Connect with us

Uudised

Kaitseliitlane kohaneb oludega kiiresti

Kaitseliidu noorte, kodutütarde ja noorte kotkaste suvine suurlaager oli planeeritud Tahkunasse, järsult vihmaperioodiks üle läinud lämbe suvi sundis aga plaane muutma.
Hergo Tasuja
hiiuleht@hiiuleht.ee
Esialgu oli suvelaager planeeritud Tahkunasse militaarmuuseumi lähedusse. Veel nädal enne laagrit käisid noortejuhid kohapeal ja mõtlesid laagrikava läbi.
Saabunud vihmased ilmad panid aga alternatiive otsima, sest Tahkunas poleks olnud võimalust kogu seltskonnaga siseruumi varjuda, kui tõesti peaks taevast ainult vett alla kallama. Nii otsustati paar päeva enne laagri algust see Emmaste spordikompleksi ümbrusesse üle viia.
Selgus, et noored kaitseliitlased on kohanemisvõimelised. “Minu arvates kukkus laager päris ilusasti välja. Eriti kui arvestada, et tegelikult olime kõik tegevused planeerinud nii, et saame õues olla,” hindas laagriülem Silver Fokin.
Ajakavas tehti vajalikud muudatused, ent sisu osas püüti võimalikult lähtuda esialgsest plaanist. Ilmataat laagrilisi siiski hoidis, sest suuremad vihmahood jäid öisele ajale. Täielikult tuli ära jätta ainult hommikusöögi valmistamine põlevate pakkude peal.
Noorteinstruktor Ulvi Kark-Jaarma kinnitas, et planeeritud tegevused viidi ka uues kohas läbi ja plaanivälised jalutuskäigud-matkad tekkisid õhtuti veel juurdegi.
Suvelaagri sisulise poole pealt läks osalenud 48 noorele enim korda eluline esmaabivahendite õpetus, mille korraldas Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Peaaegu kõik said omal nahal proovida ja õppida lahastamist ning kanderaami kasutamist.
Ööhäire oli vahva
Tagasisidelehtede järgi otsustades meeldis noortele seiklusi korraldava ettevõtte, OÜ 360 Kraadi  läbi viidud GPSmäng “Targem kui 5B”, esmaabitunnid, kepisaia küpsetamine rannas ja ööhäire. Laagriülem, kes häirelegendi järgi oli teadmata suunas jalutama läinud ja tuli üles otsida, rääkis, et noored ütlesid ka talle, et ööhäire oli vahva.
Mõte, mis laagriülemal veidi kripeldama jäi, oli laste füüsiline vorm: “Laste füüsisega oleks vaja väheke rohkem vaeva näha. Ehk peaks rohkem matkama või siis jooksmismänge läbi viima? Küllap tuleb siis lastele võhma ka juurde,“ võttis äsja ajateenistuse läbinud Fokin kokku selle, et Emmaste–Sõru–Emmaste matk oli mõnele raskevõitu.
Saue: juhiabi staatus vajaks väljatöötamist
Suvelaagris ülendati vanemad noorkotkad ja kodutütred juhiabideks. “Järgmisel korral tuleks suuremaid kotkaid ja kodutütreid isegi rohkem usaldada ja kaasata,“ pakkus Fokin, kelle arvates said vanemad õpilased väiksemate juhendamisega päris hästi hakkama.
“Samas oodati ikka veidi suuremate laagrit,” lisas Fokin. Osalejate vanusepiiri alandamine ei olnud võib-olla parim idee.
Ka noortejuht Anu Saue ja Ulvi Kark-Jaarma poolt jagus juhiabidele vaid kiidusõnu. Saue pakkus, et juhiabi staatus vajaks täpsemat väljatöötamist, et seda abi saaks edaspidigi kasutada.
Kolimine õnnestus
Käina noorkotkas Tairo Ulla ütles, et temale tuli esialgu ebameeldiva uudisena laagripaiga teise saare otsa kolimine.
Ka Saue tunnistas, et esialgu kartis veidi laagri pärast: “Ümberkolimine ühe päevaga oli hirmutav – kuidas õnnestub? Tundub, et õnnestus tänu peategijatele: Ulvile, Helile, Ilmile ja Küllikesele.”
Ulvi Kark-Jaarma aga avaldas laagri järel kiitust toimekale ja sõbralikule laagriseltskonnale, kes uute oludega väga kiiresti kohanes.
Järgmine noorkotkaste-kodutütarde suurem ühislaager toimub järgmise aasta veebruaris, hilissügisene laager aga sõltub juhtide ajast ja võimalustest laagris osaleda.

Veel lugemist:

Teema

Kui kohtad karu, siis esimese asjana püüa jääda rahulikuks, sest Eesti metsade karud ei pea inimest kindlasti mitte saakloomaks, vaid vastupidi – nad väga...

Ahto ilmajutud

Kätte on jõudmas selle aasta esimene sooja-kuumalaine. Õhutemperatuur tõuseb päev-päevalt ja on tõenäoline, et uuel nädalal saab ületatud 30°C piir. Reedel (24.05) ilmapildis suurt...

Püha Lepa Leht

Hiiumaa poliitiline maastik on pidevas muutumises ja seoses sellega on ka Hiiumaal konkurentsitult suurima liikmete arvuga PVO (Pühalepa Vabastus Organisatsioon) saanud tuhandeid kirju. Inimesed...

Taskuhääling

Köikide Jüttude 11. saates käis külas Hiiumaa muuseumi direktor Kauri Kiivramees Saates kuuleb: – kas teadus või kellad-viled? – kust leida suvetöötajaid? – miks...