Connect with us

Uudised

Kuidas väikesest mahajäetud sadamast sai eeskuju suurtele

Harda Roosna | Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Lõuna-Itaalia nn kinga­kontsa tipus asub kuulsusrikas Tricase sadam-­muuseum. Tuntus on sadamal saavutatud pelgalt viimase kümne aastaga.
Hiiumaa ametikooli väikesadamate spetsialistidele, eriala vilistlastele ning sadama­arenduse ja -turismiga seotud inimesetele rääkis Tricase muuseum-sadama ja merekooli eestvedaja Carlo Martella, kuidas 300 elanikuga mahajäänud piirkonnas kiratsenud väikesadamast sai Itaalia sadamaarengu lipulaev. Kogukonna ja linnavõimudega jõude ühendades ning projektiraha sihi­päraselt kasutades areneti sisult suureks. Teist teed neil Martella sõnul polnud, kuna piirkonna kalandus oli kriisis ja kohalik elanikkond vananes kiiresti. Seisti silmitsi ohuga, et peagi pole kellelegi kalapüügi- ja meresõidukunsti edasi anda.
Esmalt tuli keskenduda sellele, mis veel alles on. Arengudialooge alustati eakate kaluritega ning sadamakeskus käivitati käepäraste vahenditega. Teist võimalust lihtsalt polnud, kuna sadama­linn tühjenes kiiresti ning noorem generatsioon enam merekultuuuris, kalapüügis ja sadamaga seotud turismi­arengus selles piirkonnas perspektiivi ei näinud. Toona tegutses seal vaid üks restoran ja baar ning noortel sai sellisest elust üsna kiiresti villand. Sadama inimestel puudus igasugune identiteet ja tulevikunägemus ning põrmuks oli saanud ka nende sadama ajalooline väärikus.
Erasadam vs avalik sadam-muuseum
Aastal 2004 toimus pööre paremuse poole. Sadama esindajad kohtusid linna­võimudega ja otsustati koostöös taaselustada Tricase ajalooline sadam. Carlo Martella sõnul oli küll kogu­kond see, kes soovis ajalugu elustada, tutvustada muistset meresõidukunsti ja kalurite elu. Linnavõimud aga lõid koos projekti­rahade sünergia, mille toel sai kümne aastaga võimalikuks sadama taassünd. Loodi tervik­süsteem: mere­kool, -raamatu­kogu, mere­bioloogia- ja toidulabor ning mere­turismi keskus. Sadama muuseumist sai väärikas koht, kus talletatakse ajaloolise väärtusega dokumente ja esemeid. Juba aastal 2007 pälvis muuseum-sadama projekt suurt meedia tähele­panu ja arengut toodi eeskujuks rahvusvahelisel FAO merendusaastakonverentsil Roomas.
Martella tutvustas video- ja fotomaterjali abil, kuidas ajaloofotode ja pärimuste kogumise abil valmis sadama­kaart ehk visioon, milliseks sooviti areneda. “Meie päritolu sai meie suurimaks väärtuseks,” rõhutas külalislektor Hiiumaal Suure­mõisas esinedes ja lisas, et integreeritud ajaloo ning pärimuslugudega tõestati kogukonnale, kui tohutu on merega seotud kultuuri­pärand.
Kui kogukonna toetus oli taga, seati ühiselt eesmärgiks muistse merekultuuri ja käsitöö taastamine, aga ka taasavastamine. “Investeerides kultuuri, loome sadama tulevikku,” on Martella veendunud.
Tricase sadama taassünd sai toimuda ainult kogukonna­liikmete ja linnavalitsuse koostöös. Ühiste jõududega asutati mere­kool, elustati ajaloolised meresõidu­tavad ja mere­andidega seotud gastronoomilised traditsioonid.
Martella esitles seda koostöömudelist ja õpetas, kuidas kaasata kohalikku kogukonda ja teha koostööd linnavõimudega. Praeguseks on Tricase sadamas seitse restorani, viis kohvikut, kaks baari, neli majutusasutust ning mis kõige tähelepanuväärsem – sadamas on 17 erinevat müügipunkti, kus mereande saab osta otse merelt naasvatelt kaluritelt. Martella sõnul on Tricase sadam ainus Itaalias, kus aasta­ringselt on võimalik otse kaluritelt osta otse merest püütud kala. Tipprestoranide kokad tulevad sellepärast ka kaugelt kohale.
Sama oluline on dialoog eakate kaluritega, nagu ka loengud koolides, et noorte seas propageerida mere­kultuuri ja sadamalinna väärtusi. Tricase sadama merekoolil on mitu ajaloolist purjelaeva, mida kogukond ise elus ja sõidukorras hoiab. Virtuaalse sadama projekti abil toimib sadamas aktiivne vahemereülene spetsialistide võrgustik, aga korraldatakse ka õppetööd noortele ja meresõidukursusi täis­kasvanutele.
Erinevatest projektidest kaasatud rahastust on sihipäraselt kasutatud sadama arenguks ning võitnud  on sealne sadamate ühendus, muuseum ja kogukond. Piirkonnas on taas tööd, turiste ja väljundeid nooremale põlvkonnale. Tricase sadam-muuseumil on toimiv koostöömudel, millelt tasub eeskuju võtta.

MARGIT PRUUL

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...