Connect with us

Uudised

Natura hüvitist saab küsida vaid elektrooniliselt

Sellest aastast saab Natura hüvitist taotleda vaid elektrooniliselt. Metsaomanikel tasub juba praegu veenduda, et IDkaar t koos paroolidega või mobiil-ID oleks töökorras.
Aasta alguses teatas maaeluministeerium, et sellest aastast saab otse- ja ülemineku­toetusi taotleda vaid PRIA e-teenuse keskkonna ehk e-PRIA kaudu.
Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul lähtuvad muudatused avalike teenuste arendamise eesmärgist osutada teenuseid kiiresti ja võimalikult väikese haldus­koormusega. Põllumajandus­toetuste kõrval muutus elektrooniliseks ka tuhandetele metsaomanikele makstava Natura hüvitise taotlemine.
Piirangute eest hüvitis
Metsaomanikud saavad küsida hüvitist looduskaitseliste piirangute tõttu saamata jääva tulu eest Natura 2000 võrgustiku alal piiranguvööndis, sihtkaitsevööndis ja projekteeritaval alal ning sihtkaitsevööndis väljaspool Natura 2000 ala.
Eelmisel aastal küsis piirangute eest hüvitist 5656 metsaomanikku. Kõige rohkem oli hüvitise taotlejate seas metsaomanikke, kelle mets asus Saaremaal, Harju­maal või Võrumaal.
Natura toetusõiguslikke alasid on kokku enam kui 88 000 hektaril, kõige enam Harju-, Võru-, Valga- ja Pärnu­maal. Tänavu on toetusmeetme eelarve 4,32 miljonit eurot, Erametsakeskus ootab taotlusi 4.–23. aprillini.
Juba mullu esitati kolmveerand Natura hüvitise taotlustest e-PRIA kaudu. Kuna e-teenus täidab taotluse automaatselt metsa­omanikule kuuluvate toetusõiguslike aladega, säästab see taotlejat kaartidelt andmete otsimisest ja ümber kirjutamisest. Omanik saab vajadusel korrigeerida pindala ja lisada juurde metsa­alasid. Puudu oleva ala lisamiseks piisab e-PRIA portaalis katastri­tunnuse sisestamisest, süsteem leiab ala kaardilt üles ja lisab ise taotlusesse kaardilt saadud metsaala numbri, ala pindala ja kaitsevööndi info.
Vajalik toimiv IDkaart või mobiil-ID
E-taotlust ei ole võimalik esitada ilma toimiva IDkaardi ja paroolideta või mobiil-IDta. Kuigi Natura hüvitise taotlusvoor on alles aprillis, soovitab Erametsakeskus taotlejatel juba praegu veenduda, et elektroonilised autentimisvahendid oleksid töökorras. Alles aprillis tegutsedes võib vajalikuks osutuda uue IDkaardi taotlemine.
Kui IDkaardi sertifikaadid nõuavad uuendamist, on seda kõige mugavam teha oma arvutis. Selleks tuleb vajalik tarkvara veebilehelt installer.id.ee alla laadida ja jälgida juhiseid.
Kui mingil põhjusel kaug­uuendamine ei õnnestu või ei ole seda võimalik ise teha, saab IDkaarti uuendada politsei- ja piirivalve­ameti teenindustes. Peatatud sertifikaatidega IDkaarte saab uuendada 31. märtsini, pärast seda tuleb IDkaardi elektrooniliseks kasutamiseks taotleda PPAlt uus kaart.
Abistajaid jätkub
Märtsis toimuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus, Kuressaares, Rakveres, Valgas ja Võrus Natura toetuse infopäevad, kus hüvitise taotlemise tingimusi selgitavad Erametsa­keskuse töötajad. Lisaks tutvustab keskkonnaamet looduskaitse korraldust ja jagab juhiseid, kuidas endale kuuluvas metsas seatud piirangute kohta rohkem infot saada.
Metsatoetuste taotlemisel saab abi küsida kohalikest metsaühistutest või Erametsa­keskuse töötajatelt. Aprillis abistab Erametsa­keskus Natura e-taotluste täitmisel nii uues Rapla kontoris kui Tallinnas Mustamäe teel avatavas teeninduspunktis.
Kogu info Natura hüvitise küsimise ja infopäevade kohta leiab portaalist www.eramets.ee
Kertu Kekk
SA Erametsakeskus

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...