Inga Jürimäe, Marys Suislepp ja Henri Reeder said minifirma juhendaja kvalifikatsiooni – nüüd on ka meie põhikooliõpilastele tee lahti päris oma ettevõtte loomiseks.
Õpilasfirma saavad asutada 10.–12. klasside õpilased, minifirma 7.–9. klasside õpilased. Kuid vaid juhul, kui kaasatud on kvalifitseeritud juhendaja.
Kõik kolm läbisid nüüd Junior Achievment Eesti õpilas- ja minifirmade juhendamise koolituse. Inga Jürimäe on juhendaja Kärdla põhikoolis, Marys Suislepp Emmaste põhikoolis ja Henri Reeder Hiiumaa arenduskeskuses. Kuid ka saare teistes koolides õppivad lapsed saavad nende poole pöörduda, kui soovivad minifirmat luua.
“Seni polnud Hiiumaal mitte ühtegi kehtiva kvalifikatsiooniga minifirma juhendajat, vaid Inga Jürimäel oli õpilasfirma juhendamise koolitus läbitud,” märkis Reeder. “Nüüd on üle mitme aasta kõigil põhikooliõpilastel taas võimalus minifirma asutada.”
Reeder oletas, et põhikooli minifirmat pole vist Hiiumaal kunagi loodud, aga täpseid andmeid tal pole. Lastevalve nime kandev õpilasfirma tegutses Hiiumaal viimati 2017./2018. õppeaastal, seda juhendas Inga Jürimäe.
Häid ideid minifirma või õpilasfirma loomiseks võiks tekkida koolitundides, pakkus Reeder. Ettevõtlust õpetab Inga Jürimäe Hiiumaa gümnaasiumis, uuest õppeaastast hakkab ta ettevõtlustunde andma ka Kärdla põhikoolis.
Arenduskeskus aga on viimase kolme aasta jooksul korraldanud Hiiumaa koolide õpilastele äriideede genereerimise töötubasid ja pakkunud võimalusi ettevõtlusprogrammides osalemiseks. “Loodud võimaluste tutvustamine on oluliseks eesmärgiks ka noortekohvikute projektis, mille raames korraldame järgneva kümne kuu jooksul kümme erinevat teemaõhtut,” lisas Reeder.
Samuti innustatakse õpilasfirmade loomist
igaaastasel ettevõtlusnädalal, mis tänavu kestab 7.–11. oktoobrini.
Õpilasfirma asutamine, sellega tegelemine ja analüüs on ka riiklikult aksepteeritav põhikooli 8. klassi loovtöö ja 11. klassi uurimistööna. “Seda võimalust tuleb hakata veel koolidele ja õpilastele tutvustama,” märkis Reeder. Junior Achievment Eesti on juba koostanud ka vastava juhendi õpilasfirma läbiviimiseks loov- või uurimistööna.
Eestis saab õpilasfirmat ametlikult asutada vaid MTÜ Junior Achievment Eesti alt, millel on sõlmitud vastavad kokkulepped ametiasutuste, sh maksu- ja tolliametiga. Alternatiivseid võimalusi Eestis seni pole.