Connect with us

Uudised

Kasside murele otsitakse lahendust

| Hiiu Leht
Hiiu Lehe toimetuse poole pöördus murelik pensionär Maimu, kes aastaid toitnud Suuresadama ümbruse kodutuid kasse ja ärakolimise tõttu seda enam teha ei saa.
Maimu sõnul on kõik kassid tema juurde ise tulnud. “Sadama juures on alati palju hulkuvaid kasse olnud, kes kalameestelt süüa saanud, ühel hetkel enam kalamehi nii palju polnud ja kassid jäid nälga,” rääkis Maimu, miks hakkas ise kasse toitma. Kuna sadama territooriumil tal kasse sööta ei lubatud, hakkasid kassid söömas käima tema kodu juures, mis asub sadamast mõnekümne meetri kaugusel.
Maimu juurde on inimesed ka ise kasse toonud. “Kord tegi üks auto tiiru sadamahoovis, peatus minu väravas, poetas autost kassipoja välja ja sõitis ise minema.” Maimu poleks ise seda tähele pannudki, aga ülejäänud kassid tormasid värskelt hüljatud kassipoja juurde.
Maimu ütles, et tal kulus kuus kasside toitmisele 170 eurot, oma söögile 130 eurot. “Mul polnud südant neid nälga jätta,” rääkis Maimu, kuidas ta ostis kassidele poest koerte kuivtoitu, sest see oli soodsam kui kasside oma ja keetis putru.
“Täna saan neid veel viimast korda sööta, sest annan oma vana kodu võtmed üle. Peale seda mul siia enam asja pole,” ütles Maimu ja tundis muret, mis saab kassidest edasi. “Praeguste külmade ilmadega pole neil loodusest ka süüa saada kuskilt.”
Vald otsib lahendust
Maimu pöördus murega ka omavalitsuse poole. “Helistasin neile 22. jaanuaril, et kolin kuu lõpus välja, et neil oleks aega lahendus leida.”
Pühalepa osavallavanem Liili Eller on probleemiga kursis. “Oleme selle murega tegelenud juba aasta algusest saadik,” ütles Eller.
Osavallavanema sõnul oli tal alles hiljuti kohtumine loomakaitsja Kadri Tapersoniga. “Pidasime läbi­rääkimisi ja arutasime järgmisi käike.”
Eller avaldas lootust, et nad leiavad probleemile lahenduse lähinädalatel. “Soovime leida kedagi, kes Hiiumaal kodutute loomadega tegelemise enda õlule võtaks, sest maakonnas on aastaid sellega probleeme olnud.”
Metsikute kassidega keerulisem
Elleri hinnangul teeb Suure­sadama kasside olukorra keerulisemaks veel see, et nad kõik on harjunud ainult õues elama ja on üsna metsikud. “Ma tean näiteks üht vanemat inimest, kellel just kass ära suri ja kes võtaks hea meelega endale uue, aga Suuresadama kassid on ju kõik metsikud ja neist kedagi toas pidada ei saaks.”
Tema sõnul on kinnipüütud kodututele loomadele ette nähtud teatud protseduurid. Näiteks peab neid peale kinnipüüdmist hoidma 14 päeva. “Need kassid aga on ainult õues elanud ja nende siseruumides hoidmine ei tuleks kõne alla,” selgitas Eller.
Osavallavanem ütles, et nad soovivad leida olukorrale võimalikult head lahendust. “Minule teadaolevalt käib peale Maimu praegu veel üks inimene sealseid kasse söötmas, aga loodan, et leiame parema lahenduse,” lubas osavallavanem Liili Eller.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...