Connect with us

Uudised

MTÜde rahastamise uus kord valmimas

Neljapäeval läbis Hiiumaa vallavoli­kogus esimese lugemise uus MTÜde rahastamise kord, muudatusettepanekuid saab teha veel kaks nädalat.
Kui varasemalt rahastasid saare vallad MTÜsid erinevalt, siis uue korra järgi rahastatataks kõikide Hiiumaa osavaldade MTÜsid ühtmoodi.
Hiiumaa arenduskeskuse konsultandi Kaja Sõrmuse sõnul on uus mittetulundusliku tegevuse toetamise kord alles eelnõu faasis.
Hiiumaa arenduskeskus sai vallalt ülesande uus kord välja töötada, sest enne haldus­reformi kehtis igas vallas oma kord ja need olid väga erinevad.
“Uue korra kokku panemine ei olnud seepärast sugugi lihtne ülesanne, kuna sooviti, et see oleks selline nagu valdades enne ühinemist,” rääkis Sõrmus.
Töörühm, kuhu kuulus inimesi nii MTÜdest kui vallavalitsusest ja arenduskeskusest, koostas esialgse variandi ja saatis selle ligi 200 Hiiumaa MTÜle tutvumiseks ja ettepanekute tegemiseks augustis. “Sealt laekunud ettepanekud arutati töörühmas üksipulgi läbi ja viidi sisse parandused,” ütles Sõrmus.
Suured ja väikesed projektid
Sõrmuse sõnul võeti uue korra tegemisel aluseks Hiiu vallas varem ja praegugi kehtiv kord, sest Pühalepas ja Käinas ei olnud varem üldse kinnitatud MTÜde rahastamise korda ja Emmastes anti välja vaid tegevustoetusi.
Uue korra eelnõu kohaselt antakse toetust nii väikeste kui ka maakondlike suur­ürituste korraldamiseks,
külaelu ja külade ühistegevuse arendamiseks, aga ka küla­majade ülalpidamis­kulude katmiseks ning fondidest ja programmidest rahastatavate investeerimisprojektide kaasfinantseerimiseks.
Toetused jagunevad väikesteks ja suurteks projektideks. “Väikesed on ürituste korraldamine, tegevus­toetus, kohaliku külaelu ja külade ühistegevuse arendamine,” loetles Sõrmus. Tema sõnul on väikeste projektide toetuse ülempiir tõusnud 600 eurolt 1000 euroni.
Suured projektid on maakondlikud suurüritused ning fondidest ja programmidest rahastatavate investeeringuprojektide kaasfinantseerimine. Suurprojektide toetus algab 1000 eurost.
“Taotlejaks võivad olla nüüd lisaks Hiiumaa MTÜdele ja seltsingutele ka väljapoolt tulijad, kui nende projekti tegevusest saavad hiidlased olulist kasu,” selgitas Sõrmus.
Tähtajad muutuvad
Sõrmuse sõnul uus rahastamiskord avalike teenuste osutamist ei reguleeri ja osavallad sõlmivad MTÜga lepingu otse.
Neljapäeval volikogus esimesel lugemisel olnud kord reguleerib valla eelarvest toetuse taotlemist mittetulunduslikuks tegevuseks, taotluse menetlemist, toetuse maksmist ja järelvalvet toetuse kasutamise üle.
Uue korra järgi on toetused jagatud nelja kategooriasse: sündmuste korraldamine, tegevustoetus, kohaliku küla­elu ja külade ühistegevuse arendamine ning investeeringu­projektide kaasfinantseerimine.
Niiöelda väikeste projektide taotlused esitatakse uue korra järgi osavalla valitsusele või Hiiumaa vallavalitsusele 1. veebruariks ja suurte projektide taotlused 1. novembriks, edaspidi
1. oktoobriks.
Volikogu otsustas saata eelnõu teisele lugemisele.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...