Jälgi meid

In Memoriam

In memoriam Jaanus Valk

erakogu
Reedel lahkus ootamatult Hiiumaa pika­aegne omavalitsus­juht Jaanus Valk.
Jaanus lõpetas Lauka 8klassilise kooli, seejärel siirdus õppima Tallinna ehitus- ja mehhaanikatehnikumi, mille lõpetas 1985. aastal ehitus­tehnikuna. Nõukogude armeest naasnuna töötas ta aastatel 1987–2000 ASis Hiiu Kalur, ASis Dagorak ehituse töödejuhatajana.
2000. aastal kutsuti ta osalema kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel, mis osutusid talle tookord ning ka mitmel järgneval korral edukaks. Aastatel 2000–2013 oli ta Kõrgessaare vallavanem. Kohalikud usaldasid teda ja ta tegemisi ning Jaanus oli austatud ja hinnatud omavalitsusjuht. Vallavanemana iseloomustas tema tööstiili rahulikkus, asjalikkus, nutikus. Samas omamoodi lihtsus, mis võimaldas tal suhelda kõikide inimestega võrdselt, olgu see siis küla­elanik või minister. Talle meeldis rohkem tegutseda, vähem rääkida, samas ei hoidnud oma arvamust vaka all, kui seda oli vaja. Tema juhtimisel viidi ellu mitmed arendusprojektid, aga tema valitsemisaega sattus ka Kõrgessaare kalatehase pankrot, mil valla poolt tuli inimesi toetada ja lahti mõtestada, kuidas eluga edasi minna.
Lisaks igapäevatööle vallas oli ta aastatel 2009–2013 Hiiumaa omavalitsuste liidu esimees. Jaanus Valk oli mees, kellele meeldis, kui omavahel suudeti asjad sirgeks rääkida ja peeti kokkulepetest kinni. Alates 30. oktoobrist 2013, mil ühinesid Kõrgessaare vald ja Kärdla linn, oli ta järgmised kaks aastat Hiiu vallavolikogu esimees, hiljem Hiiu valla abivallavanem. Peale kõigi saare valdade ühinemist 2017. aastal oli ta Hiiumaa vallavolikogu liige. Volikogutöö teatepulga andis ta üle mullu. Kokku möödus Jaanuse elust 19 aastat avalikus teenistuses.
Aastatel 2016–2019 töötas ta OÜs Haasoja projekti­juhina ning pärast seda ASis Tariston mäetööde töö­juhina.
Inimesena iseloomustas teda rahulikkus, lihtsus, sõbralikkus, empaatia. Jaanuse tõeline kirg oli laulmine. Koos abikaasa Enega harrastasid nad koorilaulu väga palju aastaid. Laulukooriga on ta käinud esinemas üle Hiiumaa, mujalgi Eestis ja ka laulupidudel. Musikaal­suse on pärinud ka nende viis last.
Teine suur südamelähedane teema oli tema jaoks vabatahtlik tuletõrje. Kõrgessaare Tuletõrje seltsi juhatuse liige oli ta selle loomisest alates. Ta seisis selle eest, et Kõrgessaare kandis oleks olemas vajalik päästetehnika, mehed saaks väljaõpet ja et ka järelkasvu oleks. Vabatahtliku tuletõrjujana tuli tal mitmeid kordi osaleda tulekahjude kustutamisel, ka muudel päästetöödel.
Ühiskondlikku rolli täitis ta veel korteriühistus juhatuse liikmena ning oli MTÜ Ühine Hiiumaa liige.
Kõige tähtsamad inimesed tema elus olid lapsed ja abikaasa. Viie lapse isana, vanaisana tundis ta uhkust oma pere üle. 2014. aastal pärjati Jaanus Hiiumaa aasta isa tiitliga, mis tol aastal anti välja esmakordselt. Oma perele ehitas ta Jausa külla maja, kus käidi ühist aega veetmas. Ta ütles ikka, et vähemalt ehitades on tulemus silmaga nähtav.
Oleme leinas ja tunneme südamest kaasa Jaanuse perele ja lähedastele – liiga vara ja ootamatult lõppes tema elutee.

Sõbrad, endised kolleegid ja kaasteelised Kõrges­saare, Hiiu ja Hiiumaa vallast

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel esmaspäeval saabus Hiiumaale mees nimega Jaanus Valk (53). Ei, mitte endine Kõrgessaare vallavanem, vaid sama nime kandev mees Vändrast. Tuli ta siia sugulasi...