Jälgi meid

TERVIS

Mõõda tasuta oma veresuhkrut

Iga teine diabeedihaige ei tea, et tal on diabeet. Selleks, et tõsisele haigusele tähelepanu pöörata, saab täna Selverites sh ka Hiiumaa Selveris tasuta mõõta veresuhkrut kella 17–19ni.
14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva, mille fookuses on tänavu tervislik toitumine.
“Diabeeti haigestunute arv kasvab kogu maailmas ja nii ka Eestis. Teist tüüpi diabeet on haigus, mille puhul ei pruugi alguses iseloomulikke sümptomeid esineda, nii ei tea umbes pooled diabeetikutest, et neil see haigus olemas on. Samal ajal võib kõrge veresuhkur kahjustada südant ja veresooni, silmi, neerusid, närve, hambaid, samuti on diabeetikutel kõrgem risk infektsioonide tekkeks. Varakult avastades on võimalik haigust kontrolli all hoida ning tõsiseid tervisekahjustusi vältida,“ selgitab Eesti Diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes.
Üks viis, kuidas diabeeti haigestumist varakult avastada, ongi veresuhkru mõõtmine. Eriti peaks seda tegema kõik tüsedad inimesed, kel vanust üle 40. Samuti võiks veresuhkru vastu huvi tunda need, kel mureks kõrge vererõhk või kõrge kolesterool. Oluline on ka pärilikkus – risk on suurem inimestel, kelle suguvõsas on esinenud diabeeti. Veresuhkru taset tasub jälgida ka naistel, kellel on esinenud rasedusaegne diabeet.
Eelmisel aastal käis diabeedipäeval veresuhkrut mõõtmas 1799 inimest, sealhulgas ka 32 last. Noorim osaleja oli kahe- ja vanim 95aastane. Normist kõrgem veresuhkur avastati 5 protsendil kontrollitutest.

Veel lugemist: