Connect with us

Uudised

Lambing lõi mõiste Hiiumaa kunst

Sünniaastapäeval paigaldati Ott Lambingule Kärdla kultuurikeskuse ette, õitseva kuldvihmapuu alla nimeline pink. Seda, kui oluline oli tema tehtu, näitas ka pingi avamisele tulnud suur rahvahulk.
Teisipäeval oleks 65 aastaseks saanud kunstnik ja kunsti­õpetaja Ott Lambing, kes Hiiumaa kultuuri jätnud sügava jälje. “Täna on rõõmus päev ja ma tean, et isa oleks ärganud hästi vara ja oodanud seda sündmust,” ütles Oti tütar Mariann Lambing pingi avamisel. “Hiiumaa ja kunst oli tema südameteema.”
Kunstikollektsionäär Enn Kunila meenutas, kuidas nad koos Ott Lambinguga aastaid Hiiumaal maalilaagreid korraldasid. Üks neist algaski 24. juunil, aga seekord kahjuks ilma temata. “Minu jaoks on elu jooksul selgeks saanud üks võlusõna – see on pühendumus. Ott oli oma alale väga pühendunud, seepärast mäletame teda,” tõdes Kunila.
Hiiumaa kunstnike vabaühenduse HiKu liige Toomas Kokovkin ütles, et õppis Lambingult täpsust: “Ja kuna Otti enam pole, siis kultuurikeskuse näitusekorraldajad plaanivad osta näituste ülespanemiseks laserloodi – Ott oleks selle oma silmaga ära teinud.”
Kokovkin teatas, et sügisel on Lambingu mälestuseks plaanis teha tema personaal­näitus.
Hiiumaa rahvakultuurispetsialist Helle-Mare Kõmmus meenutas, et paremat reisikaaslast kui Lambing annab leida: “Ta oli korralikult ette valmistanud oma infokohvri­kese, kust vajalikul hetkel oli alati võimalus välja võtta midagi huvitavat.” Kõmmus lisas, et kujundustööd, mis Lambing laulu- ja tantsupidudele tegi, olid alati põhjalikult ette valmistatud.
Kirjandusloolane Vaapo Vaher hindas titaanlikuks Lambingu kuraatoritööd näituste korraldamisel: “Tema oli tollal see, kes tõmbas käima, kujundas, ajas rahva kokku. Oti üks suur teene on, et ta lõi mõiste Hiiumaa kunst. Tekkis Hiiumaa kunstniku staatus. Tekkis ühisidee, ühisnäitused, ühine tunnetus.”
Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann ütles pingi avamisel, et tänu- ja mälestus­pinkide paigaldamine on meeldiv võimalus hoida au sees kohalikku kogukonda panustanud inimesi.
Traditsiooni elushoidmiseks kutsus osavallavanem üles teada andma ja välja pakkuma kogukonda panustajaid, kelle meelespidamiseks nimelisi pinke paigaldada võiks.
Viimati paigaldati Emmaste spordihalli akna alla nimeline pink 12. juunil, kui 75. sünnipäeva tähistas Hiiumaa spordi­elu legend, õpetaja, spordimetoodik, saare ja eriti Emmaste piirkonna keha­kultuuri eestvedaja Anne Golub. 29. mail avati Emmaste vallamaja ees tänupink esimesele Emmaste vallavanemale Aare Ernesele.
Sellest, kui palju nimelisi pinke üle kogu saare paigaldatud on, omavalitsusel praegu täpne ülevaade puudub, kuid mõttes on pinkide asukohad kaardistada.

Veel lugemist:

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Digileht

Hiiu Leht 8.detsembril Arvamus: kas monument valmib veel 93 aastat? Kaitseliidu auto sattus raskesse õnnetusse Hiiumaa tulevik on väiketootjate nägu Tee ise: Jõulupärg muutub...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.