Jälgi meid

UUDISED

Millal algas Vananaistesuvi?

VIIVE-KAI REBANE
Uue suve ehk vananaistesuve “avastasid” Kärdla kohvikute­päeva “leiutajad” Ere Naat ja Ly Johansen ning see kestab terve septembrikuu.
Kui kohvikutepäev sai välja mõeldud südasuve nautimiseks, siis nüüd tahavad nad näidata, kui tore on Hiiumaal ka siis, kui päris suvi läbi on. Ly Johansen rääkis, et vananaistesuve mõte hakkas idanema sellest, kui möödunud aasta lõpus arenduskeskuse plaane arutades selgus, et neljal sügisel toimunud toidu ja kunsti nädal enam ei jätkugi. “Pakkusime siis Erega ennast midagi selle asemele looma, sest soov, meelitada inimesi saarele ka pärast suve lõppu, ei olnud ju kuhugi kadunud.”
Nii hakkas Ly katsetama, kas nende idee töötab: “Minu jaoks loksuvad asjad õigesse kohta siis, kui räägin inimestega ja näen nende reaktsioone. Ühel hetkel hakkasime katsetama nimega Vananaistesuvi ja kuna see pani inimesed naeratama, tundus, et olimegi leidnud õige.”
“Juhtumisi on tõesti nii, et sel nädalal toimub rohkem sündmusi kui mõnel teisel, ent tegelikult hõlmab Vananaistesuvi kogu septembrikuud,” selgitas Ere Naat pühapäeval. “Eraldi sündmused jäävad võib-olla kõige rohkem silma, kuid tegelikult on Ly veennud uksi lahti jätma ka muuseume, tuletorne ja näitusi, mis kõik muidu on septembris oma uksed sulgenud,” kiitis ta.
Kõik ikka selleks, et kui külaline septembris saarele tuleb, oleks tal ka sügisel tõesti midagi teha ja kuhugi minna. Näitamaks, et elu Hiiumaal tõepoolest augustikuu lõppedes ei peatu, toimub mitmel pool üle Hiiumaa toredaid asju. Näiteks saab Kassaris Lemmena mesindustalus septembrikuu jooksul pühapäeviti kella 10–14ni jälgida läbi mesitaru klaasseina, kuidas mesilased talveks valmistuvad.
PoolPidu, piknik ja Valgu baar
Reedel, 18. septembril on Kärdlas Heltermaa maanteel asuvas Klaasipangas PoolPidu. Pank võtab vastu “poolpiduseid” klaasnõusid, et neist uut kunsti teha. Samas pakutakse soodsamalt müügiks ka enda omi. Samuti saab poolpiduse hinnaga osaleda helmevalmistamise töötoas.
Laupäeval, 19. septembri päeval on Suuremõisa lossis ekskursioon, kus vahelduseks mõisas elanud meestele räägitakse naistest nende kõrval.
Sama päeva õhtul on Kärdlas Vabrikuväljakul suur piknik, kuhu tuleks kindlasti registreeruda ja oma pikniku­korv kaasa võtta. Kuust ja tähtedest räägib ajaloolane Janet Laidla, laulavad Theatrumi näitlejad Maria Peterson ja Eva Eensaar.
“Kõik sai alguse sellest, kui sõbranna Eevaga Tallinnas Muusikamajas muusikatunnis käisime,” meenutas Maria laupäeval. “Kohtasime seal ükspäev Juhan Viidingut, kes ütles meile: “Väga tore, et muusikat teete! Tehke minu sõnadele ka laule. Ja hästi kurbe!” Ja nii me tegimegi.” Kuigi viisid on kurvad, ei tee meie muusika mitte kurvaks, vaid toob rahu – kinnitas Maria.
Järgmisel laupäeval, 26. septembril tähistatakse Emmaste kandis Maal elamise päeva ning õhtul avab tantsuõhtuks uksed legendaarne Valgu baar.
Sügis on hea aeg ka linnuvaatluseks ning pühapäeval, 27. septembril ootab Muku matkaklubi kõiki huvilisi linnu­vaatlusretkele, mida juhib Leho Aaslaid. Kuhu minna, see veel selgub.
Koos oleme suuremad
Ly Johansen nentis, et Eesti kliimas elades tuleb leppida sellega, et kui tahad midagi teha, ei saa ilmast liialt hoolida: “Just sellepärast tahamegi tuua inimesed ka sügisel kodudest välja, et külmadel õhtutel koos olles sünnib hoopis teistmoodi lähedus ja sügavus.”
“Vananaistesuvi on kuu, mil iga ettevõtja saab anda oma väikese panuse, et oleksime koos suuremad ja Hiiumaad märgataks,” ütles Ly Johansen. Juba esimesel aastal on paljud ettevõtmisele oma õla alla pannud: MTÜ Hiidlaste Koostöö­kogu, MTÜ Hiiukala, Hiiumaa Arenduskeskus, Dagöplast, Selver jpt.
“Mina usun, et ühel aastal teab kogu Eesti, et septembris on kõige toredam olla Hiiumaal ja iga hiidlase jaoks on see aeg iseendale, mil töökast suvest puhata,” on ta veendunud.
Hiiumaa Vananaistesuve sündmusi tasub otsida Hiiu Lehe rubriigist Kuhu Minna ja veebilehelt hiiumaa.events

Veel lugemist:

UUDISED

Õnn olevat meie endi teha, aga keegi ei oska selle valmistamise retsepti anda. Seepärast tuleb endal katsetada ja kompida piire, panemaks paika definitsiooni. On...

TURISM

Hiiumaa on septembris avatud! Septembris algab suvi – Vananaistesuvi! Puhkajate hordid on lahkunud ning aeg kulgeb saarel omasoodu. Randadel ja metsaradadel valitseb rahu ja...

JUHTKIRI

Sügis saabus varavõitu, koos jaheda ilma ja vihmavalingutega. Ees ootab september, kooli algus ja ehk ka vananaistesuve ilmad. Kui see, kas ilm ikka tuleb...