Connect with us

Uudised

Karjamaale tekkinud järv võib saada murekohaks

Andres Laanejõe
Sügisel Emmaste valla Harju küla teeristis asuvale põllule tekkinud järv on huvitav nähtus, mis edaspidi võib kasvada suureks probleemiks.
Tillukese järve suurune veeväli on seni kohalikele lõbu pakkunud uisuplatsi näol ja meelitanud kohale haruldasi linde, kuid kui järv sinna pikemaks pidama jääb, võivad sellega kaasneda probleemid.
“Vesi oli ühel ajal riigimaan­teega peaaegu samal kõrgusel,” kirjeldas mullu sügisel tekkinud olu­korda Emmaste valla maa- ja ehitusnõunik Pilvi Post. Ta võttis maanteeameti ja põllumajandusametiga ühendust kohe, kui probleem tekkis. Post ütles, et põllumajandusametist lubas keegi kohta vaatama minna, kuid kas ka käidi, ei ole talle teada. Maanteeameti Hiiumaa büroo esindajad lubasid tema sõnul asjaga tegeleda ja kaevata kraavi teisele poole teed.
Praegu Harju ristis ehitus­töid läbi viiva ASi Tariston teehooldejuhi Andres Sahteli sõnul üritati juba sügisel olukorda lahendada, kuid talve saabumine seiskas tööd. Pärast lumist ja külma talve oli kevadel suur sula, mis samuti ei lasknud kaevamis- ja ehitustöid jätkata. Eelmisel neljapäeval toodi lõpuks kohale maanteeameti tellitud ekskavaator, et alustada uue äravoolukraavi kaevamistöid.
Kraav ehitatakse teisele poole maanteed läbi eramaa, et juhtida vesi lähedalasuvasse magistraalkraavi. Samuti vahetatakse ära maantee alt läbiminev truup, mis peaks vee karjamaalt teisele poole teed viima.
Veekogu täieliku tühjakslaskmisega peab aga ootama, sest järvekese on pesitsuspaigaks valinud  mitmed linnuliigid ja osa neist alles ehitavad pesa. Hiiumaa ornito­loogide Leho Aaslaiu ja Maie Vikerpuuri sõnul on seal olnud näha Hiiumaa jaoks haruldasi linnuliike, näiteks veetallajat ja sarvik­pütti.
Nii palus Pilvi Post Taristoni töömeestel lõplikku veelaskmist kolm nädalat edasi lükata, kuni linnu­pojad suuremaks kasvavad. Andres Sahtel kinnitas, et ootavad truubivahetusega ja tegelevad senikaua äravoolu­kraavi kaevamisega.
Põhjuseid, miks muidu kuivale maale järsku veekogu tekkis, võib olla mitu. Sahteli arvates on põhjuseks eelmise sügise pikk vihmaperiood ja see, et teisel pool teed puudus korralik äravoolukraav. Samuti võib tema sõnul põhjus olla juba aastakümneid tagasi ehitatud truubis ja selles, et loomad truubiesise kinni trampisid.
Ka Post pakkus, et truubiesine sai joogivett otsivate lehmade poolt kinni trambitud ja ära blokeeritud: “Kuna liivase pinna all on savikiht, siis maa sisse see vesi ka ei lähe – kõik, mis  ära kaob, see on aurustunud.”
Vee all oleva karjamaa omanik Heiki Maivel toimunut loomade süüks ei paneks: “Truupide lähedal on elektrikarjus, mis oleks ka suure tõenäosusega maha trambitud ja seda oleks ma kohe märganud.”
Uus veekogu praegu kohalikele otseselt muresid ei tekita, pigem vastupidi. “Talvel käidi seal uisutamas ja kelgutamas, kevadel on sõidetud paadiga, ka pildistamas ja filmimas on väga palju käidud,” rääkis Pilvi Post.
Ka Heiki Maiveli sõnul on järv tore nähtus, aga seda sinna siiski jätta ei saa. “Juba praegugi on vesi otsa­pidi maanteel, mingi hetk hakkab see inimeste õuele pressima.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...