Connect with us

SISUTURUNDUS

Kas su kohvirituaalid võivad olla teadlikumad ja keskkonnasõbralikumad?

erakogu
Meie ühiskond muutub üha rohkem teadlikumaks sellest, mida me tarbime, kuidas me oma kiireks elustiiliks hädavajalikkudest asjadest lahti saame ja kuidas nad planeeti mõjutavad. Alates ümbertöötlemisest kuni alternatiivsete valikuteni – me kõik töötame ühe väga tähtsa eesmärgi suunas – jäätmete vähendamine ja meie planeedi aitamine. Kohvi on kindlasti paljudele meile igapäevane seltsiline – Briti Kohvi Ühing väidab, et see võib üle maailma olla kõige populaarsem jook, mida juuakse üle kahe miljardi tassi iga päev ja seega on oluline pidada silmas mõju keskkonnale ja nende toimeid. Loe edasi, et õppida mõned uued sammud kuidas näidata, et hoolid keskkonnast.

Kuidas kohvi valmistamine kodus võib olla nutikaim valik nii sulle kui planeedile

Pole mingi saladus, et õiged kohvisõbrad ei saa päevagi ilma kohvitassita hakkama, mõnikord isegi kahe või kolme tassita! Kui sa oled üks neist ja saad oma kofeiinidoosi kohalikus kohvikus või kaasa ostes, siis iga kord lood jäätmeid pabertopsi ja plastikkaanega, ära visatava lusika ja ühekordse suhkrupakiga. Ja kui su joogivalik on üldiselt jääga nagu näiteks Frappuccino või jäätee, siis on nad ilmselt serveeritud 100% plasttopsis. Selline igapäevane kohvirutiin pole keskkonna jaoks ideaalne ning on samuti üsna kallis. Alternatiivina võid investeerida kodusesse kohvimasinasse ja valmistada oma kohvi kodus. Sõltuvalt oma vajadustele, nagu näiteks tasside arv mida sa päevas tarvitad ja joogid mida sa üldiselt eelistad, võid valida nii automaatse, poolautomaatse või kapsliga kohvimasina vahel, mis töötavad ümbertöödeldavate kapslitega. Tee kindlaks, et valid seadme, mis on just sinu jaoks õige ja sa hakkad seda kasutama, sest pole väga palju mõtet kui see lihtsalt sinu köögi laual tolmu kogub. Kohvimasina omamine ei anna sulle mitte ainult värske joogi valmistamise naudingu oma enda kodus vaid aitab samuti rahakotti säästa pikema aja jooksul ning loob vähem pakendijäätmeid.

Paranda oma kohvi kaasa võtmise rutiini

Kui sa ei saa oma kohvimasinasse veel investeerida või jood kohvi aeg-ajalt ning eelistad seda tellida kohalikust kohvikust mugavuse, sotsiaalsel või muul põhjusel, siis on muid nutikaid valikuid mida sa võid teha, et muuta oma igapäevane rutiin vähem raiskavaks. Tule ettevalmistatuna – too oma enda taaskasutatav kohvitops ja küsi teenindajalt, et nad valaks sinu kohvi säästva topsi sisse ühekordse topsi asemel. Taaskasutatavad topsid on eriti olulised, sest pole mingit viisi kasutada ümbertöödeldud paberit, et valmistada ühekordseid topse, sest paberimassile rakenduvad ranged piirangud kui asi puutub otsesesse kontakti toiduga või jookidega, ning ümbertöödeldud paber pole piisavalt tugev kuumade jookide hoidmiseks. Lisaks planeedi aitamisele võib taaskasutatav tops muutuda ka moodsaks aksessuaariks – nad tulevad erinevates värvides ja disainis ning sa võid valida midagi, mis sobib sinu stiili ja isiksusega kokku kõige paremini, või omada mitut erinevat et neid vahetada. Ning kui juhtub ühel korral, et sa unustasid selle endaga kaasa võtta ning tõesti vajad kofeiinidoosi, siis küsi teenindajalt, et nad serveeriks joogi keraamilises tassis ning istu mõni minut, et seda nautida, või vähemalt tee kindlaks, et töötled ühekordse topsi kaant, mis on tehtud plastmassist, sest ümbertöötlemata plastmassil võtab sadu aastaid lagunemiseks. Jäta meelde – tassi ennast ei saa ümber töödelda , sest see on seest kaetud õhukese plastkihiga.

Ideed kasutatud kohvipuruks – alates ilutoodetest kuni väetiseni

Kodus kohvi valmistades jääb meil tahes-tahtmata alles palju kasutatud kohvipaksu ära viskamiseks, kuid seda ei pea tingimata kohe prügikasti viskama! On mitmeid viise kuidas kasutada kohvipuru oma kasuks. Tee omale aromaatne ja nahka uuendav kohvist kehakoorija. Sellise asja ostmise asemel säästad raha ja väldid lisa plastikpudelid või topsi kodus. Kohvipuru on nahale üsna kare, seega peaksid selle kehaõliga kokku segama või lihtsalt kasutama kookosõli või toiduõli köögikapist. Sa võid lisada ka oma lemmik essentsõli paremaks aroomiks või jätta segu nii nagu ta on – mis lõhnab imeliselt kohvi järgi. Mitte ainult pole see suurepärane viis surnud naharakkudest vabanemiseks vaid see on ka üsna turgutav!

Kohvipuru on väga toitainete rikas ning oleks suurepärane taimeväetis, seega võid sa valmistada ette oma enda väetise segu. Kohvipurus on umbes 1.45% lämmastikku ning samuti sisaldavad nad magneesiumi, kaltsiumi, kaaliumi ja muid mineraale. Tegelikult on taimede väetamine kohvipaksuga väga lihtne – sa võid selle paar sentimeetrit mulla sisse kraapida või lihtsalt pudistada puru mulla peale ja jätta see sinna. Lisaks oma aia rikastamisele toitainetega hoiad sa ka kassid eemal, sest neile ei meeldi kohvipuru lõhn ja väldivad sinu aia kasutamist liivakastina.

Hoolimata kui väikese sammuga on tegu, iga samm mida sa võid lisada oma kohvirituaali teeb erinevuse. Kui otsustad jätta vahele kaasa ostetud kohvi igaveseks ja seada ülesse oma enda kohvijaam köögis kodus valmistamiseks; või valid taaskasutatava topsi iga kord kui külastad kohalikku kohvikut, või lihtsalt taaskasutad oma kasutatud kohvipaksu – see võib vähendada jäätmeid ja tagada, et meie planeet on puhtam kui sa oma lemmikjooki tarbid.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...