Jälgi meid

Uudised

Kolmas kohavaimu näitus jõudis kohale

LEA VAHER LUNDIN
Reedel avanes erilises ajaloolises ja mitu head aastat kunsti eksponeerimise paigana kuulsust kogunud Reigi pastoraadis kauaoodatud keraamikanäitus, mis on kohavaimu viiesest sarjast järjekorras kolmas.
Näituse “Genius Loci III. TEISED 1948. 1986” idee autor ja kujundaja, lavastuskunstnik Maret Kukkur ning kunstiosa kuraator Kalli Sein tervitasid külastajaid vana pastoraadihoone trepil. Nagu ikka koha vaimu (Genius Loci) näitustesarja järjekordse näituse avamistel. Reigi koguduse kirikuõpetaja Hüllo-Kristjan Simson lausus tervitus- ja tänusõnad ning kuulutas näituse avatuks.
Mõtte ühendada ajalugu 23 tänapäevase autori keraamikaga sündis seetõttu, et keraamika oli okupatsiooniajal peredes see, mida hoolega hoiti. Lisaks andis inspiratsiooni Reigi pastoraadi hoovis peituv kultuurkiht, kus leidus purunenud nõusid.
Näitusel esindatud keraamikutest oli avamisele tulnud kümme: Ingrid Allik, Liisu Arro, Elize Hiiop, Kadri Jäätma,
Jaana Kormašov, Leena Kuutma, Ülle Rajasalu, Kärt Seppel, Kattri Taklaja ja Helle Videvik.
Ülejäänud kunstnikud, kes küll kohal polnud, kuid samuti külastajaid oma erilise loominguga rõõmustasid, on Mari Ait, Reeli Haamer, Kadi Hektor, Pille Kaleviste, Tiina Kaljuste, Rita Randmaa, Ene Raud-Mägi, Sander Raudsepp, Leo Rohlin, Evelin Saul, Oksana Teder, Helena
Tuudelepp ja Viive Väljaots.
Peale pastoraadihoone tühjaks jäämist, avati selles nõukogudeajal vanadekodu. Enne maja päris tühjaks jäämist oli 1980. aastate teises pooles selle viimane asukas kirjanik Tõnu Õnnepalu, kellega publik saab suve jooksul Reigi pastoraadis kohtuda neljal õhtul.
Töid vaadates meenus nende möödunud aegade kohta kuuldud ja loetud masendavaid mälestusi, aga paljud teosed tekitasid ka helgemaid tundeid. Me vanavanemad ja vanemad elasid need ajad ju üle. Tänu neile. Me ei unusta, me elame edasi, mõtlesin omaette.
Meeldiva muusikalise külakosti tõi kaasa Hiiumaa juurtega helilooja, tunnustatud kitarrist ja kitarriõpetaja Mart Soo. Kaunis lõunamaiselt soe suveõhtu, üllatusi täis loomingu uudistamine, vaikne muusika, ahhaa-efekti pakkuv valgustus valgustuskunstnik Airi Eraselt, toredad kohtumised küllatulnud ja Hiiumaa kohalike kunstnikega, mitme-
keelsed vestlused, laste rõõmsad kilked, meie kohalike tootjate poolt kaetud suupiste-
laud aastakümnete taguste maitsetega. Kõike seda kogenud kunstnikud leidsid, et nii näitusepaik kui selle kujundus ja kõik selle juurde kuuluv on ülihästi õnnestunud.
Muide, näituseplakati kujundas Ahvenamaa kunstnik Edward Johansson ja näitus jääb avatuks 21. augustini.

Lea Vaher Lundin

Veel lugemist:

Uudised

Praegu veel on viimane aeg Kärdlasse vaatama minna Ester Lukase keraamika­näitust. Ester ja Evald Teras olid õde-venda. Mõlemad on tugevalt mõjutanud inimeste meeli. Üks...

Uudised

Hiiumaad külastades on vast kõigil silme ees mõned sihtpunktid, millest ei saa üle ega ümber ning üks neist on kindlasti Reigi pastoraat. Olemas aastast...