Connect with us

Uudised

Kummistu kalmistule talgutele!

Pühalepa valla Kerema külas asuv Kummistu kalmistu on põnev koht, kuhu muinsuskaitse selts ootab abikäsi.
Kui tavaliselt hoolitsevad Hiiumaa kalmistute eest omanikud st omavalitsused ja kalmude eest lahkunute järeltulijad või sugulased, siis saare ainukese suletud kalmistu korrastamiseks teeb homme heakorratalgud muinsuskaitseselts.
“See on romantiline võssakasvanud maailm väga maalilises kohas, huvitav koht, kuhu tihti ei sattuta, kahtlemata on see üks Hiiumaa vaatamisväärsusi,”  ütles muinsuskaitse Hiiumaa vaneminspektor Dan Lukas.
Lisaks kummalisele nimele on väike, poole hektarine kalmistu huvitav sellepoolest, et on rajatud kõrgemale saarekesele soise ala keskele. Kui kõik vähegi kuivemad kohad täis said, lõppes 20. sajandi algul ka matmine. Praeguseks on kõik hauad hooldamata ja paik meenutab rohkem parki.
Kalmistu on kultuurimälestisena kaitse all. Selle vaatamisväärsuseks on raudteerelssidest rist (pildil), mis “Pöhheleppe kirikoaida” kingitud Tallinna raudteekooli kasvandike poolt.
Talgupäev algab homme, 11. mail kell 10 ja kestab umbes kella 14ni. Tuleb lõigata võsa ja koristada puid. Rehad ja oksatangid on kohapeal olemas. Pühalepa vald toob kohale käsikärud ja kaks saemeest. Pühalepa vabatahtlik tuletõrjekomando koos paakautoga julgestab tuletegemist.
Talgulistele tutvustatakse ka kalmistu haljastusprojekti ja piirdeaia taastamise kava. Sekka räägitakse kalmistu ajaloost. Preemiaks soe supp.
Talgud korraldavad Hiiumaa muinsuskaitse selts ja Pühalepa vallavalitsus.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...