Connect with us

Pääste

Õnneliku lõpuga tulekahju Ülendil

Laupäeva, 3. aprilli õhtul enne kella kaheksat teatati häirekeskusele tulekahjust Kõpus, Ülendi külas, kus põlesid elumajas asuva sauna sein ja lagi.
Päästeamet reageeris täisjõuga – esimesena saabus sündmuskohale pääste­piirkonna juhataja Hannes Aasma, kes päästetöid korraldama asus, seejärel jõudis kohale tuletõrjeauto Kärdlast. Kokku saabus õnnetuskohale seitse päästeautot: kaks Kärdla komandost, kaks Käina komandost, kaks pääste­autot koos Kõrges­saare ja üks Emmaste vabatahtlike päästjatega pardal.
“Otsustasime reageerida suurte jõududega, kuna tegemist on veevaese piir­konnaga ja saun asus elu­majas,” selgitas Hannes Aasma eile Hiiu Lehele.
Aasma juhtis tähelepanu Kõpu kandi murekohale – tuletõrje veevõtukohtasid pole siinkandis piisavalt. Ka pole Kõpus soojustatud kuuri, kus saaks üht pääste­autot aastaringselt hoida – aastaid selline plaan küll oli ja mõttega haakus ka Kõrgessaare osavald, aga nüüd on asi vaikinud. Aasma soovitas kohalikel saabuvate valimiste eel uuesti tõstatada nii Kõpu päästekuuri kui veevõtukohtade rajamise teema, kuna suvilaomanikke ja elanikke lisandub pool­saarele aina rohkem ja ohtlikke tule­kahjusid on Kõpu kandis ette tulnud.
Käina komando pealik Janno Üksik ütles laupäeval sündmuskohal, kui kustutus­tööd juba lõppenud, et tegemist oli väga õnneliku õnnetusega.
Järgmise päeva teates selgitas amet, et tulekahju põhjuseks oli ehitusviga – sauna metallkorstna ja puitkonstruktsiooni vaheline ohutuskuja oli liiga väike, saunaahju kütmisel puit süttis ning mööda puit­konstruktsioone levis tuli esimeselt korruselt pööningule, kus süttisid heinad.
Tulekahju kustutati veidi peale kella 21. Inimesed õnnetuses kannatada ei saanud ja Aasma hinnangul olid ka kahjud suhteliselt väikesed. Ehmunud majaomanikud tänasid tuletõrjujaid, aga saunaõhtu jäi seekord ära. Majaperemees Patrick Rang ütles, et saun sellisena on ilmselt paarkümmend aastat tagasi ehitatud. Nüüd laskis ta sauna remontida ning ilmselt sai midagi valesti tehtud.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Näib, et talvel enam pikka pidu pole ja suurt pakast enam ei tule. Välistada ei saa aga lühiajalisi ja teravaid külmalaineid. Eesolev nädal tuleb...

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Arvamus

Mäletan jutuajamist naabrinaisega eelmise aasta suve lõpus. Tere-tere, kuidas läheb, ei tea, mis see ilm ka toob.  „Ei, niisugust kuiva juunikuud ei mäleta, et...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.