Connect with us

Uudised

Minister: Töökohti suudame tuua koostöös

Riigihalduse minister Janek Mäggi tegi oma esimese maakonnavisiidi Hiiumaale, kus põhiteemaks kujunes saare töökohtade arvu kasvatamine.
Kohtumisel Hiiumaa valla juhtidega oli peateemaks riigipalgaliste töökohtade viimine maakondadesse. Minister innustas omavalitsusi tegema selleks ka ise ettepanekuid ja ise välja pakkuma, milliseid riigipalgalisi töökohti maakondadesse tuua.
“Senine töökohtade maakondadesse viimise plaan on olnud ülevalt alla algatus, kuid siit tuleb astuda samm edasi,” ütles minister saadetud pressiteates. Vallavanem Reili Rand oli nõus, et töökohtade maapiirkondadesse toomine peab toimuma koostöös, samas oli ta ka pisut skeptiline. “Loomulikult peab ka vald ise initsiatiivi näitama,” ütles vallavanem Hiiu Lehele. “Aga ma olen natuke skeptiline eelkõige seetõttu, et valitsus on sama teemaga tegelenud ka eelmiste ministrite ajal ja see on takerdunud põhjusel, et haldus­ala ise, ametkond ei ole tulnud selle poliitilise plaaniga nii kergesti kaasa.”
Vallavanem lisas, et initsiatiiv n-ö altpoolt töötab ainult juhul, kui ka valitsuse tasemelt tuleb selleks surve.
Hiiumaa arengukonverentsil arutles minister õnnelik olemise üle. Tema sõnum oli, et vaid kümme protsenti sellest sõltub välistest teguritest, ülejäänud 90 protsenti sõltub meist endist. Järgmine küsimus tuleb esitada iseendale – mida me ise saame teha selleks, et olla õnnelik.
Ta tõi näite Valgamaalt, kus on väga hea kool, aga lapsevanemad viivad oma lapsed ikka Tartusse kooli. “Nad ei usu, et kohalikud õpetajad on head ja teevad nii õnnetuks oma kodukandi,” nentis ta. Ta kutsus hiidlasi olema oma erilise saare patri­oodid, sest ainult koos suudetakse lahendada Hiiumaa probleeme, nagu näiteks töökohtades nappus.
Hiiu Graanul avaldas muljet
Pärastlõunal külastas minister Palade põhikooli ja OÜd Hiiu Graanul, mis valmistab kütte­graanuleid Euroopa turule. Hiiu Graanulit esitlesid ettevõtte omanikud Rasmus Põial ja Aivo Pere.
“Nende ind midagi saavutada on suur ja võimas,” ütles minister Hiiu Lehele. “See, et sa suudad Hiiumaal püsti panna niisuguse tehase – see fakt iseenesest on muljetavaldav.” Minister märkis, et Hiiumaa mõistes ei saa Hiiu Graanulit pidada väikeettevõtteks ja kuigi tuleb ette ka probleeme, nagu näiteks puiduhinna kasv, on kohalik ettevõtlus saare jaoks erakordselt tähtis.
“Neil on väga selge kasvu­strateegia, nad tahavad areneda ja see annab kõikidele piirkondadele täiendava mootori, kui omad inimesed tahavad midagi ära teha,” jagus ministril vaid kiidusõnu.
Mullu juulis tootmist alustanud OÜ Hiiu Graanuli 2016. majandusaasta aru­andes on kirjas, et 2018. aastaks plaanitav tootmise ja müügimaht on 20 000 tonni pelletit, millest laekuv ennustatav müügitulu on 2,5 miljonit eurot, kasum 278 000 eurot. Mullu kolme kuuga toodeti 5000 tonni pelletit ja müüdi 2000 tonni. Tehas annab tööd kuuele operaatorile ja kolmele töötajale, olles piirkonnas arvestatavaks tööandjaks.
Palade põhikooli tutvustas ministrile direktor Antti Leigri. Janek Mäggi ütles Hiiu Lehele, et kool jättis talle väga hea mulje: “Kõik need loodustoad, väga kihvt tõstetava lavaga saaliruum, kus kontserte ja etendusi teha ja ma arvan, et ka Kärdla lähedus, kust käib koolis kolmkümmend last,” loetles ta kooli plusse. “Lapsi ma kahjuks ei näinud, sest kooli- tunnid olid selleks ajaks juba läbi, aga kool jättis väga hea mulje.”
Minister külastas ka OÜd Hiiu Auto­trans, ettevõtet, mis kannatas kõige suuremat kahju madalast veeseisust tingitud parvlaevaliikuse häirete tõttu. Toimus ka kohtumine rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna Hiiumaa talituse juhi Ants Orava ja talituse töötajatega. Ühtlasi tutvus minister endise maavalitsuse majaga ning koos arutati tulevase Hiiumaa riigimaja võimalikke asukohti.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Reedel alanud Garmin Purjetamise Eesti karikasarja esimesel etapil olid võistlemas Optimist, Zoom8 ja ILCA4 klassid. Erinevalt eelmisest aastast osalesid sel aastal võistlusel ka olümpiaklassi...