Connect with us

Uudised

Leisu koolimaja särab uues kuues tänu tublidele vabatahtlikele

http://www.kogu.hiiumaa.ee
Agapäeotsa selts on kolmekümnendate aastate Hiiumaa ühe suurima algkooli, kus praegu tegutseb lastehoid, Leisu koolimaja välisilme särama löönud.
Eelmisel aastal jäi Agapäeotsa seltsi projekt “Leisu koolimaja fassaadi ja katuse remont”LEADER taotlusvooru tihedas konkurentsis joone alla.
Kuna aga mitmete taotlejate projektid on vähenenud ja mõned on otsustatud ellu viimata jätta, siis vastavalt hiidlaste koostöökogu juhatuse otsusele suunatakse tagasitulnud vahendid 2013. aasta taotlusvooru meetme “Elukeskkonna investeeringud” joonealustele projektidele.
Üks, kes positiivse rahastusotsuse sai, oligi Agapäeotsa selts. Tingimuseks, et projekt peab olema lõpetatud detsembriks 2014.
Seltsi üks eestvedajaid, Alice Leetmaa ütles, et mullune rahastuseta jäämine ei muutnud seltsi hoonega seotud plaane. Pigem saadi lisaaega kõik veel kord läbi mõelda ja praeguseks on seltsi saadud toetus, 17 762 eurot töössegi rakendatud – see paistab hoone kaunist välimust vaadates kaugele.
Tööde käigus parandati endise koolimaja välisvoodrilaudu, eemaldati vana lahtine värvikiht, krunditi ja värviti. Samuti restaureeriti ja valgendati lubikrohv trepikoja välisseintel ja korstendel. Parandati ja värviti vihmaveetorud ja plekk-katus. Samuti proteesiti puitkonstruktsioone ja restaureeriti tuulutuskorstnad ja katuseluugid. Töö tegi ERJ Teenused OÜ.
Maja kasutusvõimalused
Maja on Agapäeotsa seltsi juhatuse liikme Kristi Ugami sõnul regulaarselt kasutuses. Majas tegutseb viis päeva nädalas avatud lastehoid, koos käivad pensionärid, peetakse sünnipäevi, toimib pühapäevakool. Olemas on avalik internetipunkt, korra nädalas on lahti raamatukogu ja paar korda nädalas toimub kasutatud riiete müük. Samas on läbi viidud nii prantsuse, kreeka, inglise kui hollandi keele tunde, aga ka laatasid.
Viimasel ajal, tõsi küll, ei ole seltsiliikmetel selleks rammu jagunud. Ugami sõnul on palju aega ja jõudu läinud lastehoiu töös hoidmiseks ja selle tingimuste parandamiseks. Lisaks muinsuskaitsealuse Leisu koolimaja arendamiseks.
Emmaste valla volikogu esimees Ülo Kikas tunnustab seltsi suure panuse eest koolimaja säilimisse  ja piirkonna lastehoiukohtade tagamisse: “Agapäeotsa selts on olnud Emmaste vallavalitsusele tegus ja kiitmist vääriv koostööpartner, kes on valla ja kohalike elanike ühistes huvides juba aastaid aktiivselt ja tulemuslikult tegutsenud. Selle töö tulemusena on Emmaste vallas piisavalt lasteaia- või hoiukohti.”
Nimelt taotles selts neli-viis aastat tagasi omaalgatuslikult vahendeid, millega kohandati osa koolihoonest ja õuealast Leisu lastehoiu jaoks ning koostöös Emmaste vallavalitsusega on lastehoid edukalt toiminud.
Samas on Kikase sõnul kogukonna huvi korral hoone kasutamiseks arenguvõimalusi veelgi. Täpsemad plaanid selguvad loodetavasti sügisel Emmaste valla arengukava 2015–2022 koostamise käigus.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...