Connect with us

Pääste

Õnneliku lõpuga tulekahju Ülendil

Harda Roosna | Hiiu Leht
Laupäeva, 3. aprilli õhtul enne kella kaheksat teatati häirekeskusele tulekahjust Kõpus, Ülendi külas, kus põlesid elumajas asuva sauna sein ja lagi.
Päästeamet reageeris täisjõuga – esimesena saabus sündmuskohale pääste­piirkonna juhataja Hannes Aasma, kes päästetöid korraldama asus, seejärel jõudis kohale tuletõrjeauto Kärdlast. Kokku saabus õnnetuskohale seitse päästeautot: kaks Kärdla komandost, kaks Käina komandost, kaks pääste­autot koos Kõrges­saare ja üks Emmaste vabatahtlike päästjatega pardal.
“Otsustasime reageerida suurte jõududega, kuna tegemist on veevaese piir­konnaga ja saun asus elu­majas,” selgitas Hannes Aasma eile Hiiu Lehele.
Aasma juhtis tähelepanu Kõpu kandi murekohale – tuletõrje veevõtukohtasid pole siinkandis piisavalt. Ka pole Kõpus soojustatud kuuri, kus saaks üht pääste­autot aastaringselt hoida – aastaid selline plaan küll oli ja mõttega haakus ka Kõrgessaare osavald, aga nüüd on asi vaikinud. Aasma soovitas kohalikel saabuvate valimiste eel uuesti tõstatada nii Kõpu päästekuuri kui veevõtukohtade rajamise teema, kuna suvilaomanikke ja elanikke lisandub pool­saarele aina rohkem ja ohtlikke tule­kahjusid on Kõpu kandis ette tulnud.
Käina komando pealik Janno Üksik ütles laupäeval sündmuskohal, kui kustutus­tööd juba lõppenud, et tegemist oli väga õnneliku õnnetusega.
Järgmise päeva teates selgitas amet, et tulekahju põhjuseks oli ehitusviga – sauna metallkorstna ja puitkonstruktsiooni vaheline ohutuskuja oli liiga väike, saunaahju kütmisel puit süttis ning mööda puit­konstruktsioone levis tuli esimeselt korruselt pööningule, kus süttisid heinad.
Tulekahju kustutati veidi peale kella 21. Inimesed õnnetuses kannatada ei saanud ja Aasma hinnangul olid ka kahjud suhteliselt väikesed. Ehmunud majaomanikud tänasid tuletõrjujaid, aga saunaõhtu jäi seekord ära. Majaperemees Patrick Rang ütles, et saun sellisena on ilmselt paarkümmend aastat tagasi ehitatud. Nüüd laskis ta sauna remontida ning ilmselt sai midagi valesti tehtud.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...