Connect with us

Uudised

Jaanus Valk kohtus Jaanus Valguga

Eelmisel esmaspäeval saabus Hiiumaale mees nimega Jaanus Valk (53). Ei, mitte endine Kõrgessaare vallavanem, vaid sama nime kandev mees Vändrast. Tuli ta siia sugulasi otsima, kuid ühtlasi soovis tutvuda ka mehega, kellega nime jagab.
Kohtusime Jaanus Valguga, selle Vändrast tulnuga, pühapäeva hommikul Kärdlas Gahwa kohvikus, kuhu ta saabus bussiga Tohvrilt.
“Kõik oma plaanid, mis ma siia tulles püstitasin, olen saanud täita, ainult Pühalepa surnuaeda tahaksin veel külastada,” oli Valk möödunud nädalaga rahul.
Nimekirja eesotsas oligi sugulased üles leida. Nimelt on Jaanus Valk ema poolt hiidlane ja isa poolt saarlane. Esimest korda püüdis Valk oma emapoolseid sugulasi leida 1986. aastal. “See oli vene aeg, käisime ekskursioonil ja ma otsisin Apri nimelisi.”
Tol korral ta sugulasi ei leidnud, teisel katsel õnnestus siiski sugulased üles leida ja kontakte vahetada.
Nimekaimud said kokku
“Aastakümneid tagasi helistati mulle pidevalt, et oled sa Hiiumaal, Jaanus?” rääkis Valk, et oli aeg, kui ta pidi selgitama, et tegemist pole Hiiumaa Jaanuse, vaid mandri Jaanusega. “Siis ma mõtlesin, et kui ma ükskord Hiiumaale tulen, ma otsin selle venna üles,” naeris ta.
Olgu siinkohal märgitud, et nimekaimud omavahel sugulased siiski ei ole ja nime Jaanus Valk kannab Eestis kokku kaheksa meest.
Teades, et Hiiumaa Jaanus Valk oli endine Kõrgessaare vallavanem, sõitis Vändra mees bussiga Kõrgessaarde ja läks endisesse Kõrgessaare vallamajja. “Ütlesin, et ma tahan Jaanus Valguga kohtuda, mina olen Jaanus Valk,” kirjeldas mandrimees asjade käiku. Natuke selgitamist ja kaks Valku saidki kokku.
“Hästi tore inimene, äärmiselt avatud – täiesti hiidlane,” oli Vändra Valk vaimustuses. “Me oleme muide ühel aastal sündinud ja meil mõlemal on vend Meelis!”
Hiiumaa Jaanus Valgu jaoks oli nimekaimuga kohtumine positiivne üllatus: “Täitsa tore, et Jaanus võttis initsiatiivi, et mind üles otsida.” Nimekaimud võrdlesid ka seiku, mil neid sassi on aetud: “Minule on helistatud pigem Saaremaa Jaanus Valgu pähe.”
Nimelt elab ka Saaremaal üks Jaanus Valk, kes on Vändra Jaanus Valgu onu.
Hiiumaast vaimustuses
Järgmiseks soovis Vändra mees saarega lähemalt tutvust teha. Selleks seikles ta siin peamiselt ühistransporti kasutades, vahel osa teest jalgsi läbides.
“Õnneks laenas Hausma hosteli lahke perenaine mulle jalgratast, sain osad otsad sellega tehtud,” muheles elujõust pakatav Valk.
Üks meeldejäävamatest kohtadest oli Eiffeli torni koopia Reigi külas. Jaan Alliksoo kätetöö köitis mööblitisleriks õppinud Valgu tähelepanu ja pälvis austuse: “Imearmas, et inimene üldse viitsib teha sedasi – mulle küll meeldis.”
Kodus Vändras teebki Jaanus Valk puutööd, restaureerib mööblit ja valmistab puidust meeneid.
Tal oli kahju, et mõned Alliksoo kogupere seikluspargi külastajad piletiraha ei maksnud. “Nii kui pileti-müüjat väraval polnud, ei tahtnud keegi pileti eest maksta, aga purk oli ju sealsamas – väga kahju, kurb oli vaadata,” ütles ta.
Risti-põiki peaaegu terve saare läbi uurinud Valk võeti kohalike poolt hästi vastu: “Hiiumaa inimesed on hästi vahvad, nad on nii abivalmid ja avatud.” Lisaks pani Vändra mees tähele, et saarel liigub aeg teisiti ja keegi ei kiirusta.
Kisub mere äärde
Teda kurvastas, et Kõpu poolsaare ja Põhja-Hiiumaa vaatamisväärsustega lähemat tutvust teha ei õnnestunud, sest buss käib harva. Valk ütles, et oleks tahtnud näha Ristna, Kõpu ja Tahkuna tuletorni. “Kuidas ma sinna saan, ei tea veel,” möönis mees, kel oli plaanis veel paariks päevaks saarega tutvuma jääda.
Valk loodab järgmisel aastal uuesti Hiiumaale tulla ja unistab saarelekolimisest. “Mind kisub kogu aeg mere äärde,” ütles Jaanus Valk, kel on teooria, et hiidlased ja saarlased on nii rõõmsameelsed ja avatud just mere läheduse tõttu.
Ühe märkuse tegi ta ka: “Miks ei ole Kärdla surnu-aed paremini viitadega tähistatud?” Nimelt soovis ta külastada oma lapsehoidja hauda, kuid ei leidnud omal käel surnuaeda üles, lõpuks palus möödujatelt abi.
Hiiumaale tulekule aitas kaasa ka see, et meie haiglas avati kolm aastat tagasi hemodialüüsi osakond. “Ma olen ise neeruhaige ja ilma selle protseduurita poleks ma saanud nädalaks Hiiumaale tulla,” möönis Vändra Jaanus Valk.

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...