Connect with us

Uudised

Kardiraja asemele kerkib uus Käina

Hiiumaa vald
Teisipäeval sõlmis vallavalitsus notariaal­se ostumüügilepingu ja Käinas Spordi 8 asuva kinnistu omandas 400 000 euroga Hiiumaa tarbijate ühistu. Kinnistul asunud kardirada on juba üles võetud.
Leping sõlmiti notariaalse kaugtõestuse teel ning tehingu sõlmimisel osalesid video­pildi vahendusel Hiiumaa valla­vanema asendaja Hergo Tasuja, tarbijate ühistu juhataja Kaja Antons, Elektrilevi esindaja Tiia Koel ja Kärdla notar Maira Kattel. “Tegemist on ühistu jaoks ajaloolise tehinguga,” tõdes Kaja Antons.
Loa, müüa kaubandus­keskuse rajamiseks mõeldud kinnistu otsustuskorras, andis valla volikogu Hiiumaa tarbijate ühistule juba augustis. “Viimaste kuude jooksul oleme koos Käina osavalla valitsuse ametnikega täpsustanud võõrandamisega seotud detaile,” selgitas Antons.
9000ruutmeetrise ärimaa müüs vald ühistule kohustusega, ehitada vähemalt 1200ruutmeetrine kaubandus­pind ja investeerida 1,5 miljonit eurot.
Järgmiseks: ehitus
Tööd Käina kaubandus­keskuse ehitusplatsi ettevalmistamiseks algasid juba enne ostu-müügi lepingu sõlmimist, kui 19. oktoobril hakkasid kardiraja freesimistööd. Need on nüüdseks lõppenud ja kardiraja asemel haigutab tükk tühja maad. Lisaks lammutati raja kõrval asunud alajaama hoone, mida enam ei kasutata ning võeti maha võsa Mäe tänava ja kardiraja vahel paikneva karstiala juurest.
Millal uue kaubandus­keskuse ehitus algab, ei ole veel täpselt paigas, kuid Antons loodab, et kui ilm lubab, siis veel selle aasta sees. “Oleme eelprojekti ning kutsed pakkumuse tegemiseks välja saatnud ning ootame novembri lõpuks vastuseid,” ütles Antons. Valik pakkumiste vahel tehakse detsembrikuu esimeses pooles.
Edasine sõltub Antonsi sõnul paljuski sellest, kuidas koostöö kõikide osapoolte vahel sujuma hakkab. “Uue kaubanduskeskuse rajamine on tarbijate ühistu, Hiiumaa valla, Käina osavalla, Elektri­levi, maanteeameti ning paljude teiste piirkonna kinnistu­omanike ja eraette­võtjate keerukas koostöö­projekt,” selgitas ta.
Samaaegselt kaubanduskeskuse ehitusega rekonstrueerib maanteeamet Käina maantee ristmikku, rajatakse uued kergliiklusteed, uus Spordi tänav ja sellele mahasõidud nii Käina maanteelt kui Mäe tänavalt, ehitatakse ja uuendatakse tänava­valgustust ja sadeveekanalisatsiooni ning maanteeäärsed elektriõhuliinid paigaldatakse teealusesse maakaablisse.
Täiesti uus Käina
Uus kardirada peaks valmima tuleva aasta augustiks ning see saab olema endisest parem ja kvaliteetsem, samuti sobilik profivõistluste korraldamiseks. Hinnanguliselt läheb selle ehitus maksma 400 000 eurot. Valla kava oli saada see summa kaubanduskeskuse kinnistu müügist ning teisipäevase tehingu väärtus täpselt nii suur ka oli.
Uue kardiraja kõrvale on kavas rajada müratõkked. Kui vanal rajal sai võistlusi korraldada vaid kõrvalasuva AS Dagöplast kollektiivpuhkuse ajal, siis uue detailplaneeringu järgi asub tehas eraldi suletud alal ning võistlusi saab korraldada sõltumata ettevõtte töörahu häirimata.
Profitasemel kardirada, uus kaubanduskeskus, uus ristmik, kergliiklusteed ja juba valminud elamuskeskus Tuule­torn – õige pea saame näha täiesti uut ja enneolematut Käinat.

PIRET EESMAA, reporter

Kommentaar

HTÜ juhataja KAJA ANTONS: Käina Konsum on viimasel kümnendil olnud ühistu kõige kasumlikum kauplus ja seega on ka paljud viimastel aastatel ühistu poolt ellu viidud arengud olnud võimalikud just tänu Käina kauplusest teenitud tulule.
Hiiumaa tarbijate ühistu nõukogu nõustus Hiiumaa valla poolt pakutud krunti soetama turusituatsioonist kõrgema hinnaga vaid eeldusel, et vald suunab kinnisasja võõrandamise tulu uue kardiraja ning sellega seotud taristu rajamisse.
Kuna Hiiumaa tarbijate ühistu on kogukonna ettevõte, ettevõtte klientomanikuks enam kui tuhat hiidlast, suunatakse kogu ettevõtluselt teenitud tulu igaaastaselt ettevõtte ja kogukonna arengusse. Aastatel 2020–2021 siis Käina piirkonna arengutesse.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...