Connect with us

Uudised

Jalgpallurite hooaja kokkuvõte

GEORG LINKOV SEN
Jalgpall on maailmas enimharrastatud spordiala, nii on see ka Eestis ja Hiiumaal.
Võrdluseks, et eelmisel aastal tegeles Eestis jalgpalliga 21 973 harrastajat, st 1,67 protsenti kõikidest Eesti elanikest. Üldse tegeles spordiga kokku 177 354 harrastajat st 13,5 protsenti Eesti elanikest.
Hiiumaal on spordi­harrastajaid kokku 1206, 247 neist tegeleb jalgpalliga ehk siis 20,48 protsenti spordiga tegelejaist Hiiumaal mängib jalgpalli.
Spordiregistri järgi on Hiiumaal üheksa jalgpalli­treenerit, kellest viis kas osa- või täiskoormusega ametis Hiiumaa spordikoolis: viienda kategooria treenerid Mario Degtjov ja Andreas Peetre, neljanda kategooria treenerid Georg Linkov, Tanel Lips, Tanel Klee ja Hergo Tasuja ning kolmanda kategooria treenerid Rando Suuster, Siret Tara ja Alo Altement. Veel tegutseb Emmastes ja Käinas jalgpallitreenerina Jaanika Küttim, kel spordi­registri järgi kehtiv kutse puudub.
Väljas seitse võistkonda
Kõige tähtsamad võistlused on meie sportlaste jaoks Eesti meistrivõistlused ning 2018. hooajal olime seal võistlemas seitsme võistkonnaga. Kõige nooremad, treener Tanel Lipsu käe all treenivad U10 vanuseklassis võistlesid koguni kahe võistkonnaga, et anda lastele rohkelt võistluskogemust. Selleks, et nii väiksed ei peaks iga nädal võistlustele sõitma, toimus hooajal kokku viis vooru, kummaski kaks turniiri, kuhu võist­konnad olid ära jaotatud.
U10 vanuserühmas edetabelit ei peeta, kuid kokkuvõtvalt võib öelda, et meil läks väga hästi. Rinda pisteti järgmiste võistkondadega: FC Kuressaare II, Läänemaa JK, Pärnu JK Vaprus Kollane, Pärnu JK Vaprus Sinine, Raplamaa JK Rapla, Raplamaa JK Märjamaa, Vändra JK Vaprus I ja II. Reeglid näevad ette, et mänguaeg on selles vanuses 2×15 minutit.
FC Hiiumaa I koosseisus mängisid Karel Aaslepp, Mattias Juhe, Kris-Kevin Küttim, Tauri Lehtsaar, Oskar Lips, Rudolf Lubjak, Oliver Tikerpuu, Rainer Tikerpuu, Frida Valting ja Raiden Õunapuu.
FC Hiiumaa II võistkonnas mängisid: Rico Grahv, Ralf Gramakovski, Cristian Hirvelaan, Jesper Kalmus, Priido Rõmmel, Siim Julius Sooster, Kristofer Tootma, Marek Valk, Kaspar Voolaid ja Markus Voolma. Nagu näha, tuleb jalgpalli mängima lapsi üle Hiiumaa, Kärdla keskselt seda ala  harrastada poleks võimalikki, seega suured tänud kõikidele treeneritele, kes lapsi jalgpalli juurde toovad ja neid treenivad.
U12 vanuserühmas mängib FC Hiiumaa B-tasandi seistmendas alagrupis, kus mängud toimusid aprillist oktoobrini igal nädalavahetusel, v.a juulikuu. Hooaja lõpetasid meie mängijad viiendal kohal, kogudes viie võidu, nelja viigi ja viie kaotusega kokku 19 punkti.
Alagrupis mängisid veel Pärnu Kalev SK Sinine, Vändra JK Vaprus, FC Kuressaare, Pärnu JK Vaprus Sinine, Keila JK, Pärnu Kalev SK Valge, Pärnu JK Vaprus Must.
Võistkonda juhendas Mario Degtjov koos Rando Suusteriga ja võistkonnas kogusid mänguminuteid Karl Linnas, Kadri-Liis Paul, Raiko Post, Martin Põllu, Kermo Põtter, Andris Pähn, Janori Remmelg, Verner Saadoja, Alari Valgma, Karl Artur Valk, Uku Härmson, Kermo Jääger, Kristjan Kabanen, Hugo Kaibald ja Aleksander Laaniste.
Enim mänge kogunes Kermo Põtteril, Janori Remmelgul ja Martin Põllul.
U14 vanusegrupis mängis võistkond treener Tanel Klee juhendamisel, mille talt võttis üle treener Mario Degtjov, kui Tanel siirdus mandrile kehakultuuri õppima. U14 mängis hooaja tublilt ja võitles end kevadhooaja tulemustega 39 võistkonna seas U 14 teise liiga B tasandile. Lõppskooriks jäi B tasandi seitsmes koht kaheksa kogutud punktiga ehk üks võit, viis viiki ja kolm kaotust.
Meeskonnas astusid üles Ats Härmson, Markus Juhe, Jesse Jürimäe, Henri Kallas, Sten Kerk, Aivar Lukk, Mairon Lõndso, Oliver Piil, Kevin Põtter, Karl Pähna, Ronet Robas, Jonatan Saar­nak, Meelis Sõmer, Karl Aleks Talvi, Riho Tärk, Kristjan Vesingi, Kevin Vilman, Kevin Saarnak, Markus Kivi ja Robin Rõmmel. Enim mänge kogunes järgmistel mängijatel: Kevin Saarnak, Markus Kivi ja Jonatan
Saarnak.
Kuna U15 võistkonda meil endil pole, siis astus Andro Suuster üles Läänemaa JK ridades. 16 mängust tegi noormees kaasa 14 ning hooaja lõpetas Läänemaa JK U15 vanuseklassi II liiga A-tasandil seitsmendal kohal.
Samuti meil puuduvad tüdrukute võistkonnad, mistõttu enamjaolt mängitakse koos omaealiste noormeestega. Samas U15 vanuseklassis olles saab mängida ainult omasoolistega, mistõttu leidsime hea väljundi Liisi Koppelile ja Liisu Koppelile, kes mängisid 2018 hooajal Saarepiiga JKs. Lisaks mängis seal veel üks Hiiumaa tüdruk, Meribell Rüütel. Liisu tegi kaasa 19 ja Liisi 17 mängu, Meribell 16 mängu. 15 võistkonna seas mängiti end viie võidu, ühe viigi ja 13 kaotusega 13. kohale.
U16 vanusegrupis mängisid oma eelmise aasta heade tulemustega poisid end välja esiliigasse, kus neid juhendas jätkuvalt treener Mario Degtjov. Kokku selles vanuserühmas on võistlemas üle Eesti 42 võistkonda. Viimasena esiliigasse pääsenud võistkonnana oli teada, et midagi lihtsat siin ees ootamas ei ole. Hea, kui tuleb mõni võit või viik, kuid poisid suutsid meid kõiki üllatada oma väga tasavägiste mängudega, kus niisama vastastele ei kingitud midagi. Kokku võitsid noormehed hooajal 2 mängu, 2 mängu mängisid viiki ning vastu tuli võtta 14 kaotust. Kõik 18 mängu tegi kaasa 4 noormeest: Karl Värva (vv), Jaanus Sõmer, Indrek Nõulik ja Holger Sepma, lisaks panustasid: Sven Aigar Tammeveski, Hargo Liiving, Johannes Niinemäe, Rasmus Padari, Kristjan Ugam, Kermo Platov, Martin Nurk, Andris Valk, Kevin Saarnak, Markus Kivi ning Läänemaa JK-st meile appi tulnud: Kaspar Kariste, Tormi Mehide, Cristopher Kull.
Lisaks mängib enamik U16 koosseisust ka koos aasta vanematega U17 eliitliigat Läänemaa/Hiiumaa ühisvõistkonnas, mida juhendab treener Theimo Tülp. Hooaeg veel käib, ees on kaks mängu Võrus ja Eesti U15 koondisega. Teise liiga lõpplahendusena mängis võistkond end seitsme võidu, kahe viigi ja nelja kaotusega 14 võistkonna seas kuuendale kohale. See asetas meie poisid teise liiga A-tasandi tabelisse, kus praegu ollakse kuuendal kohal.
Meeskonnas mängivad
Silvester Ilumets, Jaagup Kopli, Hargo Liiving, Johannes Niinemäe, Indrek Nõulik, Rasmus Padari, Kristjan Ugam, Holger Sepma, Jaanus Sõmer, Sven Aigar Tamme­veski, Karl Värva ning Läänemaa JK poisid: Argo Tänna, Erko Puskar, Tormi Mehide, Sven Makienko, Marko Linnik, Cristopher Kull, Hendrik Karnau, Kaspar Kariste, Erkki Johanson ja Markus Anet.
Veel on meil Hiiumaa spordi­koolis regulaarselt tegutsev lasteaia/1. klassi grupp, mida juhendab treener Georg Linkov. Veel nad küll ei võistle aga ehk juba järgmisel aastal saavad nad proovida oma esimesi võistlusmänge. Praegu käib n-ö rohujuuretasandi ettevalmistus jalgpalli juurde jõudmiseks.
Mehed III liigas
Mehed mängisid FC Hiiumaa nime all jätkuvalt Eesti meistrivõistlustel kolmanda liiga läänetsoonis, kus lõpetati 12 võistkonna seas üheksa võidu, seitsme viigi ja kuue kaotusega viiendal kohal. Koguti kokku 34 punkti. Punktiga kõrgemal kohal asetses Haapsalu JK. Lääne­tsooni võitis ülekaalukalt 58 punktiga Pelle Pohlaku juhitud FC Kose.
FC Hiiumaa esindusmeeskonnas oli vaid üks mees, kes tegi kaasa kõik 22 mängu ja see oli Timo Vares. Lisaks panustasid Georg Linkov, Kasper Elissaar, Tanel Klee, Jaagup Kopli, Imre Riik, Sander Laur, Rando Suuster, Marko Pruunlepp, Kristjan Kirs, Veiko Linnas, Matthias Vohu, Tanel Lips, Evert Mittal, Hendri Tärnu, Janno Johanson, Silvester Ilumets, Sander Leigri, Taavi Maiste, Aivo Jõeleht, Kert Kuusalu, Steven Saarnak, Ken Pähn, Indrek Nõulik, Mario Degtjov, Kristjan Ugam, Robin Valting, Karl Värva ja Sven Aigar Tammeveski.
Suurim väravakütt oli võitja­võistkonnast Pelle Pohlak 32 löödud väravaga, FC Hiiumaast Sander Laur 13 löödud väravaga oli liigas väravalööjate seas viiendal kohal. Peatreener Mario Degtjov kommenteeris möödunud hooaega lühidalt: “Mehi jäi hooaja lõpus väheseks ja sellega kaotati ka liialt palju punkte. Rõõm on aga noorte üle, kes siirdusid ja siirduvad Tallinnasse FC Flora võistkondadesse mängima.” Treeneri sõnul avati sellega kindlasti uued uksed meie jalgpallitulevikule.
MTÜ Hiiumaa Jalgpall tänab kõiki toetajaid, sh suurimat koostööpartnerit SA Hiiumaa Spordikool. Ühte asja ajades saamegi teha koos suuri tegusid. Aitäh ka kõikidele lapsevanematele pideva võistlejate viimiste-toomiste eest. Usun, et selline panustamine on vajalik nii selleks, et me ei oleks Eestis ülekaalulisemate laste ede­tabelis eesotsas, kui ka selleks, et lapsed õpiksid omavahelist koostööd, meeskonnamängu ja teistega arvestamist.
Kristi Linkov
MTÜ Hiiumaa jalgpall

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Kultuur

Tüdrukud said esmakordselt tantsusaalis kokku 2008. aastal, kui olid kolme- ja neljaaastased. Koos on tantsitud 16 aastat. Alguses oli rühm muidugi suurem, kuid nagu...