Jälgi meid

Uudised

Loodusteaduste huvilised tegid katseid pesupähklilaboris

TÜ teaduskooli uurimislabor
Teisipäeval kogunesid Tartusse eksperimendipäevale Eesti loodusteaduste olümpiaadil (ELO) parimaid tulemusi saavutanud Hiiumaa, Läänemaa ja Lääne-Virumaa õpilased.
Tartu Ülikooli teaduskooli uurimislaboris avanes neil võimalus kogenud juhendajate käe all uurida pesu pesemisega seotud teaduslikke probleeme. Põnevaid katseid tehti loodusliku mahetoote pesupähkliga.
Pika tee Tartusse võttis ette üheksa Kärdla põhikooli õpilast koos õpetajatega. Kärdla põhikooli 8. klassi õpilaste Lotta Laura Orava ja Berit Tikenbergi arvates olid uurimislaboris lahendatud ülesanded huvitavad ja rakenduslikud. Õpilaste sõnul oli tempo laboris kohati väga kiire ning ülesannete intensiivsus suurem kui tavatunnis. “Kuid see andiski võimaluse teemasse põhjalikult süveneda,“ rääkisid neiud.
Õpilasi saatnud õpetajate Sirje Juurikas ja Kersti Lüsi jagasid muljeid katsepäevast – need olid samuti väga positiivsed. Nende sõnul on tegemist väga tänuväärse ja teretulnud üritusega, mis avardab õpilaste silmaringi, annab praktilisi kogemusi, võimaldab leida seoseid ning tõstab motivatsiooni edaspidi pingutada. “Tore, kui nutikamatele õpilastele pakutakse lisa,” leidis Lüsi. “Õpetajana on hea meel pakkuda parimatele õpilastele sellist võimalust,” lisas Juurikas.
Uurimislabori programmikoordinaator Karin Hellat ütles, et neil on rõõm juhendada särasilmseid ja nutikaid noori, kes pikale teekonnale vaatamata olid usinasti eksperimenteerimas. “Õpilaste saadud tulemused olid tänases pesupähklilaboris silmapaistvalt head,” ütles Hellat.
Täpsuse ja põhjalikkuse eest jagatakse laboris töötanud õpilastele ka auhindu. Auhinnad on pärit rahvusvahelistelt olümpiaadidelt, kuhu needsamad tublid katsetajad ka ise tulevikus jõuda võivad, kui selleks tublisti vaeva näevad. Selles laboris olid tublimad Berit Tikenberg Kärdla põhikoolist, kes sai parima bioloogia töö auhinna. Pindpinevusteguri määramisel said kõige täpsema töö eest auhinnad Eva-Maria Raudsepp Tamsalu gümnaasiumist ning Kert Pärnamäe Kadrina keskkoolist.

Veel lugemist: