Connect with us

Uudised

ÕPPUS: haigla siseosakonnas puhkes tulekahju

Agressiivne patsient süütas Hiiumaa haiglas tulekahju – sellise stsenaariumiga seotud päästetöid harjutasid kolmapäevasel õppusel nii haigla meditsiinipersonal, päästjad kui ka politseinikud. Kaasatud oli kaheksa ametkonda.
“Täna pärastlõunal süütas agressiivne patsient Hiiumaa haigla. Täna hommikuse seisuga oli haiglas 19 patsienti. Kõik patsiendid evakueeriti Hiiumaa spordikeskusesse. Üks patsient saadeti eda­siseks raviks Regionaal­haiglasse ja toimus üks erakorraline sünnitus,” nii kirjeldas õppuse stsenaariumi haigla juhatuse liige Riina Tamm. Õnneks midagi nii hullu päriselt ei juhtunud.
Tulekahjuõppus haiglas algas juba paaril eelneval päeval, kui tuli vabastada haigla üks tiib ja patsiendid teistesse ruumidesse paigutada. Samas oli tarvis ette valmistada osakonnad n-ö haigetele.
Õppusepäeva hommikul kogunesid osalejad taastusravi saali, et kogu tegevusest ülevaade saada. Küsimusi ja näpunäiteid jagus veel õppuse viimaste minutiteni.
Seekordse harjutuse korraldajad olid haigla haldusjuht Tõnis Laanemäe ja õendusjuht Riina Tamm. Õppuse legendi järgi pani üks vaimselt ebastabiilne patsient oma palati põlema ja kuna ta vehkis noaga, ei saanud keegi läheneda, et tuld kustutada. Haigla suitsu täis, koridoris räuskav ja agressiivne patsient – kuidas päästa haiged ja personal ning kustutada tulekahju?
Tõnis Laanemäe rääkis, et patsientide evakueerimist harjutavad nad igal aastal, aga vaid nii, et nad tuuakse majast välja. “Aga mis saab edasi, nad tuleb kuhugi paigutada ja ravi peab jätkuma,” sõnastas ta lisaülesande, mis seekord lahendada tuli. Nii kasutati seekordsel õppusel tagavarapinnana spordikeskuse hoonet, kuhu õppusel patsientide rollis olnud viidi.
Laanemäe rääkis, et nad soovisid õppuseks täis­kasvanud “patsiente”, sest laste evakueerimine on lihtne – päästja haarab kaks last kaenlasse ja välja! “Tarvis oli katsetada kogukate patsientide evakueerimist lohistitega,” selgitas Laanemäe, et õppusel peabki olema raske.
Õppusel osalesid meedikud, kes parajasti tööl olid ja keda sai veel juurde kutsuda siis, kui kõik algas. Esimesena reageerisid Kärdla perearstid.
Hiiu- ja Läänemaa päästepiirkonna juht Hannes Aasma hindas, et õppus läks hästi ja harjutamine on ainus viis, kuidas päästeoskusi omandada. Side- ja kommunikatsiooni­probleeme võib tema sõnul ette tulla igal õppusel, aga oluline on inimene, kes tuleb päästa.
“Mul on hea meel, et haigla personal käitus oskuslikult ja keegi ei “rünnanud” suitsu ehk ei pannud iseennast ohtu,” hindas ta õiget käitumist ohuolukorras. Ka politseinikud tegutsesid oskuslikult ja tegid kahjutuks “märatseva patsiendi”, et päästjad saaksid oma tööd teha.
Õppus polnud esimene ega viimane ja haiglas on korraldatud õppusi, mille legendiks Hiiumaal juhtunud suur­õnnetus, kus korraga palju kannatanuid. Juba sügisel ootab haiglat ees uus õppepäev.
Õendusjuht Riina Tamm ütles, et koos Tõnis Laanemäega said nad hakkama suure asjaga: “See on mäng ja kui kõik lähebki halvasti, on see väärt õppetund, kui hästi, siis on meie oskused suurepärased!” Tamm kinnitas, et ka päris ohuolukorras oskab nende personal käituda, sest nad on seda harjutanud ja kogenud ning haiglas ongi neil väga hea kollektiiv. Õppuse ajaks tuli üheks päevaks sulgeda plaaniline töö, et haiglas oleks võimalikult vähe patsiente ja saaks õppuse korraldada.
Tamm kiitis ka väga häid koostööpartnereid pääste-, politsei- ja terviseametist, samuti regionaalhaiglast, kiirabist ja kohalikust oma­valitsusest. “Kõik me oleme selle eest väljas, et Hiiumaal oleks turvaline elada!”
Hiiumaa haigla suurõppusel Spordipäev 2022 osalesid lisaks haigla töötajatele PERHi kiirabikeskus, Kärdla pere­arstid, häirekeskuse, politsei- ja piiri­valveameti, päästeameti ja Hiiumaa valla töötajad.

HELJA KAPTEIN
helja.kaptein@hiiuleht.ee

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 5. märtsil Uus riigimaja tuleb rahva keskele Vaidlus Saarnaki üle: süüdistused ja vastulaused Noored rändasid 48 tunniga 90 kilomeetrit Piret Kalda mitte...

Politsei

Politsei alustas eelmisel nädalal kriminaalmenetlust, sõiduki omavolilise kasutamise osas, kui neljapäeval võttis 35-aastane naine ilma omaniku loata enda kasutusse sõiduauto BMW.  Paar tundi hiljem...

Uudised

Hiiumaa esindaja Eesti Saarte Kogus Riho Rahuoja tegi vallavolikogu eestseisusele ettepaneku organisatsioonist välja astuda, kuna selle tegevus keskendub pigem väikesaartele.  Saarte Kogu fookuses on...

Uudised

TS Laevade reisiparvlaevad tegid möödunud aastal mandri ja suursaarte vahel ligi 23 000 reisi ehk 0,6 protsenti rohkem kui aasta varem. Piletimüügitulu ulatus 14,7...