (Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005).
Lisaks harivale küljele on talvisel aialinnuvaatlusel ka teaduslik eesmärk. Sel viisil on võimalik saada teavet aialindude arvukuse muutuste kohta, jõuda jälile nende muutuste põhjustele ning vajadusel võtta ette samme aialindude heaolu parandamiseks. Samuti aitab aialinnuvaatlus juhtida tähelepanu sellele, et meie aiad ja pargid on talvel palju liigirikkamad kui esmapilgul võib tunduda.
Teaduslike järelduste ja statistika tegemiseks ongi väga oluline, et osaleks võimalikult palju vaatlejaid. Täpsemad juhised talvisel aialinnuvaatlusel osalemiseks ja andmete edastamiseks leiab selleks loodud kodulehelt www.eoy.ee/talv. Seal on üleval ka määramise abimaterjal, kus enamlevinud talvised aialinnud pildiliselt välja toodud.
Vaatluspäevi toetab keskkonnainvesteeringute keskus.
Eesti ornitoloogiaühing ühendab lindudest huvitatud inimesi üle Eesti ning tegeleb Eesti lindude uurimise, kaitsmise ja tutvustamisega. Enamus ühingu üle 500 liikmest on lihtsalt linnusõbrad, siia kuulub aga ka enamus Eesti kutselistest ornitoloogidest. Eesti ornitoloogiaühing on ülemaailmse linnukaitseorganisatsiooni BirdLife International ametlik partner Eestis.

AARNE TUULE
Talvise aialinnuvaatluse koordinaator

Veel lugemist:

Küsitlus

Statistika järgi on Eestis 1000 elaniku kohta alkoholi ostmise võimalusi kõige rohkem Hiiumaal. Kuidas te sellesse suhtute?

Uudised

Ministeeriumi järelevalve tõi Hiiumaa Vabakooli tegevuses välja hulga puudusi ning juhtis tähelepanu õpilaste prognoosi mittetäitumisele. Ettekirjutuste täitmatajätmine võib kooli uuest tegevusloast ilma jätta. Haridus-...

Galerii

Laupäeval tulid lauljad ja linnarahvas kokku tähistamaks tütarlastekoori ja poistekoori sünnipäeva.