Connect with us

Uudised

Kas kalad pääsevad kudema?

LIINA SINIVEER
Augustis valmis Nuutri jões uus kalapääs. Nähtav väga madal veetase tekitab aga küsimuse, kas kalad üldse pääsevad kudema.
“Kui jõe vooluhulk on väga väike, siis siirdekalad jah jõkke eriti ei tule ja sinna polegi midagi teha. Loodus on loodus ja vesi ei käi jões nagu Hiiumaa praam graafiku järgi,” ütles ihtüoloog Rein Järvekülg, kes jälgis kalapääsu ehitustööde läbiviimist.
Järvekülje sõnul ei saagi kalapääsu juures rohkem vett olla, kui jõgi ise kuiv on. “Eesti kliima on juba selline, et on veerohkete aastate perioodid ja veevaeste aastate perioodid. Sageli on nii nagu tänavugi, et ühes Eesti otsas sajab väga palju ja jõed on pea terve suve üle kallaste, teises otsas sajab aga vähe ja jõed on tõelises madal­seisus,” rääkis Järvekülg.
Järvekülg käis Hiiumaal viimati septembri alguses ja vaatas huvipärast veetasemeid Põhja-Hiiumaa jõgedes-ojades. “Igal pool oli tõeline madalseis, osa väiksemaid ojasid olid üldse kuivad, mõnes nirises vesi lombist-lompi. See vooluhulk, mis Nuutri jões septembri algul oli, ongi ilmselt Nuutri jõe jaoks see tõeline madalseis.”
“Võib tekkida küsimus, et miks see jõesäng üldse nii lai peab olema,” ütles Järvekülg ja lisas, et peale madalseisu tuleb kunagi jälle suurvesi ning siis peab ka see jõesängi ära mahtuma.
Nuutri jõel pole kunagi hüdromeetriajaama olnud, aga Luguse jõe hüdromeetria­jaama ja oma vaatluste alusel pakub ihtüoloog, et Nuutri jõe vooluhulgad võiksid ligikaudu olla äärmises madalseisus 10–20 l/s, tavapärases madalseisus 50–200 l/s, aasta keskmine umbes 1 m3/s ning maksimaalne suurveeaegne umbes 5 m3/s.
Ka Hiiu vallavalitsuse keskkonnaspetsialist Kadri Randmaa käis Nuutri jõe kalapääsusid üle vaatamas. Jões vesi voolab ning tema hinnangul on tänase vee­tasemega võimalik kalal läbi kalapääsude üles kudema ronida.
2017. aasta augustis likvideeriti Nuutri jõel Kärdla elektrijaama alumine pais ning kujundati jõesäng kärestikuks ülemisest paisust allavoolu. See peaks tagama soodsad rändetingimused kõigile Nuutri jões esinevatele kalaliikidele.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...