Connect with us

Uudised

Koalitsioonileping kahe jalaga maa peal

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Teisipäeval allkirjastati järgmise nelja aasta valitsemise põhi­mõtteid sisaldav leping.
“Unistada on alati lihtne, aga meil koalitsiooniga on praktiline meel ja selged sihid,” selgitas koalitsiooni vallavanema­kandidaat Reili Rand, et lepingut tehes jäid nad investeeringute planeerimisel kahe jalaga maa peale.
Investeeringud kahes jaos
Ülesaarelised prioriteedid on lairibavõrgu arendamine ja teede mustkatte alla viimine. Ülejäänud investeeringud jagunevad kaheks. Esimeses järgus viiakse ellu juba ette valmistatud ja kaasrahastust taotlenud ja/või ühinemis­lepingus kokku lepitud investeerimisprojektid. Selles loetelus on Kalda tänava lasteaiamaja, Kõrgessaare katlamaja ja trassid, Kõrgessaare vaba aja keskuse katus, Käina elamuskeskus, Käina kultuurikeskus, Kärdla Keskväljak, Kärdla-Paluküla kergliiklustee, Kärdla põhikool ja Kärdla sotsiaalkeskuse esimene etapp.
“Need on investeeringud, millega juba astutud samme projektitaotluste poole ja mille kohta on rahastusplaan juba olemas,” selgitas Rand.
Teises osas on kirjas projektid, mille järgi on olemas selge vajadus, kuid veel on vaja teha eeltööd. Igale volikogu põhimõttelise heakskiidu saanud projektile tehakse kulude-tulude analüüs, eelarve ja kaasfinantseeringu hinnang. Selles loetelus on Emmaste spordikeskus, Kärdla sotsiaalkeskuse teine etapp, munitsipaalüürielamud, Palade spordihoone, Kärdla spordihall, Suuremõisa kaugküte ja Tohvri hooldekodu laiendus.
“Väiksemaid ja suuremaid projekte on kõigis Hiiumaa piirkondades – näeme selgelt, et elu peab edasi minema kõigis piirkondades ja vajalikud investeeringud tehtud saama,” märkis Rand.
Osavaldade rahastus
“Arvan, et osavaldade rahastus on ühinemislepingus mõistlikult kirjas,” märkis Rand. Ta lisas, et kohati on tal raske mõista opositsiooni kriitikat. “Meie arusaam on suures osas sarnane – eelarve tekkib valla peale kokku ja sisu annavad sellele osavallad,” selgitas Rand.
Hiiu valla ja Käina valla sõlmitud ühinemislepingus on kirjas, et kogu valla eelarve koostatakse põhimõttel alt üles. Osavald koostab osavalla valitsuse ja selle hallatavate asutuste eelarvetaotluste baasil osavalla põhitegevuse tasakaalustatud eelarve ja esitab selle vallavalitsusele. Seejuures lähtutakse ühinevate omavalitsuste selle aasta põhitegevuse eelarve mahust.
Palgapoliitikast
Rand sõnastas ka koalitsiooni palgapoliitika põhimõtte: “Tahame jõuda selleni, et nii hallatavates asutustes kui ka vallavalitsuses on konkurentsivõimelised palgad. Eeldades oma spetsialistidelt kompetentsi, peab olema ka palk niiöelda koes ja lõimes ootustega.”
Ranna sõnul on praegu palkade erinevused saare eri piirkondades olemas, aga suund on võetud, et need ühtlustada.
Teisipäevaks polnud vallavanema töötasu ega volikogu esimehe hüvitise või töötasu numbrit veel paika pandud. “Oleme teel palgakokkulepete poole, aga mingeid kindlaid kokkuleppeid ega otsuseid pole,” ütles Reili Rand.
Lepingu allkirjastamisel veel Hiiumaa vallavolikogu esimehe kandidaadi rollis Aivar Viidik lubas, et koalitsiooni koostöö saab olema hea. “Oleme leidnud palju ühist ja tõstnud ennast niiöelda sarnasesse toonusesse, et valitsemisprogramm ellu viia,” ütles Viidik.
Samas tõdes ta, et töö ei saa kindlasti olema kerge, kuna tegevjuhtimises on kindlasti palju väikseid detaile, mis alles vaja paika loksutada.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...