Jälgi meid

UUDISED

Keskväljaku ehituse vahetähtaeg sattus löögi alla

Kärdla keskväljaku ehitus on seni sujunud, nüüd hilineb tänavakivide tarne ja see seab ohtu ehituse vahetähtaja, 20. juuni.
Hiiumaa valla arengu­osakonna juhataja Monika Pihlak ütles, et seni pole probleeme olnud: “Ehitaja senise tööga oleme olnud rahul, tööd on olnud graafikus ja ka ehitusjärelevalve on rahul.”
Algselt pidi ehitaja äärekive, sillutuskive ja -plaate paigaldama alates 16. märtsist. Osa äärekive ongi juba paigas, aga nüüd hilineb OÜ Viru Kivi tänavakivide tarne. “Nemad omakorda ootavad Poolast kivide valamiseks vajalikku vormi ja see viibib praeguse seisuga kaks nädalat selle tõttu, et piiridel on olukord keeruline,” ütles Pihlak.
See võib tema sõnul tähendada, et ka väljaku valmimistähtajad nihkuvad.
“Oleme katsunud kinni pidada sellest, et lõpptähtaeg oleks paigas ja töid kohapeal ümber mänginud, aga see võib nüüd seda tähendada,” nentis ta, et praeguses ebakindlas maailmas ei teagi, mis ja millal toimub.
ASi Merko Ehitus Kärdla keskväljaku projektijuht Kalev Luiga täpsustas, et tänavakivide valmistamise vormide karastamise Poola tehases oli väidetavalt mingi haiguspuhang ja vormide karastamine venis.
Ta avaldas lootust, et valmis kivid jõuavad kohale selle nädala lõpuks. “Ehk siis betoonikivi paigalduse algus ilmselt venibki nädal-kaks algse ajagraafikuga võrreldes,” prognoosis ka projekti­juht, et praeguse teadmise juures võib lepingus kirjas olnud esialgne vahetähtaeg, 20. juuni, lükkuda.
Keskväljakule paigaldatava sillutise kivid ei ole tavapärase suurusega ja tehakse eritellimuse alusel. Sealjuures tuleb kivid omavahel nii-öelda mustrisse ajada, mistõttu on vaja neid eraldi vormida. Kokku paigaldatakse väljakule 10 000 ruutmeetrit sillutist.
Karantiin lõppeb
Luiga ütles, et seoses eriolukorraga polegi tal veel seni muid probleeme ette tulnud peale iseenda, kuna eelmine nädalavahetus tuli tal Hiiumaal veeta.
Teiseks oli mandril karantiinis objektijuht Lauri Matto, kes seni on õnneks terve. “Meie objektijuht käis puhkusel ja homme [laupäeval – toim] lõppeb tal kahenädalane karantiiniperiood peale Austria reisi,” selgitas Luiga.
Praegu on keskväljakul ametis kümmekond ehitusmeest, valdavalt kohalikud. Küsimusele, mis saab siis, kui on vaja tööjõudu juurde tuua väljastpoolt, vastas Luiga: “Eks käsitleme neid probleeme siis, kui need käes on, seni püüan maksimaalselt palgata kohalikku tööjõudu, kui see ei ole ülejõu käiv.”
Sõidavad edasi-tagasi?
Toimetuseni jõudis kauba­autode juhtide mure, et praeguses eriolukorras keskväljaku ehitajad muudkui sõidavad mandri vahet, kuigi ei tohiks.
“See jutt ei ole õige,” pareeris Monika Pihlak. “Väljaku jaoks tarvisminevaid kaupu on tõesti toodud, aga ehitusmehed, kes tulid, on valdavalt siin, kohapeal. Merko esindajatele küsisin eriloa, et nad üle kahe nädala võivad ära käia ja nemad on registreeritud politsei- ja piiri­valveametis,” lisas ta.
Kokkulepe sõlmiti selle­pärast, et keskväljak on Kärdla ja Hiiumaa jaoks väga suur objekt. “Ehitusmehed ise aga on väga vastutus­tundlikud ja peavad ka oma tervisega arvestama,” kinnitas Pihlak.
Ka tema tõi näiteks objektijuhi Lauri Matto, kes märtsi algul käis puhkusereisil. “Juba enne eriolukorra kehtestamist otsustasime, et kaks nädalat ta Hiiumaale ei tule, vaid jälgib Tallinnas oma tervist ja töötab kodukontoris,” rääkis osakonna­juhataja. “Selline oli ka Merko soovitus talle – nii et ettevõte on käitunud väga vastutustundlikult.”
Pihlak kinnitas veel kord, et ehitusmehed ülemere edasi-tagasi ei käi: “Juba sellepärast, et politsei ei lase neid üle. Mina olen politseiga otse suhelnud ja kui keegi peab tulema mandrilt mõnda konkreetset tööd tegema, siis ma ühekaupa annan nende nimed üles.”
Võitlesid veega
Tänavune pehme talv võinuks teha keskväljaku ehitus­tööd lihtsamaks ja odavamaks, kuna lund ja külma oli vaid neli päeva. Teisalt sadas palju ja pinnas oli väga märg. “Pinnas on praegugi veest üleküllastunud, nii et me ikka võitlesime veega,” rääkis Luiga.
Uue väljaku ehitus tühjale platsile olnuks ilmselt lihtsam kui renoveerimine? “Remont või ehitus, vahet pole, aga remont nõuab natuke kannatlikumat meelt – lõpuks jääb see kõik teile ja meie loodame, et te naudite seda.”
Tulevase keskväljaku kohta ütles Kalev Luiga, et kindlasti saab see olema üks omanäolisi ja oma kujutluses näeb ta seda juba alates hetkest kui oli projekti läbi töötanud: “Ma ju panen kõik tarned paika, kõik tehnoloogiad – selle käigus areneb see mu vaimusilmas ja mina juba tean, milline see on.”
Praeguseks on tehtud  vee-, kanalisatsiooni- ja pinnasetööd, tehakse pergola, purskkaevu ja rulapargi betoonitöid ning algab katendite ehitus. Rookopli tänava autoteele pannakse asfalt juuni algul ning väljak peaks olema tolmuvaba ja auto­liiklusele avatud jaanipäevaks, kõik ehitustööd aga lõppema oktoobriks.
Kärdla keskväljaku ümber­ehituse kogumaksumuseks kujunes teisel hankel 2,4 miljonit eurot koos käibemaksuga, sellest EASi piirkondade konkurentsi­võime tugevdamise toetus on 1,6 miljonit eurot, Hiiumaa tarbijate ühistu panus u 40 000 eurot ja valla omapanus 800 000 eurot. Viimasest summast kulub projekteerimisele 107 000 eurot ja omaniku­järelevalvele 22 000 eurot.

Veel lugemist:

UUDISED

Kärdla põhikooli ehitaja leidmiseks valis vallavalitsus paindlikuma hankemenetluse, kuna aeg kiirustab tagant ja ehitushinnad kerkivad. 2018. aastal alanud Kärdla põhikooli ehitamise ette­valmistused jõudsid järgmisesse...

UUDISED

Tänavu investeerib riik teedevõrku üle 50 miljoni euro rohkem kui mullu, oodata on ulatuslikke teede­võrgu rekonstrueerimisi ja uus­ehitusi, Hiiumaa riigiteede hanke eeldatav maht on...

PERSOON

Hiiumaa spordi­keskuse ehitusel töötanud roomik­kraana Liebherr LR 1110 lahtivõtmiseks kulus kaks-kolm päeva ning üle mere viidi see kuue autoga ja mitmes tükis – nii...