Jälgi meid

UUDISED

Kontsert “Värvilised maastikud” Kärdla kirikus

Harri Rinne
Laupäeval, 18. septembril Kärdla kirikus toimuv kontsert “Värvilised maastikud” on pühendatud heli­looja Hillar Kareva 90. sünniaastapäevale.
Saksofonist Karl Tipp ja pianist Lea Valiulina toovad publikuni kontserdikava, mille keskmes Hillar Kareva maaliline looming. Muusika vahele esitab luuletusi helilooja tütar Doris Kareva.
1931. aastal sündinud Hillar Kareva looming on Eesti algupärase saksofonirepertuaari kujunemise seisu­kohalt äärmiselt oluline. Tema 1973. aastal valminud “Esimene sonaat altsaksofonile ja klaverile” täitis selles žanris üle 20 aasta kestnud tühimiku, mis tekkis Eduard Tubina “Saksofonisonaadi” valmimise järel. Vaatamata sellele, et 1970. aastatel leidis saksofon kasutamist nii mõnegi akadeemilist haridust saanud helilooja teoses, peeti instrumenti ikka veel teisejärguliseks – puudus saksofoni õppimise ja õpetamise traditsioon.
“Kontserdikava “Värvilised maastikud” on koostatud, meenutamaks Hillar Kareva märkimisväärset panust Eesti saksofonimaastikul,” sõnab telesaatest “Klassika­tähed” tuntuks saanud saksofonist Karl Tipp. “Soovime kontserdiga heliloojale tema 90. sünniaastapäeva puhul teha kummarduse ning meil on hea meel, et muusikalisele osale pakub sõnaliselt vaheldust helilooja tütar – Doris Kareva.”
Karl Tipp alustas muusikuteed klaveriõpingutega Paide muusikakoolis ning jätkas klassikalise saksofoni erialal Olavi Oismanni juures ning hiljem Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis Lauri Sepa klassis. Nüüdseks on Karlil omandatud bakalaureuse­kraad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias saksofoni interpretatsiooni alal Olavi Kasemaa käe all. Ta on edukalt osalenud konkurssidel nii Eestis kui ka välismaal, kus võitnud auhinnalisi kohti.
Lea Valiulina alustas klaveri­õpinguid Narva Kreenholmi muusikakoolis. Järgnesid õpingud Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ivari Ilja klaveriklassis. Ta on aasta tudeerinud vahetusüliõpilasena Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis. 2018. aasta kevadel omandas Lea Peep Lassmanni juhendamisel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureusekraadi. Lea on esinenud nii solisti kui ka kammermuusikuna arvukatel kontsertidel ja festivalidel ning osalenud konkurssidel Eestis, Venemaal, Lätis, Soomes, Saksamaal, Itaalias ja Inglismaal.
Piletid hinnaga 15/10 eurot on saadaval Piletilevis ja tund enne kontserdi algust kohapeal.

Kaisa Lõhmus
Eesti Interpreetide Liit

Veel lugemist: