Connect with us

Uudised

Kuidas elab keskmine hiidlane?

Harda Roosna | Hiiu Leht
Statistikaameti andmeil said hiidlased tänavu kolmandas kvartalis Eesti väikseimat keskmist palka.
Eesti keskmine kuupalk oli 1291 eurot, mis krediidi­andja Raha 24 juhatuse liikme Urmo Kokmanni arvutuste järgi kulub praeguste hindade juures lihtsalt ellujäämiseks.
Hiidlase keskmine kuupalk kolmandas kvartalis oli 927 eurot. See on ligi 400 eurot vähem kui riigi keskmine. Kui riigi keskmise eest saab vaid ellu jääda, siis kuidas saavad ometi hakkama hiidlased? Kas peab paika väide, et Hiiumaal on elu odavam?
Võtame keskmise Hiiumaa pere. Kärdlas Pae tänaval kolmetoalises korteris elava neljaliikmelise pereema Maive (nimi toimetusele teada) sõnul on nende kodulaenu makse kuus 200 eurot, teist samapalju on kommunaalkulud. Lisaks veel elekter 45 eurot. Seega kodukulud on sel perel kuus 445 eurot.
Arvestades keskmise toidu­korvi maksumust, kulub ühel inimesel kuus ainuüksi söömisele 300 eurot. Maive peres on lapsed alles väiksed ja nende peale olulist lisakulu pole ning toidule läheb kuus 600 eurot.
Perel on ka auto, mille igakuine liisingumakse on 120 eurot, teist samapalju kulub kütusele. Sõiduki kulud kuus seega 240 eurot.
Elementaarsetele ja eluks vajalikele asjadele on kulunud seega juba 1285 eurot. Tõepoolest, Eesti keskmist palka saades kodutuks just ei jääks, Hiiumaa keskmisega seevastu aga küll, kui peres oleks vaid üks palka saav liige.
Võtame meelelahutuse. Pere üks laps käib Kärdla muusikakoolis, mille õppemaks kuus on 20 eurot, teine jalgpallitrennis, mis maksab 15 eurot. Lisaks käivad lapsed ka savi- ja kunsti­ringis, mille kuumaksumus on 5 eurot. Seega laste huviharidusele kulub Maive perel 45 eurot kuus.
Ka vanemad soovivad treeningutel osaleda. Mängude maja jõusaali kuukaart maksab täiskasvanule 25 eurot, kahele vanemale 50 eurot kuus. Pere huviharidusele kulub ühes kuus kokku seega 95 eurot.
Maive pere ühe kuu kõik kulutused kokku on 1380 eurot.
Kommunaalkulud Hiiumaal suuremadki
Maa-ameti kinnisvarastatistika andmetel oli Harjumaal oktoobris korteri keskmine ruutmeetrihind üle 1870 euro ja keskmine tehingu väärtus 60 ruutmeetrise korteri puhul seega üle 112 000 euro. Sellise hinnaga ostetud korteri laenumakse koos kindlustusega on keskmiselt 500 eurot, millele lisandub 100 euro eest kommunaalmakseid. Seega harjumaalasele on keskmine eluasemekulu 600 eurot kuus ehk 155 eurot rohkem kui Hiiumaal.
Urmo Kokmanni sõnul on peale eluaseme teine suur kulu sõiduauto, mida on Eestis arvel üle 740 000. “Koos liisingu jooksvate kuludega kulub uuema väikeauto ülalpidamiseks vähemalt 350 eurot,” ütles Kokmann. Maive peres pole küll uus auto, aga liisingu ja kütusekulud kuus on kokku 240 eurot, mis on 110 eurot vähem kui harjumaalasel.
Toiduhindades märkimisväärset erinevust mandri kauplustega pole. Seega Harjumaa perel kulub eluasemele, sõidukile ja toidule kuus keskeltläbi 1550 eurot ehk 265 eurot enam kui Hiiumaa perel.
Märgatavalt suuremad kulud on harjumaalastel huvi­haridusele. Keskmine spordi­klubi Tallinnas maksab 50 eurot ja samas suurus­järgus on ka lastele mõeldud huviringide ja trennide tasud. Seega, kui Harjumaa peres käivad kaks vanemat ja last trennides ning huviringides, kulub perel selleks vähemalt 200 eurot kuus.
Harjumaa pere kulutused kuus kokku on 1750 eurot, mis on 370 eurot enam kui Maive perel.
Sellest saab teha järelduse, et elu Hiiumaal on tõepoolest odavam kui mandril.
Hiidlasel jääb kätte poole vähem raha
Harjumaalaste keskmine kuupalk on Eesti kõrgeim, 1435 eurot kuus. Eeldame, et keskmise harjumaalase peres on nagu Maivelgi kaks töötavat ja keskmist palka saavat täiskasvanut. Nende pere sissetulek kuus oleks seega kokku 2870 eurot.
Maive pere kaks keskmist palka saavat täiskasvanut teenivad kuus 1854 eurot.
Harjumaa perel jääb peale ülevalpool kirjeldatud kulutuste kätte veel 1120 eurot. Maive perel Hiiumaal aga 474 eurot, mis on enam kui poole väiksem harjumaalastest.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...