Connect with us

Uudised

Maratoni esikoha pärast läheb rabelemiseks

Hiiumaa Fotoprojekt.
Homme keskpäeval saab Kassaris ava­paugu 7. Hiiumaa Maraton, mis meelitab osalejaid üle Eesti ja toob seekord maratonidistantsile kõva konkurentsi.
Hiiumaa jooksugrupi korraldatavale võistlusele on sel aastal registreerunuid üle Eesti: lisaks kohalikele jooksjatele on võistlejaid ka Saaremaalt, Läänemaalt, Harjumaalt, Pärnumaalt, Rapla­maalt, Jõgevamaalt, Lääne-Virumaalt, Tartumaalt, Valgamaalt, Põlvamaalt ja ka Lätist.
Just Läti osalejat Uldis Klavinsit peab üks võistluse korraldajatest Alari Remmelg maratoni peafavoriidiks.
Klavins võitis aprillis Vändra maratoni ajaga 2:43.31.
“Kui ta jookseks Hiiumaal sama kiirelt, oleks tegemist Hiiumaa Maratoni absoluutse rekordajaga,” ütles Remmelg. Senine Hiiumaa Maratoni rekord kuulub Mario Mustasaarele, kes jooksis 2011. aastal Kõpu tuletorni jalamilt stardi saanud jooksul aja 2:45.57.
Tiitlit kaitsma tuleb Margus Luhtoja, kes võitis mullu esma­kordselt Kassari ringil toimunud võistluse ajaga 2:47.28. Kui veel möödunud pühapäeval kirjutas Luhtoja oma Facebooki profiilil, et on haigestunud ja kaua oodatud võistlus Hiiumaal jääb tema jaoks sel aastal ära, siis juba teisipäevaks oli ta otsustanud siiski starti tulla.
Naistest peab Alari kindlaks favoriidiks Annika Vaherit, kes 2015. aastal jooksis Hiiumaal isikliku rekordi ajaga 3:06.02, millega saavutas ülekaaluka võidu.
Poolmaratonil rohkelt osalejaid
“Poolmaratonil võiks meestest esile tuua Kalev Õisnurme, kes on viiel korral osalenud ning nendest kolmel korral poolmaratoni võitnud. Naistest võiks favoriidiks pidada meie oma Anni Kingseppa, kes eelmisel aastal võttis maratonidistantsil võidu,” analüüsis Remmelg.
Eri distantsidele registreerunuid on tänavu 140. Võistluse teine peakorraldaja Liis Remmelg ütles, et mullusest väiksem arv viitab sellele, et valikuvõimalust on jooksu­sõpradel palju: samal päeval on Tallinnas võimalik osaleda ka Rimi jooksul.
Mullusega võrreldes rohkem osalejaid on lühematel distantsidel: nii 21,1 km pikkusel poolmaratonil kui 10 km rahvajooksul.  Lisaks saavad 10–18aastased noored tänavu võistelda 4,5 km pikkusel noorte­jooksu distantsil ja 2–9aastased lapsed laste­jooksudel.
Hiidlane Kristin Veimer jookseb tänavu esimest korda poolmaratoni ja ütles, et hoolimata põhjalikust ettevalmistusest ei tea ta täpselt, mida oodata. Veimer, kes on ka Hiiumaa jooksugrupi liige, on poolteist aastat regulaarselt jooksutrenni teinud ja koos trennikaaslastega jooksnud ka 15–16kilomeetriseid distantse. “Ei ole sellist tunnet tekkinud, et ei jõuaks kuut kilomeetrit sinna otsa joosta,” lisas ta.
Veimeri eesmärk homme on distants läbida ja õnnelikult finišisse jõuda. “Teen seda iseenda jaoks: tahan panna ennast proovile,” märkis Veimer, kes mullu jooksis Hiiumaa Maratonil 10 km distantsil. Tänavu plaanib ta osaleda veel Kõrgessaare jaanijooksul ja sügisesel Tahkuna trepijooksul, mille mullu naiste arvestuses võitis.
Teistele homme starti tulijatele soovitas Veimer enne starti korralikult puhata ja süüa ning jooksu ajal süüa-juua teeninduspunktides pakutavat.
Rada jooksjasõbralikumaks
Liis Remmelg üles, et kogu võistluskorraldus on tänavu keskendunud jooksjatele ning arvesse on võetud mullu osalenute tagasisidet. Nii on spordi­jook, plaastrid, magneesiumipulber, külmageel, vaseliin ja valuvaigistid olemas kõigis teeninduspunktides ja enne neljandat teeninduspunkti saab võtta spordigeeli.
Teeninduspunktide laua aitab katta Coop Hiiumaa: seitse Hiiumaa maitsete aasta 2016 märki kandvat Hiiumaa leiba, 3,5 kg rosinaid, 2 kg meresoola ja kast banaane. Vett on igas punktis 35 liitrit, energiajooke 15 liitrit ja rajale viiakse neid vajadusel juurde.
Teist aastat abistavad teenindus­punktides selts­konnad, keda seob üks ette­võte või kodanikeühendus. Liis on kindel, et toimiva mees­konnana tegutsemine aitab hoida tuju üleval ja annab energiat lisaks teenindamisele võistlejaid ka ergutada.
Uuendusi on ka raja­skeemil, kus korraldajad on senisest enam proovinud vältida põhi­maanteed, et hoiduda pikkadest sirgetest ja teha rada ohutumaks. Maratonitrass kulgeb mööda nn Kassari ringi, läbides ka Käina aleviku kergliiklustee ja kardiraja ning Nasva küla. Maratonidistantsil
osalejad läbivad raja kaks korda. Poolele teele on tänavu lisatud kontrollajapunkt ning rajatähis on igal kilomeetril.
Töö suure võistluse nimel
2016. aasta detsembrist kannab maraton Hiiumaa rohelist märki, mis innustab korraldajaid keskkonnasõbralikkusele. Nii on sel aastal uuendusena loobutud paberil diplomist: iga võistleja saab vajadusel võistlusejärgselt elektroonilise diplomi Hiiumaa Maratoni veebilehelt ise välja printida. Kasutatavad veetopsid on biolagunevast plastikust ja energiajoogi topsid papist.
“Mõtleme, kuidas neid saaks veel keskkonna­sõbralikumate alternatiivide vastu välja vahetada,” lisas Liis Remmelg.
Tema sõnul on korraldajate unistuseks teha kord suurt võistlust, kus osalejaid üle 500. Selleks otsitakse koostööpartnereid, et saada Hiiumaa Maraton võistlussarja, mis kohe tooks rohkelt osalejaid juurde. “Kui roheliste ratta­retk toob Hiiumaale 2000 inimest, miks ei võiks siin olla sama palju jooksjaid,” leiab Liis Remmelg.
Liina Siniveer
Hiiumaa jooksugrupi
vabatahtlik

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa jahimehed on rajakaamerate fotode analüüsimisega  jõudnud arusaamisele, et seni arvatud ühe karu asemel, peab neid saarel olema vähemalt kaks. “Meie rahva hulgas on...

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...