Connect with us

Uudised

Olympic ja Bacchus naasid hõbeda-, Celia pronksikoormaga

Janis Spurdzins
Janis Spurdzins
Jahtklubi Dago seitse alust tõid tänavuselt Muhu Väina regatilt kaks hõbedast ja ühe pronksise medalikomplekti. Kuigi esikohta seekord koju ei toodud, oli JK Dago juhatuse liikme Ain Tähiste andmetel tulemus kõigi aegade parim, mida klubi saavutanud.
Kõige suuremate jahtide grupis ORC I sai JK Dago lipu all sõitev jaht Olympic kapten Tiit Vihuli juhtimisel seilanud meeskonnaga teise koha, võitjaks kuulutati Kalevi JK jaht Matilda 4, mille kapten Mihkel Kose. Olympic regati mulluse võitjana oli tiitlikaitsja rollis, kuid regati favoriitide hulka kuulus kindlasti ka Matilda 4, mis oma üldvõidu kindlustas juba eelviimase sõidu võiduga. Grupis võistles kokku 26 jahti.
Kapten Vihul: tegime hea sõidu
Peale võistluse lõppu Tallinna Olümpiapurjespordikeskuse lipuväljakul autasustamist oodates ütles kapten Vihul, et Matilda 4 tegi hea sõidu ja praegu on see jaht parem. “Me ise sõitsime väga puhta võistluse, ilma vigadeta. Ju siis nemad ka ei teinud vigu ja lihtsalt seekord olid ilmastikuolud nende jahile sobivamad,” arutles ta.
Vihul selgitas, et võistlusrajal Olympic ja Matilda 4 tavaliselt kõrvuti ei sõidagi, kumbki sõidab oma sõitu nii hästi kui parajasti saab. Sõidu järel aga ühtlustatakse erinevate jahtide tulemus koefitsientega. Vihul tõdes, et sõiduaegade korrigeerimine ajab kaardid üsna segi, sest esimesena finišeeriv jaht ei pruugi lõppprotokollis sugugi esimesel kohal olla. Ta tõi näite Kakumäe-Pirita etapist, mil Olympic oli kõigis märkides esimene ja ka finišeeris ligi 9 minutit enne järgmist lõpetajat, kuid ümber-
arvestuses positsioneerusid siiski teisele kohale.
Vihul ütles, et kõige parema tunde jätavad rajavõistlused, mis on Muhu Väina regati kõige sportlikum osa: “Kolmel rajavõistlusel, mis seekord sõideti, läks meil väga hästi, olime seal teised. Rajasõit on võrreldes selle pika loksumisega oluliselt intensiivsem ja huvitavam – see meeldis kõige rohkem.” tegi ta kokkuvõtte.
Olympic jõuab peatselt tagasi Hiiumaale, et 13.–16. augustini võistelda Dago regatil.
Kapten Nuutmann: pettumust pole
Teine ORC I grupis sõitnud JK Dago jaht, Postimees Sailing Team, mille kapteniks Sven Nuutmann, sõitis selle grupi koondarvestuses välja neljanda koha.
Võistluse järel ütles Nuutmann, et neil mingit pettumust ei ole ja nad mõtlevad juba edasi, mida jahi ja purjestuse ja meeskonna mõttes ette võtta.
“Saime Muhu Väina regatilt hea praktilise kogemuse. Suur erinevus sel aastal oli see, et meil ei olnud väga olulist meeskonnakaaslast – Kaarel Kruusmägi, kes on töö pärast Eestist ära. Ilma taktikuta oli pikka regatti raske sõita,” rääkis ta.
Meeskond valmistub augusti algul toimuvateks Eesti-Soome meistrivõistlusteks, samuti tulevad nad võistlema Dago regatile ning mõtlevad juba ka järgmisel aastal Eestis toimuvate MMile.
Enne aga on vaja analüüsida, millised uued purjed jahile hankida, sest kolm aastat vanad purjed on kavas välja vahetada. “Näha on, et asümmeetrilised spinnakerid tulevad järjest rohkem peale ja teatud kurssidel on nende kiirused niipalju suuremad – nüüdki me olime nende vastu väga hädas,” tunnistas Nuutmann.
Celia üllatas kolmanda kohaga
ORC III grupis oli JK Dago esindatud ühe alusega – jahiga Celia, mille meeskond saavutas oma grupis kolmanda koha. Kapten Rauno Pielbergi juhtimisel võideti võistluste käigus kaks vaheetappi – sõidud Kärdlast Kakumäele ja Kakumäelt Piritale. Regati korraldajale antud intervjuus tõstis kapten esile head meeskonnatööd. “Meile pikad otsad sobivad, see oli mingil määral meie eelis,” ütles ta.
Pärnu-Kärda etapil, kus võistlejaid kimbutas tuulevaikus, jaht ei finišeerinud, nagu ka 15 teist sama klassi alust. Kuna tulemuste arvestamisel jääb kõige halvem resultaat arvestusest välja, siis Celia puhul ei võetud lõpptulemuses sisse 20 punkti finišeerimata jätmise eest.
Selles grupis üldvõitjaks tulnud Soome lipu all sõitev jaht Piloilleri III, roolis Anne Mari Luik, ja teiseks tulnud Pärnu JK Port Artur Kristofer Ennokiga roolis jäid seekord püüdmatuks.
See ei häirinud sugugi meeskonna rõõmu kolmanda koha üle. Kui medalid kaelas olid, rääkis meeskonda kuulunud Sven Kriggulson: “Oleme sõitnud Kärdla purjutuuri võistluseid kolm hooaega ja kuna Kärdlas on meil suhteliselt hästi läinud, tekkis meil nüüd julgus tulla katsetama suurele võistlusele. Ega me endale kohta üldarvestuse ülemises otsas ei osanud küll pakkuda.”
Võistlust kokku võttes ütles ta, et meeskond sai kinnitust, et Celiale sobivad pigem allatuule- ja külgtuulekursid: “Vastutuulekurssidel me väga kiired ei ole, siis on hea, kui suudame oma positsiooni hoida või siis isegi natuke kaotame, aga allatuulekurssidel tõesti on meie paat hästi liikuma saadud.”
Merilane rühkis viiendaks
Väiksemate, ORC IV grupi jahtide võistluses tegi kaasa kolm JK Dago alust. Jaht Merilane, mille kapteniks Raigo Pajula, saavutas lõpptulemusena 25 paatkonna hulgas viienda koha. Kõige parema etapitulemuse sai ta kirja Kakumäelt Piritale seilates, mille lõpetas teisena võistluste liidri, Tallinna jahtklubi jahi Julechka järel.
Tänavuse regati kohta ütles Pajula, et nende võistkond oli esimest korda selles koosseisus ja ka paat oli uus: “Alguses oli natuke õppimist, aga lõpuks hakkas kõik väga hästi kokku klappima.”
Kapten Paljula nentis, et purjetamises sõltub väga palju loodusest ja seekordne võistlus oli hea näide. Pajula kirjeldas, kuidas viimase võistluspäeva starti lükati edasi, sest tuult ei olnud. Kui start anti, oli tuul juba täitsa normaalne, aga lõpus vajus tuul ära neil jahtidel, mis olid ette sõitnud. “Teised, mis tagant tulid, nendel veel tuult oli ja siis väiksema koefitsiendiga paadid jõudsid kiirematele järgi.” Regati hindas ta mitmepalgeliseks, sest oli igasugust tuult ja kokkuvõttes väga huvitav: “Meie meeskond on väga rahul ja on olnud rõõm esineda Hiiumaa lipu all, loodetavasti hiidlaste jaoks piisavalt kõrgel kohal,” ütles Pajula.
ORC IV grupis sõitis veel kaks JK Dago alust. Jaht Dolly, mille kapteniks Einar Aru, oli regati kokkvõttes 17. kohal, jaht Roxanna kapten Arno Jürjensi juhtimisel oli 22.
Bacchus jäi napilt meistritiitlita
Regati raames peetud Folkboot-klassi Eesti meistrivõistlustel saavutas JK Dago jaht Bacchus kapten Olev Oolupi meeskonnaga teise koha. Võistlus oli tasavägine nii esikohale tõusnud Tiit Riisalo jahiga W-Lind kui ka koondarvestuses ühe punktiga kolmandale kohale jäänud Peeter Välkmanni Tee Cheega. Kuna viimasel etapil finišeeris Bacchus viiendana ja  konkurendid tegid kiirema sõidu, ei õnnestunud Oolupi meeskonnal seekord hoida esimest positsiooni, millele nad olid jõudnud varasemate etappide kokkuvõttes.
Kapten Oolup ütles, et kui ta peaks paari päeva pärast vastama küsimusele, kuidas läks, siis ta ütleks kindlasti, et läks hästi, aga täna natuke veel kriibib: “Meil oli võimalus võita, aga sel korral me ei suutnud seda realiseerida.”
Kogu võistlust hinnates pidas ta õnnestumiseks neid sõite, kus tuli esikoht – Pärnu-Kärdla ja Kärdla-Kakumäe etapid. “Seal meil olid puhtad sõidud, tegime vähe vigu ja suutsime ära võita. Pikad etapid tulid meil hästi välja. Täna [18. juulil – toim] oli näha, et kui lased vead sisse, siis ei ole esiotsa asja. Tegime valestardi ja pidime korra tagasi tulema. Kuid võib öelda, et meil on potentsiaali edasi liikuda,” jäi tema räägitus kõlama optimistlik noot.

63. Muhu Väina regati laevastik
108 paatkonda 13 Eesti jahtklubist.
Kalevi JK 48 alust
Pärnu JK 16 alust
Haapsalu JK 8 alust
JK Dago 7 alust
Saaremaa Merispordiselts 6 alust
Tallinna JK 5 alust
seitse jahtklubi osalesid regatil ühe-kahe purjekaga
Lisaks osalesid regatil 5 alust Lätist ja 4 alust Soomest.
Allikas: muhuvain.ee

JK Dago esindus 63. Muhu Väina regatil
ORC I
2. koht Olympic – kapten Tiit Vihul, Meelis Pielberg, Tanel Trööp, Aivar Kaljumäe, Marko Ollik, Indrek Ulla, Epp Isok, Raul Vane, Raul Vinnal, Tarmo Vesberg, Ivo Kais
4. koht Postimees Sailing Team – kapten Sven Nuutmann, Juss Ojala, Marek Harjak, Martin Länts, Andres Juul, Kristiina Truuverk, Otto Schneider, Margus Nõmmik, Priit Berkmann
ORC III
3. koht Celia – kapten Rauno Pielberg, Sven Kriggulson, Taivo Korol, Tõnis Berkmann, Kaspar Kibuspuu
ORC IV
4. koht Merilane – kapten Raigo Pajula, Peeter Eerik Ots, Margus Tsahkna, Marcello Liinar, Mari Koger
17. koht Dolly – kapten Einar Aru, Romet Keskla, Rain Beljakov, Ott Pähna, Kimmo Kuivonen, Kaspar Kruuse
23. koht Roxanna – kapten Jürgen Villem, Eero Runge, Taavi Kendra, Lauri Laineste, Arno Jürjens
Folkboot
2. koht Bacchus – kapten Olev Oolup, Andrus Padu, Jüri Raagmaa

Allikas: JK Dago

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...