Connect with us

Uudised

Lahkumiskingitus kallile saarele

Erakogu
Esmaspäeval avab harrastuskunstnik Lea Vaher-Lundin Hiiumaal kohvikus Gahwa oma esimese näituse. See on tema lahkumiskingitus saarele, mis talle ja ta poegadele kaua aastaid koduks oli.
Oled akvarellistina iseõppija, kust said selleks impulsi?
2009. aastal pakkus elu võimaluse kolmeks nädalaks aega maha võtta, õnnelikul kombel olid mul käeulatuses keskmise poja neljanda klassi akvarellvärvid, pintsel ja poolik joonistusvihik – haarasin need viimasel hetkel riiulilt oma väikesele reisile kaasa. Oli kaunis värvirohke sügis. mul oli aega märgata kui ilusa kuju ja värvidega samblikud kasvavad vanadel puudel, kui kaunid on rohuvaibale alla sadanud tammetõrud ja väikesed oksad. Mu silmad said aega ja võimaluse hakata ümbritsevat nägema teisiti, kui nad sinnamaani suures rutus seda olid teinud…
Miks just akvarellid, mitte näiteks õlivärvid või akrüülid?
Olen veidi katsetanud ka õli- ja akrüülvärve, võib-olla jätkan seda millalgi veel.
Kujutad oma akvarellmaalidel peamiselt loodust lähivaates, taimi, õisi, marju, vilju. Miks valisid portreteeritavateks just taimed?
Tõsi, maastikke olen harvem kujutanud. Kuna mul on suur liigirohke aed mu Smålandi kodus, lähedal järved, metsad, niidud, siis olen sealt leidnud oma tööde jaoks palju motiive ja inspiratsiooni. Alati kui olen mandril sugulastel külas või Hiiumaa kodus, leian ka siin liikudes imelisi modelle. Kui silmad hakkavad kord nägema, siis avastad, et motiive on väga palju rohkem kui neid ka mitme elu jooksul paberile panna jõuaks. Oluline ei ole ju see, mida maalida, oluline on,  kuidas seda teha.
Sul on välja kujunenud oma stiil, mis on hästi habras ja õrn. Kas see iseloomustab mingil moel ka su loomust?
Mu loomuse kohta oskavad vast paremini vastata mu kallid kaasteelised.
Kui kaua oled akvarellmaali teinud?
Ligi kuus aastat, vahel rohkem, teinekord harvem.
Kas maalima hakkasid Hiiumaal või praeguses elukohas Rootsis?
Eestis, mandrimaal.
Kus ja millal oled varem näitustega esinenud?
2014 Rootsis Smålandis ja Värmlandis, praegu on üks näitus Soomes, Lammil.
Miks otsustasid näituse nüüd ka Hiiumaale tuua?
Tänuks Hiiumaal elatud aastate eest ja lahkumiskingituseks.
Kas sel aastal veel näitusi planeerid?
Jah, loodan ka Käinas ja hiljem Soomes oma töid tutvustada. Veel on võimalus oma akvarelle saata Stockholmi, kus Eesti Maja näitusesaalis korraldatakse 6.–26. novembrini näitus teemal “Maalime Eestimaad”.
Tean, et oled kujundanud ja müünud postkaarte ning sult on tellitud raamatule illustratsioonid. Kuidas postkaardid kaubaks lähevad?
Kohtusin tõesti 2013. aastal Soomes Interpedia OY huvijuhi Anja Ojuvaga, kes tegi ettepaneku nelja akvarelli ostuks. Originaalid on nende kontoris, postkaardid valmistati jõuludeks, tänaseks on need minu teada kõik ära ostetud.
Ja mis raamatule sa illustratsioone teed?
Raamat on kirjutamisel, autor elab Gotlandil. Illustratsioonide tegemise ettepaneku tegi ta mu Rootsis tehtud teise näituse info põhjal. Praegu on sellest vara lähemalt rääkida.
Mida ütleksid näitusekülastajale?
Julgustan kõiki olenemata east tegelema millegi sellisega, mille järele on olnud ehk soov ja igatsus, aga alustamine ikka raske tundunud ja edasi tulevikku lükatud. Alati saab katsetada kas ja mis sobib, alati leidub ka lahkeid inimesi kes raskuste korral hea nõuga aitavad. Minu teele on neid sattunud ja olen neile väga tänulik.

Küsis HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...