Jälgi meid

UUDISED

Mari Ojasaar mõõdab enda keskkonnajalajälge

Stina Kase
Esimesed sammud loodussõbralikuma eluviisi suunas tegi kunstnik Mari Ojasaar juba lapsena.
Praegu on tema elustiil väga minimalistlik ja tagasihoidlik, ikka selleks, et tema lastel oleks ka aastate pärast puhas loodus, õhk ja vesi.
Rääkides oma teekonnast keskkonnasõbralikuma eluviisi suunas, ütleb Mari, et esimesed sammud tegi ta juba lapsena. “Viibisin lapsena palju looduses ja usun, et loodussõbralik suhtumine keskkonda on juba minu sisse kodeeritud. Hoian seda, mis mulle kallis. Kui jäin esimese lapse ootele, siis muutus keskkonnahoid veelgi olulisemaks ja tabasin ennast järjest rohkem mõttelt, kuidas saaksin mina anda oma panuse, et minu lastel oleks ka aastate pärast puhas loodus, õhk ja vesi,” sõnab Mari.
Kunstnik tunnistab, et ei pea ennast kindlasti ideaalseks. Samas, mõõtes mobiili­rakenduses MyFootprint | SEB oma keskkonnajalajälge, sai ta tulemuseks 2,1 tonni CO2 aastas, mis on jätkusuutlikust süsiniku jalajäljest (1 tonn CO2 aastas) vaid veidi kõrgem.
Sealjuures liigub ta pidevalt selles suunas, et jätta endast võimalikult väike jalajälg. “Oleme perega kolinud Hiiumaale, keset ürgset loodust, ja liigume siin väga vähe ringi. Meie elustiil on väga minimalistlik ja tagasihoidlik. Kodu kütame peamiselt kaminaga, meie meelelahutus on looduses jalutamine ja tarbime nii palju kui võimalik kohalikku toitu,” räägib Mari.
Mari tõdeb, et ta sõidab pikki vahemaid rõõmuga bussiga ja pooldab väga ühistransporti. Samuti liikleb ta palju jalgrattaga. “Toitu püüan osta turult, et toetada neid, kes on valinud oma elukutseks taime­kasvatuse. Hiiumaal ostan rõõmuga naabritelt. Minu elukaaslane Jesper Parve püüab suvel meie hoovi talu­turu käima panna, et tutvustada maalähedast elustiili ka meie külalistele,” lisab ta.
Mari Ojasaare ja Jesper Parve pere eluase on ümber ehitatud vanast majast. “Tuul puhub põrandapragudest sisse ja tormiga värisevad aknad. Kuid selles on omamoodi romantika. Elu tuleb justkui lähemale. Mina täitsa fännan vanale uue ilme andmist, samuti käsitööd. Nii palju saab ise ära teha. Ei ole alati vaja minna poodi ostlema. Näiteks meie värskele perelisale olen saanud palju teise ringi riideid sõbranna lastelt ja annan need ise taas järgmisele emale,” ütleb Mari.
“Reisime perega küll, aga eks siin tulebki anda aru, et me ei aja taga ideaali. See tekitaks väga suurt stressi. Pigem soovime anda endast parima ja kui igaüks nii teeb, siis muutubki jalajälg meie järel väiksemaks,” sõnab Mari.
Mari usub, et tänased lapsed on meie tuleviku muutjad. “Nemad näevad ja tunnevad keskkonnajalajälje tagajärgi juba märksa rohkem. Kui neile antakse juba kodus head eeskuju ja nad tunnevad, et vanemad on andnud keskkonna­hoiuks endast parima, siis on neil ka suhe oma vanematega tulevikus parem. Ei teki trotsi ega meelepaha. Nemad peavad ju hakkama keskkonna muutumise tagajärgedega tegelema,” lisab Mari.
Rohkem näpunäiteid ja nippe selleks, kuidas oma süsiniku jalajälge vähendada ja liikuda keskkonna­sõbralikuma eluviisi suunas leiab mobiilirakendusest MinuJalajälg | SEB või MyFootprint | SEB. Praktiline tööriist on kättesaadav kõigile – selleks ei pea olema SEB mobiilirakenduse kasutaja ega panga klient. Tasuta rakenduse saab mobiil­telefoni alla laadida Google Play ja App Store platvormidelt. Mobiili­rakendus mõõdab elustiilist ja tarbimis­harjumustest lähtuvat isiklikku süsiniku jala­jälge viies valdkonnas: toitumis­harjumused, eluase, liikumine kodust tööle ja tagasi, pikamaareisid ning ostud.

HIIU LEHT

Veel lugemist: