Connect with us

Uudised

Kõpus avab uksed pansionaat

Esmaspäeval avab Hiiu valla sotsiaalkeskus Kõpu õppekompleksis asuvas peremajas pansionaadi, kuhu on elama oodatud endaga hakkamasaavad eakad.

Pansionaati haldava Hiiu valla sotsiaalkeskuse juhataja Madis Roosimaa rääkis, et paljud huvilised on küsinud, kas pansionaadis pakutakse ka hooldust, kuid Kõppu elama on oodatud siiski eakad, kes suudavad ise liikuda.
“Perenaine käib siin küll iga päev, kuid hooldust ta ei tee,” selgitas Roosimaa teisipäeval pansionaadimajas uusi voodeid valmis seades.
Pansionaadi perenaiseks saab Marina Gital, kes elab õppekompleksi lähedal ja töötab koolis abiõpetajana. Tema ülesandeks on hoida majapidamist korras ning vajadusel abistada eakaid igapäevatoimingutes. “Lohutan ja aitan,” lubas Gital rõõmsameelselt.

Roosimaa märkis, et maja oli niivõrd heas korras ja mugava planeeringuga, et pansionaaditeenuse pakkumiseks vajalikud ettevalmistused olid minimaalsed. Elanikke ootavad puhtad toad uute voodite, kappide ja laudadega. Kui praegu on plaanitud, et kahekohalisi tubasid on üks, teised ühekohalised, siis Roosimaa sõnul on veel nelja tuppa vajadusel võimalik samuti kaks inimest paigutada. “Kui keegi tuleb abikaasaga, on nad väga teretulnud ja paigutame ühte tuppa,” lubas Roosimaa.

Kuigi huvilisi, kes teenuse kohta küsisid, oli üle 40, on kohe valmis sisse kolima kolm inimest. Kohti pansionaadis jagub seitsmele.

Väärikas elukeskkond

Pansionaaditeenuse eesmärk on pakkuda väärikat ja turvalist elukeskkonda eakale inimesele, kes ei tule enam üksinda oma kodus toime majapidamistöödega nagu puude toomine, kütmine, niitmine ja kes vajab vähest kõrvalist abi igapäevatoimetustes. Samas oodatakse, et pansionaadis elavad inimesed oleksid võimelised ise liikuma ühe hoovi koolimaja sööklasse sööma.

Ühekorruselises hubases pansionaadimajas on viis ühekohalist ja üks kahekohaline tuba ning ruum ühistegevusteks ja köök. Eakatele pakutakse soovi korral toitlustamist neli korda päevas. Roosimaa lisas, et toitlustamine on korraldatud ainult kooli tööpäevadel ning soovi korral saavad huvilised ülejäänud ajaks teha ise kokkulepped kõrval asuva Pihla taluga, et nädalavahetustel osta toitu sealt.

Eakatel on võimalik kasutada kooli raamatukogu, sauna ja kõrvalasuva hoone saali. Õppekompleksi suurel territooriumil saab jalutada ja kasutada aiamaad.

Pansionaaditeenuse maksumus ühele inimesele on 140 eurot kuus, millele lisandub toitlustamise hind, orienteeruvalt kuus eurot päevas nelja toidukorra eest. Valmistoidu hind võib pisut muutuda sõltuvalt toiduainete hindadest.
Laupäeval, 4. novembril kella 11–14ni on pansionaadis avatud uste päev ja maja uudistama on oodatud kõik huvilised.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...