Connect with us

Uudised

Mängude maja jõusaalist Eesti tippu

Eike Meresmaa
erakogu
Hiiumaalt pärit, Kärdla Mängude maja jõusaalis treeningutega alustanud ja sealt tuule tiibadesse saanud elukaaslased Siim Salin ja Ave Tüür tegid sel sügisel ajalugu.
Ükski hiidlastest paar ei ole varem saavutanud nii häid tulemusi Eesti meistri­võistlustel jõutõstmises.
Viimast aastat TTÜs äriinfotehnoloogiat studeeriv Siim Salin võistles kuni 93 kilogrammi kaaluvate noormeeste arvestuses ning tuli Eesti meistriks nii juunioride arvestuses kui ka juunioride absoluutarvestuses ehk kõikide kaaluklasside peale kokku. Tulemuse selgitamisel võetakse arvesse Wilks’i punktiskaalat ehk sportlase jõu ja kehakaalu koefitsienti.
Kui arvestada kõikide võistlejate tulemusi kokku ilma vanusepiiranguta ja kuni 93 kg kaaluvate meeste arvestuses, suutis Siimu edestada vaid üks võistleja. Esikohale tuli temast kaheksa aastat vanem ja 25 kg võrra parema tulemuse teinud nimekaim Siim Sammalkivi.
Võrreldes aastataguse tulemusega, 625 kg (230 kg+145 kg +250 kg), on Siim Salin teinud kõva arengu, ta sai seekord kokku 667,5 kg (245 kg+147,5 kg­ +275 kg), ehk koguni 42,5 kg rohkem.
Kevadel näitas Siim Salin oma taset SELL (Soome, Eesti, Läti ja Leedu) üliõpilas­mängudel, kus tuli  kuni 93kiloste meeste seas jõutõstmise meistriks. Samas suutis ta teha küki 240kilose kangiga, mis tegi ta koheselt ka Eesti rekordi omanikuks.
Ave Tüür ütleb elukaaslase saavutuse kohta, et see teda ei üllatanud: “Siim on nii pühendunud, ärkab kasvõi kell viis hommikul, et trenni jõuda ja jälgib igapäevaselt oma toitumist – sellise suhtumisega tulevadki head tulemused.”
Siim, kes oma sportlastee alguses käis korvpallitreeningu kõrvalt jõusaalis, pani tähele, et jõudu tuli kiiresti juurde ja siis hakkas ka spordiala meeldima. “Alates 2013 lõpp hakkasin asja tõsiselt võtma. See on selline individuaalne kaasahaarav ala, kus võistled kõige enam iseendaga,” ütleb ta nüüd.
Sellega pere saavutused ei piirdu – Ave Tüür, kes alles täiskasvanuna alustas süsteemsete jõutreeningutega, võistles esimest korda klassikalises jõutõstmises eelmise aasta sügisel ja väga edukalt – absoluutarvestuses sai ta kohe pronksmedali.
Sel aastal on tema suund ikka edasi – kuni 63 kg kaaluvate naiste arvestuses tuli Tüür seekord hõbemedalile. Esimeseks alaks oli Ave lemmik­ala – kükk, mille Ave suutis teha 117,5kilose kangiga, rinnalt surus ta 67,5 kg ja jõutõmbes 130 kg. Võrreldes aasta­taguse tulemusega 290 kg, on  areng olnud märgatav, kuna raskustele tuli juurde koguni 25 kg.
Oma elukaaslase tulemust kommenteeris Siim Salin uhkusega: “Minu arvates on Ave teinud ära suure töö ja tema juures motiveerib kõige enam positiivne suhtumine.”
Jääb üle tõdeda, et need noored ei heitu sellestki, et treenerit pole võtta, vaid tõestavad oma visaduse ja sihikindlusega, et kui ikka on soov midagi väga hästi teha, on see igal juhul võimalik.
Kristi Linkov
Hiiumaa spordikool

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla sadamas peetaval merenodi laadal saab osta nii paate, purjeid, riideid kui ka ajaloolist merekraami. Laat kestab sadamas kella 17-ni.

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Aktiivse saunateemalise tegevuse eest andis Eesti Maaturismi Ühing andis neljapäeval Saaremaal peetud turismikonverentsil Hiiumaale üle saunapealinna tiitli. Eesti Maaturismi ühingu poolt veetava üle-eestilise sauna-aasta...

sport

Reedel peeti Kärdlas traditsiooniline heategevuslik teatejooks, millega toetati Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse toetusfondi kaudu liikumisvõime kaotanud lapsi.  Aastast 2008 peetud jooksul oli seekord 13 500...