Connect with us

Uudised

Mandariinipakend ja trummikool jõudsid Bright Minds finaali

Kärolyn Kongi
Programmi Bright Minds 20 parima hulka pääsesid Emili Kuuse ja Marii Vispeli idee toota mandariinikoortest pakendeid ja Elo Koidu leiutis Drumit.
SA Tuuru ettevõtlikkuse õppe koordinaatori Henri Reederi sõnul oli üllatav, et nii paljud Hiiumaa noored konkursil osalesid, sest Bright Minds võistlusele eelnenud koolitusprogramm oli väga intensiivne ja nõudis noortelt palju kodutöid.
TTÜ Mectory Tehnoloogia­kooli ja Swedbanki koostöös pandi 2015. aastal algus Bright Minds programmile, mis tutvustab noortele start-up maailma ja julgustab oma ideid teostama. Tegemist on neljakuulise koolitusprogrammiga, millele järgnevalt tuleb noortel oma idee esitada lõppvõistlusele.
Igal aastal keskendutakse viiele maakonnale, kuhu tasuta koolitusprogramm viiakse. 2016/2017 õppeaastal oli programmi üheks sihtmaakonnaks ka Hiiumaa ja sel puhul tasuti transport Hiiumaa õpilastele ava- ja finaalüritusele Tallinnas. Lisaks korraldati Käinas ja Kärdlas üks ideede genereerimise töötuba ning Kärdlas neli koolituspäeva.
Töötubades osales 76 Hiiumaa noort, koolitustel 57 õpilast ja oma idee esitas lõpuks konkursile viis võistkonda, kuhu kuulus kokku kümme noort.
“Hiiumaa mõistes oli osalejaid minu meelest täitsa parajalt ja konkursile esitatud ideede hulk väga hea,” hindas Henri Reeder. Koolitustel osalenud 12 tiimist läks ideega lõpuni välja seitse, neist viis esitas idee ka konkursile ning kaks Hiiumaa võistkonda pääses 20 parima idee hulka Eestis.
Reederi sõnul võib võrdluseks tuua, et samapalju kui Hiiumaalt, esitati ideid ka Läänemaalt, Harjumaalt aga osales kõigest üks meeskond ja kõige rohkem, 11 ideed, esitati Pärnumaalt.
“Meie tulemus oli seega tubli keskmine, eriti kui arvestada, et oleme väikseim maakond Eestis,” ütles Reeder.
20 parima hulka ja Tallinna oma mõtet esitlema pääsesid Emili Kuuse ja Marii Vispel ideega toota mandariinikoortest looduslikku ja mitmeotstarbelist kõvapakendit. Pärast pakendi kasutamist saab sellest teha tulehakatust.
Kuuse ja Vispeli sõnul tekkis neil idee teha manda­riinidest pakend Bright Mindsi avaüritusel.
“Sattusime juhuslikult Ann Runneli töötuppa. Talle on oluline keskkonnasõbralikkus ja sellest tulenevalt oli meie ülesanne genereerida ideid, mis muudaks maailma keskkonda säästvamaks,” selgitasid noored, et just Runneli töötoas toimunud ajurünnaku käigus tekkis neil idee teha keskkonna­sõbralikust materjalist pakend.
Hiiumaalt oli finaalis ka Elo Koidu oma leiutisega Drumit. Koidu sõnul on tema toode lihtsaim viis õppida trumme mängima. “Trummide külge ühendatud moodul valgustab trummi, mida lüüa tuleb,” tutvustas Koidu oma leiutist.
Lõppkonkursile esitasid oma ideed ka Sepo Sedrik, Sven Aigar Tammeveski ja Anna-Maria Mustkivi, kes mõtlesid välja naelikute katte Onepaiger. Spordi­rakenduse Ludus autorid olid Oliver Hiius, Rando Suuster ja Edgar Liiber ning turismiteenuste ettevõtte Shen Tours mõtles välja Gregory-Martin Linder.
SA Tuuru juhataja Aivi Telviku sõnul on ettevõtlus- ja majandusõpe koolides väga tähtis: “Meie piirkonna ettevõtluse edendamise kavas on ettevõtlikud noored ja nende kaasamine majandusse üks kolmest prioriteedist.” Telvik ütles, et selle nimel on Tuuru eestvedamisel juba väikseid samme tehtud ja noored korda saatnud suuri tegusid.
Projektis osalenud noored saavad Euroopa Regionaalarengu Fondi PATEE (Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks) kaudu taotleda 1500 eurot toetust, et valmistada oma ideede järgi toote prototüüpe.
“Saame selle raha eest katta noorte toodete või teenuste prototüübi loomiseks vajaminevad kulud,” selgitas Henri Reeder. Toetuse saamiseks peavad noored esitama oma nägemuse, selgitama, mida neil prototüübi loomiseks vaja on ja kui palju see maksma läheb.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...