Connect with us

Uudised

Köögiviljakampaania – viis vilja päevas

Tervise arengu instituut algatas kampaania, et ärgitada inimesi sööma vähemalt kolm portsjonit ehk viis peotäit köögi­vilju päevas. Ühtlasi antakse praktilisi nõuandeid, nippe ja julgustust, selleks et köögiviljade tarbimist lihtsustada.
Kampaania sõnum on, et rohkelt köögivilju sisaldav menüü aitab tervislikul viisil kehakaalu kontrolli all hoida või seda alandada.
Miks kampaania on vajalik?
Kuigi inimesed on üldiselt teadlikud, et puu- ja köögiviljad on kasulikud, ei söö nad neid piisavalt. Vaid 8 protsenti inimestest sööb päevas viis portsjonit (5×100 g) puu- ja köögivilju nagu Eesti toitumissoovitused ette näevad.
Puu- ja köögiviljade grupi siseselt on suurem probleem köögiviljade söömisega. Vastavalt soovitusele ehk vähemalt 300 g köögivilju söövad 29,4 protsenti inimestest. Mehed söövad köögivilju vähem kui naised, vastavalt 22,4 protsenti meestest ja 34 protsenti naistest.
Piisav puu- ja köögiviljade söömine aitab oluliselt vähendada riski haigestuda kroonilistesse haigustesse, eriti südame-veresoonkonna ja mõningatesse vähihaigustesse. Samuti aitavad need vältida ülekaalu.
Tervise arengu instituudi poolt 11-, 13-, ja 15-aastaste seas läbi viidud uuringu (2005/2006) andmetel on ülekaalulised 12,4 protsenti poistest ja 6,5 protsenti tüdrukutest ning numbrid on aasta-aastalt suurenenud.
Seekordse üleriigilise kampaania fookusesse on võetud 20–35aastased mehed ja naised. Eetrisse läheb tele­klipp ja tänavatele seatakse plakatid. Veebilehel www.toitumine.ee leiab retsepte köögiviljade valmistamiseks, mitu toredat mängu, kus saab võita auhindu, teha oma sõbrast köögiviljavideo ja seda oma sõpradega jagada.
Hiiu maavalitsuse tervise­edendaja Aasa Saarna teatas, et köögiviljakampaania infomaterjal on huvilistele saadaval Hiiu maavalitsuse kabinetis 132.
“Huvi kampaaniategevustes osaleda on üles näidanud Hiiumaa lasteasutused, kutsume kaasa lööma ka maakonna söögikohti ning soovime inspireerivaid ettevõtmisi organisatsioonidele ja ühendustele,” ütles Aasa Saarna.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Reedel alanud Garmin Purjetamise Eesti karikasarja esimesel etapil olid võistlemas Optimist, Zoom8 ja ILCA4 klassid. Erinevalt eelmisest aastast osalesid sel aastal võistlusel ka olümpiaklassi...