Connect with us

Uudised

KE saadikud käisid saarel

Harda Roosna | Hiiu Leht
Avalikul kohtumisel Keskerakonna kandi­daatidega rõhutas Enn Eesmaa koostööd, Rea Raus nimetas enda olulisimaks teemaks keskkonda, Antti Leigri haridust.
Neljas kandidaat Mihkel Undrest jäi tulemata Saaremaal olnud ulatusliku voolukatkestuse tõttu. Kuulajaid Kärdla kultuurikeskuses oli mõnikümmend.
Eesmaa: KE ja RE koalitsioon võimalik
Enn Eesmaa rõhutas korduvalt, et Keskerakond ja Reformi­erakond saavad koostööd teha. Ta tõi näiteks Saaremaa vallavolikogu, kus ollakse kolmekesi koos sotsiaal­demokraatidega koalitsioonis.
“Kui natuke ette rutata ja mõelda, mis saab neljandal märtsil, siis tõenäoliselt on kaks korraliku tulemuse saanud erakonda – Reformierakond ja Keskerakond,” prognoosis Eesmaa.
Eesmaa viitas, et saab hästi läbi nii Kalle Laaneti kui Andrus Ansipiga ja mõlemad erakonnad on liberaalse maailmavaate esindajad. “Rääkisime Andrusega pikalt ja ei ole üldse välistatud, et üks variant koalitsioonist võib olla Reform ja Keskerakond.”
Eesmaa nentis, et muidugi huvitab kõiki, kui tugeva tulemuse teeb EKRE, mis on praegu n-ö eriti heal järjel linnadest väljas ja nende reiting on kõrge.
Eesti 200 plakatikampaaniat nimetas Eesmaa mõtlematuks teoks, millel on negatiivne mõju nii Venemaal kui rahvusvaheliselt.
“Tähtis on leida ühisosa, lihtne on leida seda, mis eraldab,” nentis Eesmaa, et valimiste lähenedes pole kõige üksmeelsem ka kolme võimuerakonna koostöö. Eesmaa ütles, et vaja oli diplomaatiat ja kannatlikkust, et koalitsioon püsiks ja eelarve saaks vastu võetud.
Ta tõi näiteid USAst, kus kestab presidendi ja kongressi vastasseis ning Rootsist ja Lätist, kus valimiste järel ei suudeta kuidagi valitsust moodustada.
Eesmaa soovitas valijatel riigikogu valimistel teha algul valik erakondade valimis­lubaduste vahel ja siis esitada endale küsimus, kas inimesele, kelle valid, võiks usaldada Eesti riigi juhtimise. Kolmas küsimus võiks olla, kas ta on suuteline tegema koostööd.
Läänemaalt pärit Rea Raus ütles, et kandideerib Keskerakonna valimisnimekirjas kuna peaminister Jüri Ratas isiklikult pöördus tema poole ja tegi ettepaneku, et ta tuleks vedama erakonna keskkonnapoliitika loomist.
Rea Raus: Minu teema keskkond
Raus ütles, et selle pakkumisega oli ta kohe nõus, natuke aega võttis otsus, kas tulla ka valimistele või mitte. Ta tõdes, et valimistel osalemine pole lihtne ja vajab kõva närvi: “Olen oma eluga üsna-väga rahul, seega sellist ebamugavat asja enda õlule võtta nagu valimistel osalemine – see võttis kõva mõtlemisaja.”
Raus ütles, et tema jaoks olulised küsimused mahuvad märksõna “jätkusuutlik areng” alla. “Lühidalt tähendab see, kuidas panna ühiskond, majandus ja keskkond uuesti loomulikku tasakaalu – mina usun, et meie keskkond ja loodus on see, mille peale kogu meie inimühiskonna püramiid toetub. Kui me selle endal alt ära tõmbame, siis võime rääkida majandus­kasvust nii palju kui tahame, aga seda ei ole ega tule. Kui me oma ressursid ära kasutame ja oma keskkonna ära rikume, kannatab selle all inimese tervis, rääkimata kõigest muust.” Ta lisas, et on nende teemadega  tegelenud nii oma igapäeva- kui teadustöös, aga ka vabatahtlikuna.
Raus nimetas väljakutseks, kuidas kaasajastada eelmisest sajandist pärit mõtteviisi, et majanduse areng peab domineerima kõige üle.
Põhiküsimusteks nimetas ta, kas meie keel ja rahvas jäävad püsima. “Usun, et Eesti tulevik on maaelu tulevik – linnaelu ei oleks, kui poleks maad, mis meid kõiki toidab ning maaelust oleneb ka riigi julgeolek,” rõhutas Raus.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...