Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Kolmikute käru emadepäeva näitusele

HIIUMAA MUUSEUMI KOGU
HIIUMAA MUUSEUMI KOGU
Tänu Hiiu Lehe uurimistööle jõudis eritellimusena valminud kolmikute vanker hoiule Hiiumaa muuseumi, kas see korraks ka Käru muuseumi kärunäitusele jõuab, on kahe muuseumi läbirääkimiste teema.
Oleme paaril korral lehes kirjutanud, et Türil asuva Käru muuseumi juhataja Aljona Suržikova otsib Hiiumaa kolmikuid, et saada emade­päeval avatavale näitusele neile eritellimusena valmistatud ja kingitud lapse­vanker.
Kolmikute ema Eeve Kuli ütles eelmisel nädalal, et vanker on juba muuseumile ära antud, aga see anti üle Hiiumaa muuseumile.
Muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo kinnitas, et kolmikute vanker on neil hoiul, ta on perega ühendust võtnud ja nad soovivad käru siiski Hiiumaale jätta. Kas see võiks korraks ka Kärus näitusel käia, alles selgub. “Meie muuseumis saab käru pikemalt näha ilmselt uuel aastal, kui meil peaks tulema lapsepõlve teemaline näitus,” lubas Põllo.
Eeve Kuli rääkis, et kolmikud Evelin, Eneken ja Ahti mahtusid kingitusena saadud vankris sõitma päris tükk aega, enne kui see neile väikeseks jäi. Piltki sellest, kuidas kolmikud kärus sõidavad, peaks kuskil perekonnaarhiivis tallel olema.
Viie lapse vanemad
Eeve ja Arvi Kuli on viie lapse vanemad. Lisaks sel sügisel 43. sünnipäeva tähistavatele kolmikutele sündis hiljem perre veel kaks last, tütred Elen paar aastat ja Egle kaheksa aastat hiljem. “Kolme last korraga oli ikka keerulisem kasvatada,” ütles Eeve Kuli, kel õnneks oli häid abilisi – ema ja vanaema aitasid.
Eeve Paat ja Arvi Kuli elavad Suuremõisas ja õppisid mõlemad Suuremõisa koolis. Kui nad abiellusid ning ühist perekonnanime kandma hakkasid, sündisid pere esiklastena 1978. aasta
15. septembril perre kolmikud. Eeve oli siis 20aastane, Arvi mõned aastad vanem. Seda, milline oli isa Arvi esimene reaktsioon kui kolmikud käes, Eeve ei tea: “Ma olin Tallinnas haiglas ja siis ei saanud ju isad üldse vaatama tulla, õuest aknast ta meid vaatas…”
Haiglas tuli emal ja kolmikutel veeta poolteist kuud, enne kui nad koju lubati. Laste algsed sünnikaalud olid 1,8–2 kilo ringis – nii tuli haiglas oodata kuni tited kosuvad.
Infot, et selline vanker Hiiumaa kolmikutele nõukogude­aegses katsemehaanikatehases Teras kingituseks valmistati, sai Suržikova tehase kunagiselt direktorilt Alvar Hirtentreult.
Algne teave, mis sotsiaalmeedia vahendusel ka lehe­veergudele jõudis, oli pisut eksitav. Perekond Kuli kolmikud, kaks tüdrukut ja poiss, sündisid mitte 60ndatel, vaid 80ndatel. Ka polnud üles­kutse juurde lisatud pilt tehtud Eestis, vaid võetud kusagilt internetist, selgitas Suržikova Hiiu Lehele hiljem.
Suržikovale saadeti nüüd ka selline foto, millel peaks olema Hiiumaa kolmikute käru, aga päris kindel ta selles veel pole: “See on lapse­vanker, millise nad arva­tavasti said, aga ma ei ole kindel. Selle pildi saatis mulle Tallinna Linnaarhiivi töötaja näituse jaoks ja oleks tore seda vankrit ikka leida.”
Veel leidis ta internetist ajalehe Vaba Eestlane, mille 24. oktoobri 1978 numbris lühike teade: “Hiiumaal Püha­lepa vallas sündisid Eve ja Arvi Kuli perekonnas kolmikud – kaks tütart ja poeg”.
Emadepäeva näitus Kärus
Eile ütles Suržikova, et näituse jaoks on koos paar­kümmend kaksikute-kolmikute käru, aga näiteks ka sellised haruldused nagu kaksikutele kelgud 1930ndatest ja 19. sajandi kaksikute vanker Prantsusmaalt. Näha saab ka kaksikute-kolmikute teemalist fotonäitust, mille autoriteks eesti fotograafid Birgit Püve, Sergei Trofimov, Jelena Rudi, Olga Makina, Dmitri Kotjuh ja Piret Aaslaid, lisaks ajaloolisi fotosid.
Emadepäeval, 9. mail kell 13 avatakse Käru muuseumis näitus kaksikute ja kolmikute vankritest-kärudest, riietest, nukkudest ja fotodest. Mõte näituseks hakkas idanema mullu novembris, kui muuseumile annetati lisaks olemas­olevale kahele kaksikute kärule veel kaks.

Veel lugemist:

UUDISED

Türi vallas asuv Käru muuseum plaanib emadepäevaks näitust kaksikute ja kolmikute vankritest-kärudest, riietest, nukkudest ja fotodest. Käru muuseumi looja ja väljapaneku korraldaja Aljona Surzhikova...