Connect with us

Uudised

Hiiurootslaste järeltulijatega külas Dagöl

JÖRGEN HEDMAN
Juured on väga paljude tänapäeva inimeste jaoks tähtsad; teades isennast läbi oma esiemade-esiisade, loob see võimaluse hakata mõistma, kes sa ise tegelikult oled.
12.–15. augustini külastas esivanemate kodusaart 28 rootslast, kelle juured on Ukrainas Gammalsvenskby külas (1782–1929) ja Hiiumaal (1250?–1781)
Teekonnal oli üheks peatuseks endises Rootsi külas Kärrdalis (Kärdla) asuv perekond Bisa (Pisa) kodu, teiseks Takne (Tahkuna) tuletorn suurepärase vaatega üle poolsaare koos kõikide väikeste endiste Rootsi küladega.
Reisi kõrgpunktiks aga kujunesid peatused endiste Rootsi külade asukohtades. Ühe tegime perekond Martise jaoks, kelle juured on Kaustas (Kauste), järgmise Muddas ja Åkernäs (Muddaste ja Ogandi), kust pärit perekond Knutas, veel ühe peatuse tegime Koidmas, kus on perekond Hinase juured, üks peatus oli Buskaste (Puski) väravas Buskbien’is, mis asus Rootsi ja Pihla küla vahel, Haava külas, kust on pärit Buskased ja Hoased, peatusime nende jaoks. Üks peatus oli Röicks’is (Reigi), kus elasid Annased ja Hoased tänapäeva Rootsi ja Reigi küla vahel. Viimaks peatusime Utanbienis (Välimine küla), mis asus Rootsi ja Kabul (?) nina vahel ja kus oli perekond Utase kodu.
Reigi kiriku külastus ja võimalus laulda ülistuslaule sidusid selle osa reisist üheks tervikuks.
Kõik muljetasid sellest, mida neile tähendas mälestuste lisandumine oma esiisade saatusest ja kuidas läbi selle avardus nende enesetunnetus ja teadmine selle kohta, kes nad ise on.
Ka erinevate muuseumite külastused, Kõpu tuletorn, Hiiu Villa villavabrik, Kassari saar koos kabeli ja Sääre tirbiga tegid sellest reisist tõeliselt väärtusliku mälestuse kogu eluks.
Täname sind Hiiumaa ja kõik hiidlased teie külalislahkuse eest 2015. aasta suvel. Me tuleme varsti tagasi!

Hiiurootslaste
seltskonna nimel reisjuht
Jörgen Hedman

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...