Jälgi meid

UUDISED

Lasteaedade osalustasu kinnitati koalitsiooni häältega

Volikogu otsustas neljapäeval 12 poolt- ja 8 vastuhäälega, et uuest aastast hakkab kõigis Hiiumaa laste­aedades kehtima ühtne omaosalus­tasu, 30 eurot kuus.
Uuest aastast kehtib kõigis Hiiumaa lasteaedades ühtne osalustasu: esimese lapse eest tuleb tasuda 30 eurot kuus, teise eest 25 eurot ja alates kolmandast lapsest täiendavat osalustasu ei ole.
Hoolimata sellest, et suurema osa lapsevanemate jaoks muudab see lasteaiaarved senisest märksa väiksemaks, on eelnõu tekitanud vastakaid arvamusi.
Enne eelnõu hääletamist volikogus esitasid opositsiooni liikmed hulga küsimusi. Inge Talts, kes korduvalt kahelnud muudatuse seaduslikkuses, tõstatas voli­kogu istungil küsimuse, kas on kaalutud varianti, et toidu­kulu arvestataks siiski ka edas-­
pidi ja vanemad sellest avalduse alusel vabastataks.
Valla haridusspetsialist Ivi Remmelg vastas, et on konsulteerinud mitme spetsialistiga ja muudatus seadusega vastuolus ei ole.
Remmelg ütles, et keskmiselt kulub ühe lasteaialapse kohta kuus 300–600 eurot, seega on 30 eurot lapse­vanema omaosalust vaid kümnendik kogukulust.
Vallavanem Reili Rand täpsustas, et umbes 300 eurot on kuu aja kulu lapse kohta suuremates lasteaedades, väiksemates lasteaedades on see 600 eurot.
Antti Leigri tegi eelnõusse muudatusettepaneku, et osalus­tasu makstaks lapse lasteaias käidud päevade eest. “Noortele peredele on iga sent vajalik ja seetõttu oleks see valla poolt inimlik,” ütles Leigri. “Me pidevalt räägime, kui vähe on lapsi, me võikski siis neid lapsi ja peresid igakülgselt toetada.”
Remmelg ütles, et teemat on arutatud ja põhjus, miks seda punkti eelnõusse ei lisatud on, et lasteaiakoht on siiski hõivatud ka ajal, kui laps tegelikult kohal ei käi. Sel perioodil ei saa tema asemele uut last lasteaeda võtta ning lapsevanem peab sõitma mitmeid kilomeetreid, et lasteaia teenust saada.
“Eelmise nädala pilt oli selline, et Palade lasteaias ei ole vabu kohti, Suuremõisas pole ja ka Kärdla suuremates rühmades mitte,” selgitas haridus­spetsialist. Remmelgu sõnul on Hiiumaa lasteaedade peale praegu kokku vaid neli last, kes käivad kohal osaajaga.
Remmelg lisas, et on jäetud võimalus juhul, kui laps puudub pikemat aega või on etteplaneeritud puudumine, siis on võimalik lasteaia juhatajaga kohatasu suhtes kokku leppida.
“Idee on selles, et kui on pikk puudumine, mis ei ole tavapärane, siis sellega arvestatakse,” selgitas vallavanem Reili Rand.
Teigar: Meil on tasemel lasteaiad
Volikogu liige Helen Teigar ütles neljapäevasel istungil, et lapsed on Hiiumaa jaoks prioriteet. “Me lubasime valimisprogrammis seda, et lasteaia toit peaks olema tasuta,” meenutas ta.
Volikogu liikme sõnul on kummaline, et elame riigis, kus on tasuta põhi-, kesk- ja isegi kõrgharidus, alus­hariduse aga saab lapse­vanem piirkonniti väga erineva tasu eest. “Ühtlustamine on samm selles suunas, et lapsevanema suhtes oleks tasu õiglane,” märkis Teigar.
Tema sõnul on Hiiumaal tugevad ja head lasteaiad, enamasti väikeste rühmadega, kättesaadavad on tugi­spetsialistid. Vaeva nähakse ka selle nimel, et lastel oleks laual tervislik toit. “Meie laste­aedade tase on väga hea ja kui vaadata hinna-kvaliteedi suhet, siis see on paigas.”
Teigar leidis, et lasteaia kohatasu ei peaks olema ainult omavalitsuse kanda ja lahendada, vaid koostööd tulebki teha riigiga, et valitsuses olevad erakonnad saaks aru, et just laste haridus on see, millesse panustada tuleb.

Veel lugemist:

UUDISED

Eesti spordinädala raames korraldas tervist edendavate lasteaedade koordinaator Ingrid Prikk koostöös orienteerujate klubiga Hiiumaa lasteaedade koolieelikutele 23. septembril orienteerumise Kärdla linnapargis. Osalesid kõikide lasteaedade,...

UUDISED

Palade põhikoolis toimus Ettevõtliku Lasteaia koolituspäev, kus esimest korda osalesid saare lasteaedade esindajad Palade, Kärdla ja Kõrgessaare lasteaiast. Palade lasteaed on esimese lasteaiana Hiiumaal...