Connect with us

Tervis

Olukorrast Kärdla perearstide “rindel”

Meeli Paesüld.

Peale nädalast pausi ja nädalat asendusarstidega, on Kärdla perearstikeskuse uks esmaspäevast taas avatud, töökorraldus võrreldes tavaolukorraga siiski pisut erinev.
Kõige olulisem on teada, et vastuvõtule pääseb vaid eelnevalt registreerununa, kusjuures kontaktvisiidi vajaduse üle otsustab pereõde või -arst telefonikõne käigus.
Kõik, mis võimalik, sealhulgas retseptide tellimine ja pikendamine, aetakse korda telefoni või meili teel ja visiidile kutsutakse vaid patsiente, kellel on kaebusi.
“Me mõistame inimeste soovi oma tervise eest hoolitseda, kuid praegu ei ole aeg, mil lihtsalt igaks juhuks analüüse andma tulla,” ütles perearstikeskuse juhataja dr Meeli Paesüld.
“Peame lisaks patsientidele kaitsma viiruse eest ka oma perearste,” selgitas ta vajadust sellise töökorralduse järele.
Kärdla perearstikeskus oli novembri esimesel nädalal suletud, kuna kaks töötajat haigestus. Vahepeal nõustasid perearstid patsiente kaugtöö vormis ja eelmisel nädalal võttis keskuses patsiente vastu asendusarst mandrilt. Eelmisel nädalal tehti töötajaile kordustestid, mis olid negatiivsed ja keskuse töö sai jätkuda senisel viisil ehkki piirangutega.
Paesüld nõustus, et perearsti­keskuse telefoniliinid võivad olla hõivatud ning vastamine tavapärasest kauem aega võtta, kuid lisas, et nende töötajad annavad endast parima, et kõiki aidata. “Vastuvõtuaja saamiseks ei pea tingimata helistama arstile, ka pereõde, kes vastab registratuuri telefoni­numbril, saab kontaktvisiidi vajaduse üle otsustada ning aja registreerida,” ütles Paesüld.
Keskuse töö on korraldatud nii, et terved ja viirushaiguse tunnustega patsiendid kokku ei saaks. Nii on viirushaiguse sümptomiteta patsientidele analüüside andmiseks määratud eraldi kellaaeg. Arsti saatekirja alusel saavad nad seda teha tööpäeviti kella 8–10ni.
Terveid lapsi võetakse vastu tööpäeviti kella 10–11ni. Selleks tuleb aga eelnevalt registreeruda ning pereõde või -arst peab vajaduse visiidi järele kinnitama.
Viirussümptomitega patsientide puhul nõutakse alates kümnendast eluaastast enne vastuvõtule tulemist eelnevat COVID-testi.
Veel on oluline teada, et perearstikeskus teenindab praegu ainult oma nimistu patsiente.
Kärdla perearstide kolmes nimistus kokku on 5549 inimest. Käina perearsti, dr Marje Vanni nimistus 1461 inimest, lisaks 211 aasta alguses praksise sulgenud Ülo Lemberi nimistust. Emmaste perearsti Kaie Lauteri nimistus on 1002 patsienti.

Kommentaar

Mina ise pidin kolmapäeval juhuslikult pöörduma perearstikeskuse poole lausa kolme erineva küsimusega. Esimene kord helistasin hommikul kella üheksa ajal registratuuri numbrile ja sain vastuse hetkega.
Hiljem, lõuna paiku, proovisin ühe teise küsimuse asjus ning siis oli juba natuke keerulisem löögile pääseda, kuid arst oli nii lahke ja helistas mulle ise tagasi.
Kolmandal juhul pidin tõesti kolm korda proovima, enne kui kedagi kätte sain, kuid sellegipoolest see mul õnnestus.
Kui arvestada seda, et ühe päeva jooksul sain vastused kolmele erinevale küsimusele ja tegemist on eriolukorraga, kus arstide koormus tavalisest suurem, siis minu meelest läks kõik väga hästi.
PIRET EESMAA

Kärdla perearsti­keskuse uus töökorraldus
Seoses COVID-19 laialdase levikuga Hiiumaal 16. novembrist kuni 31. detsembrini 2020 vastuvõtt ainult registreeritud patsientidele.
Aegade registreerimine tel 462 2770
Analüüside võtmiseks viirus­haiguse sümptomiteta patsientidelt E–R kell 8–10
Vajalik arsti saatekiri!
Tervete laste vastuvõtt E–R kell 10–11
Kontaktvastuvõtu vajaduse otsustab perearst või pereõde.
Alates 10. eluaastast on viirussümptomitega patsientidele nõutav COVID test.
Täpsem info registratuuri telefonil 462 2770
Arsti vastuvõtule ja protseduuridele on vajalik eelnev registreerimine.
Retseptide tellimine ja pikendamine telefonil 462 2770 kell 8–16
meiliaadressil kardla.perearstid@gmail.com
Allikas: www.kardlapa.ee

Kärdla perearstipraksis on avatud E–R kell 8–16
Arstide telefonitund E–R kell 8–10
Perearstid:
Meeli Paesüld    tel 462 2772
Jüri Viidebaum    tel 462 2773
Lia Prigoda    tel 462 2774

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...